Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 16:00 Autor: PAP

Warszawa/ Rośnie liczba uczniów w edukacji domowej, ratusz ostrzega

Zmiany w prawie oświatowym mogą być zagrożeniem zarówno dla dzieci, zwłaszcza tych z rodzin dysfunkcyjnych, jak i dla budżetu miasta - przekazała wiceprezydent Warszawy na zwołanej w czwartek konferencji o edukacji domowej. W przyszłym roku liczba dzieci tak się uczących może wzrosnąć do 100 tysięcy.

Jak poinformował warszawski ratusz we wrześniu 2021 roku dzieci w edukacji domowej W Warszawie był 3179, a już w 2022 r. - 13 418. Dodała, że jeśli zapowiedzi działających w stolicy wirtualnych szkół, dotyczące dynamicznego rozwoju się spełnią, w przyszłym roku może być to nawet 100 tys.


"Obecne przepisy przyjęte z pewnością w dobrej wierze, są wspaniałe dla dzieci rodziców profesjonalnie, z troską i zaangażowaniem, podchodzących do edukacji swoich dzieci. Takich rodzin jest przeważająca większość. Ale obecne przepisy są też zagrożeniem dla dzieci najsłabszych, wymagających wsparcia i pomocy" - mówiła wiceprezydent Renata Kaznowska.


Wskazała m.in. na brak możliwości wykrycia przemocy w rodzinie i pozbawienie uczniów w praktyce opieki poradni psychologiczno-pedagogicznych, gdyż w przypadku tych placówek obowiązuje rejonizacja związana z lokalizacją szkoły, do której dziecko uczęszcza. Tymczasem w stolicy formalnie uczą się - w formie edukacji domowej - dzieci z kilkuset gmin rozsianych po całej Polsce, takich jak: Sejny, Augustów, Rabka-Zdrój, Mielno, Wrocław, Szczecin.


Zapisywanie do stołecznych placówek dzieci i młodzieży z innych miejscowości jest możliwe od zeszłego roku. W lipcu 2021 r. Sejm znowelizował Prawo oświatowe, znosząc rejonizację edukacji domowej. Od tamtej pory każdy uczeń może zapisać się do dowolnej szkoły oferującej edukację domową bez względu na odległość (wcześniej granice wytyczało województwo). Nowelizacja zlikwidowała też konieczność uzyskania opinii dotyczącej tego sposobu kształcenia w poradni pedagogiczno-psychologicznej.


Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk mówił o wynikach kontroli przeprowadzonej w jednej ze szkół wirtualnych funkcjonujących w dzielnicy Bielany. Okazało się, że placówka mająca w momencie kontroli 1250 uczniów, miało tylko 32 metry powierzchni przeznaczonej na prowadzenie zajęć edukacyjnych. Zatrudniała 18 osób, w tym tylko 10 nauczycieli, a subwencji oświatowej otrzymywała 8,5 mln zł. Według obliczeń ratusza po pokryciu kosztów funkcjonowania szkoły, nadwyżka subwencji budżetowej mogła wynieść do 7 mln zł.


"Nasze wątpliwości wzbudziły przedstawione koszty utrzymania platformy do nauki online, a także pobieranie subwencji na dzieci, z których niektóre nie korzystały z edukacji" - dodali bielańscy urzędnicy.


Wiceprezydent Karnowska wskazywała ponadto na zagrożenia dotyczące samej edukacji.


"Proces kształcenia ucznia latami może być realizowany poza jakąkolwiek kontrolą instytucji publicznych. Roczne egzaminy klasyfikacyjne, zdawane online w szkole, do której uczeń jest zapisany, mogą być egzaminami fikcyjnymi" - mówiła Kaznowska. Jej zdaniem w ósmej klasie szkoły podstawowej może okazać się, że uczeń nie umie dobrze czytać, bo przez te osiem lat nikt nigdy jego wiedzy nie zweryfikował w sposób obiektywny.


Stołeczny ratusz postuluje w związku z tym o przewrócenie rejonizacji, wprowadzenia dla uczniów z edukacji domowej egzaminów stacjonarnych pod nadzorem instytucji publicznych i by dzieci, które korzystają z edukacji domowej były uczniami szkół, które prowadzą także zajęcia stacjonarne.


Przede wszystkim jednak miasto chce obniżyć finansowanie nauczania domowego z 80 do 20 proc. subwencji. I wprowadzić mechanizm gwarantujący samorządom dodatkową subwencję w przypadku wzrostu liczby uczniów w ciągu roku.


"Jeśli do edukacji domowej zostanie zapisanych 100 tys. uczniów, miasto będzie musiało wypłacić szkołom 500 mln zł" - przekazała Kaznowska. Tymczasem subwencja oświatowa na przyszły rok została już podzielona i w budżecie nie ma pieniędzy na taki wydatek.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ jann/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 20:20 PGZ: nasze relacje ze stroną ukraińską opieramy na stałej i bliskiej współpracy Nasze relacje ze stroną ukraińską opieramy na stałej i bliskiej współpracy dwustronnej - podkreśliła w wydanym w poniedziałek stanowisku Polska Grupa… » więcej 2023-10-02, godz. 20:20 Szef MSZ o zarzutach Niemiec ws. imigrantów: chodzi wyłącznie o ingerencję w polskie sprawy wewnętrzne Zarzuty pod adresem Polski ws. nielegalnych imigrantów to świadoma polityka kanclerza Niemiec Olafa Scholza, m.in. w związku z wyborami w Hesji i Bawarii -… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 Z.Rau: obecnie jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, wchodzimy w okres dekoniunktury Moja nieobecność na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie wynika głównie z tego, że jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, wchodzimy… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 10. kolejka (tabela) Wyniki meczów 10. kolejki i tabela 1. ligi piłkarskiej: 2023-09-29:Arka Gdynia - Motor Lublin 2:0 (1:0) Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 Premierzy Chorwacji i Albanii wezwali UE do podjęcia kroków przeciwko Serbii w związku z wydarzeniami w Kosowie Premierzy Chorwacji i Albanii, Andrej Plenković i Edi Rama, wezwali w poniedziałek Unię Europejską do podjęcia kroków przeciwko Serbii w związku z ostatnim… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 10. kolejka (wyniki) Wyniki meczów 10. kolejki 1. ligi piłkarskiej: 2023-09-29:Arka Gdynia - Motor Lublin 2:0 (1:0) Bramki: 1:0 Karol Czubak (45+1-głową), 2:0 Michał Marcjanik… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 Armenia/ Rząd: wojska azerbejdżańskie ostrzelały nasz samochód wojskowy, jeden żołnierz zginął Rząd Armenii poinformował w poniedziałek, że jeden żołnierz tego kraju zginął, a dwóch zostało rannych, gdy ich pojazd został zaatakowany przez siły… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 El. ME 2024 - kadra Czech na mecze z Albanią i Wyspami Owczymi Trener Jaroslav Silhavy powołał 23-osobową piłkarską kadrę Czech na mecze kwalifikacyjne Euro 2024 - 12 października z Albanią w Tiranie i trzy dni później… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 7. kolejka (tabela) Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-10-01:Zagłębie Lubin - Grupa Azoty Unia Tarnów 21:25 (11:11) Zepter KPR Legionowo… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 WHO zaaprobowała nową, drugą już szczepionkę przeciwko malarii Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w poniedziałek, że organizacja zaaprobowała nową, drugą już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »