Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 15:00 Autor: PAP

Podlaskie/ 700 tys. zł od samorządu na wsparcie branży turystycznej w projekcie wycieczek szkolnych

700 tys. zł na wsparcie firm z branży turystycznej w formie wycieczek szkolnych w Podlaskiem przeznaczył samorząd województwa. Od czwartku do końca stycznia 2023 r. zainteresowane wycieczkami w regionie szkoły mogą zgłaszać się do projektu "Poznajemy Podlaskie".

Pieniądze mają pośrednio wesprzeć branżę turystyczną w Podlaskiem, która ucierpiała na skutek pandemii, ale także trudnej sytuacji przy granicy z Białorusią czy wojny w Ukrainie - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku członkini zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos.


Projekt realizuje Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT). Chodzi o wycieczki dla dzieci ze szkół podstawowych publicznych i niepublicznych z woj. podlaskiego. Szkoły mogą się zgłaszać do PROT o dofinansowanie wycieczek po województwie.


Wnioski do konkursu można składać od czwartku do 31 stycznia 2023 r. do PROT. Mają być rozpatrzone do końca lutego 2023 r. - poinformowała prezes PROT Bożena Nienałtowska, zachęcając szkoły do włączenia się do programu. Wycieczki będzie można realizować od 15 marca 2023 r. do końca roku szkolnego 2022-2023 r.


"Te pieniądze, które przeznaczył samorząd województwa podlaskiego, mają z jednej strony wesprzeć branżę, sektor turystyczny z naszego regionu, a z drugiej strony umożliwić poznanie najbardziej interesujących atrakcji turystycznych w naszym regionie" - mówił zastępca przewodniczącego rady ekspertów ds. turystyki przy ministerstwie sportu i turystyki, radny sejmiku, przewodniczący Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski - Bogdan Dyjuk.


Podkreślał przy tym, że Podlaskie jest praktycznie na samym końcu jeżeli chodzi o wykorzystanie uprawnionych mieszkańców do wykorzystania bonu turystycznego, ale też pod względem liczby firm, u których można ten bon zrealizować.


"Z drugiej strony sytuacja spowodowana COVID-em, a także sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jak i również występujący w tym roku w sposób szczególny aspekt tzw. przesmyku suwalskiego wpłynął bardzo negatywnie, jeżeli chodzi o kondycję finansową firm z sektora turystycznego w naszym regionie" - mówił Dyjuk.


Program wycieczek w województwie ma pomóc branży; młodzież ma też poznawać region.


Prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Bożena Nienałtowska wyraziła nadzieję, że program wpłynie także na pozytywny turystyczny wizerunek województwa.(PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ mk/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 16:20 Szefowie MSZ Polski i Izraela omówili m.in. sytuację bezpieczeństwa na świecie Polsko-izraelskie relacje dwustronne oraz sytuacja bezpieczeństwa na świecie były tematami wtorkowej rozmowy telefonicznej ministrów spraw zagranicznych Polski… » więcej 2023-02-07, godz. 16:20 Zmiany w podstawach programowych m.in. przedmiotów język łaciński i język polski Określenia podstawy programowej dla przedmiotu język łaciński, uzupełnienia podstawy programowej języka polskiego o gry i zastąpienia podstaw przedsiębiorczości… » więcej 2023-02-07, godz. 16:20 Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków (opis) Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 16:10 Ukraina/ Firmy kontrolowane przez żonę Medwedczuka przekazywały pieniądze Rosjanom Firmy powiązane z żoną byłego ukraińskiego posła Wiktora Medwedczuka, którego Kijów oskarżył o zdradę stanu, przelewały pieniądze na konta rosyjskiej… » więcej 2023-02-07, godz. 16:10 UE/ Szef unijnej dyplomacji: manipulacja informacją to dla Rosjan kluczowe narzędzie w tej wojnie Rosja wykorzystuje manipulację i ingerencję w informację jako kluczowe narzędzia tej wojny - mówił we wtorek w Brukseli wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych… » więcej 2023-02-07, godz. 16:10 Ustawa o fundacji rodzinnej z podpisem prezydenta (opis) Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po… » więcej 2023-02-07, godz. 16:10 Ukraina wysyła do Turcji grupę poszukiwawczo-ratunkową Ukraiński rząd poinformował we wtorek na stronie internetowej o skierowaniu do Turcji 87-osobowej grupy ratowniczej, która ma pomóc w likwidacji skutków… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Tatry/ Otwarte kolejne szlaki, Morskie Oko nadal zamknięte Tatrzański Park Narodowy (TPN) zdecydował we wtorek po południu o otwarciu dwóch szlaków narciarskich: przez Żleb Marcinowskich - z Polany Kondratowej do… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Mazowieckie/ Podczas prac na linii Warszawa – Kutno znaleziono przedmioty, które mogą być niebezpieczne Podczas prac inwestycyjnych na linii kolejowej Warszawa - Kutno, pomiędzy Bednarami, a Sochaczewem pracownicy znaleźli przedmioty, które mogą być niebezpieczne… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Solidarna Polska chce, aby lokalizacja wiatraków w Polsce wynosiła minimum 1 km od zabudowy Chcemy, aby odległość od zabudowy do wiatraków nie mogła być mniejsza niż 1000 metrów - ogłosili we wtorek w Sejmie posłowie Solidarnej Polski po złożeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »