Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 15:40 Autor: PAP

Białystok/ Nagana za wzięcie żywności niezdatnej do sprzedaży z kontenera przy sklepie

Doszło do kradzieży artykułów spożywczych o niedużej wartości - uznał Sąd Rejonowy w Białymstoku. Ukarał naganą mężczyznę, który z kontenera z żywnością przeznaczoną do utylizacji, stojącego na rampie przy sklepie sieci dyskontów, wyjął m.in. kilkadziesiąt jajek i pomidory.

W sprawie zapadł wyrok nakazowy, czyli na posiedzeniu bez udziału stron; ani policja ani obwiniony nie złożyli sprzeciwu, orzeczenie jest prawomocne - poinformowało w czwartek biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku.


Policja zarzuciła obwinionemu, że dwa razy w czerwcu tego roku, w odstępie dwóch tygodni, dokonał kradzieży żywności; było to m.in. 80 jajek i pomidory. Mężczyzna wyjął je - jak wynika z opisu czynu - z "pojemników z żywnością przeznaczoną do likwidacji", powodując wyliczone przez sklep straty finansowe, sięgające łącznie 60 zł na szkodę sieci dyskontów.


Gdy przejechał tam drugi raz i wyjął żywność (mleko i pomidory) z kontenera stojącego na sklepowej rampie rozładunkowej, został zatrzymany przez ochroniarza, który wezwał policję. Pracownik ochrony sklepu rozpoznał też tego mężczyznę jako osobę, która dwa tygodnie wcześniej wyjęła z kontenera jajka. Zatrzymany odmówił przyjęcia mandatu, dlatego policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie na podstawie Kodeksu wykroczeń.


Według art. 119 par. 1 Kodeksu wykroczeń, na który się we wniosku o ukaranie powołała, kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


Wyrokiem nakazowym Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał obwinionego za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i za to orzekł wobec niego karę nagany; jednocześnie zwolnił go od kosztów sądowych.


To inny wyrok dotyczący bardzo podobnej sprawy, związanej z działalnością tego samego białostockiego sklepu sieci dyskontów. Kilka dni temu przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zapadło postanowienie o uchyleniu 200 zł mandatu kobiecie, która w sierpniu wyjęła z kontenera przy tym sklepie - niezdatną do sprzedaży, ale nadającą się do spożycia - żywność wartą nieco ponad sto złotych, głównie owoce i warzywa.


Również zatrzymał ją ochroniarz, wezwał policję, a kobieta w pierwszym odruchu mandat przyjęła.


W postępowaniu o anulowanie tego mandatu sąd uznał jednak, że nie doszło do wykroczenia i nie na podstaw do karania. Uzasadnił, że obwiniona nie działa z zamiarem kradzieży, a była przeświadczona, że to pojemnik na śmieci i odpady. Sąd argumentował, że stał on w ogólnodostępnym miejscu i nie był w żaden szczególny sposób oznaczony jako taki, który nie służy do wyrzucania rzeczy zbędnych i niepotrzebnych.


Postanowienie o uchyleniu mandatu jest również prawomocne. (PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ jann/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 09:20 Sejm wznowił obrady Sejm w czwartek o godz. 9. wznowił obrady. Ostatniego dnia posiedzenia Sejm ma wysłuchać informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. Posłowie… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 Grecja/ Parlament zakazał startu w wyborach partiom, których liderzy zostali skazani za przestępstwa Parlament Grecji uchwalił w środę wieczorem nowelizację prawa wyborczego, zakazującą startu w wyborach partiom politycznym, których liderzy zostali skazani… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 R.Fogiel: Polska zawalczy na szczycie UE m.in. o kolejne sankcje dla Rosji Kolejne sankcje dla Rosji - to według szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosława Fogla (PiS) główna kwestia, którą Polska będzie podnosić na… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 SG: blisko 50 cudzoziemców próbowało w środę przedostać się z Białorusi do Polski 49 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w czwartek rano Straż Graniczna. Kilkanaście osób przeprawiło… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 K.Sobolewski: decyzja ws. A.Poczobuta to kolejny etap kampanii przeciwko mniejszości polskiej na Białorusi To kolejny etap kampanii przeciwko mniejszości polskiej na Białorusi - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski komentując skazanie Andrzeja… » więcej 2023-02-09, godz. 09:00 Dolnośląskie/ W Karkonoszach 11 stopni mrozu; na szlakach miejscami lód i zaspy W górnych partiach Karkonoszy temperatura w czwartek rano wynosi minus 11 stopni Celsjusza. Na szlakach miejscami występuje lód i zaspy nawet do 120 cm. Obowiązuje… » więcej 2023-02-09, godz. 08:50 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Boston Celtcis - Philadelphia 76ers 106:99Cleveland Cavaliers - Detroit Pistons 113:85Houston Rockets - Sacramento… » więcej 2023-02-09, godz. 08:50 Polscy strażacy w Turcji wydobyli 11 osobę spod gruzów w Besni Polscy strażacy w Turcji wydobyli w czwartek rano 11 osobę spod gruzów w Besni - poinformował PAP oficer łącznikowy działającej tam grupy HUSAR Jakub Siczek… » więcej 2023-02-09, godz. 08:40 Turcja-Syria/ Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi przekroczyła 16 tys. Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnego trzęsienia ziemi, które w poniedziałek dotknęło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię przekroczyła… » więcej 2023-02-09, godz. 08:40 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: New York Rangers - Vancouver Canucks 4:3Dallas Stars - Minnesota Wild 4:1tabele: Atlantic Division 1. Boston Bruins… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »