Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 15:00 Autor: PAP

Pierwszy podobszar Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” - oddany do użytkowania

Ponad 47 mln zł kosztowało utworzenie podobszaru Igołomska-Południe w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”. W czwartek inwestycja została oficjalnie otwarta. Według władz Krakowa obszar ten w przyszłości stanie się lokalnym centrum rozwoju biznesu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenił w czwartek podczas uroczystego otwarcia SAG, że strefa ta, jak i cały poprzemysłowy teren objęty projektem „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” jest początkiem inwestycji, które na stałe zmienią oblicze tej części miasta.


„Liczymy, że teren, który Kraków Nowa Huta Przyszłości SA oddaje do użytkowania w ręce przyszłych inwestorów i przedsiębiorców, w niedalekiej przyszłości stanie się lokalnym centrum rozwoju biznesu – będzie odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i nowoczesnego przemysłu” - zaznaczył prezydent.


Podobszar Igołomska-Południe w rejonie ul. Igołomskiej jest pierwszą ukończoną podstrefą, z dwóch realizowanych przez miejską spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości. Prezes tej spółki Artur Paszko poinformował, że w ramach inwestycji przygotowano pod przyszłe przedsięwzięcia 15 hektarów terenów poprzemysłowych i nieużytkowanych, położonych we wschodniej części Nowej Huty. Dawniej funkcjonowały tam różne wydziały huty.


„Uporządkowaliśmy wszystkie elementy infrastruktury technicznej. Przebudowaliśmy stacje i linie elektroenergetyczne, a następnie doprowadziliśmy do tego obszaru wszystkie media: wodę, prąd, kanalizację. Zbudowaliśmy wszystko, co jest niezbędne do tego, żeby skomunikować ten teren” - wyliczał Paszko.


Jak dodał, na 15 hektarach terenu powstała sieć dróg wewnętrznych o długości blisko 2 km. Wybudowano ciągi piesze o długości ponad 4 km oraz ścieżki rowerowe o długości blisko 2 km. Przebudowano łącznie ponad 1,5 km sieci energetycznej wysokiego napięcia. Wybudowano ponad 1,6 km instalacji wodociągowej i 1,4 km instalacji sanitarnej oraz rozciągnięto ponad 5,6 km linii energetycznych pod oświetlenie terenu. Dokonano rozbiórki: wiaduktu kolejowego, pozostałości budynków i stacji transformatorowej, torów kolejowych oraz kolidujących sieci infrastruktury technicznej. Łącznie inwestycja kosztowała ponad 47 mln zł.


Cały teren został podzielony na gotowe parcele inwestycyjne, by każdy z potencjalnych inwestorów mógł jak najszybciej rozpocząć swoje przedsięwzięcie.


W obrębie przygotowanego obszaru – zaznaczył prezes – zlokalizowano także tzw. strefy wytchnień, które zostały wyposażone w zieleń i elementy małej architektury.


Władze Krakowa liczą, że na obszarze SAG „Nowa Huta Przyszłości” swoje przedsięwzięcia będą lokować przede wszystkim inwestorzy reprezentujący branże wymienione w strategiach miasta i województwa małopolskiego, jako tzw. inteligentne specjalizacje (life science, energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali, elektrotechnika i przemysł maszynowy, przemysły kreatywne i czasu wolnego).


Realizacja projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, mającego na celu rewitalizację terenów poprzemysłowych i nieużytkowanych, położonych we wschodniej części Nowej Huty – największej dzielnicy Krakowa, trwa od 2014 roku. W ramach przedsięwzięcia w lipcu ub. r. oddano do użytkowania przestrzeń zmodernizowanego kąpieliska w Przylasku Rusieckim.


Obecnie trwają prace nad przygotowaniem podobszaru SAG po północnej stronie ul. Igołomskiej. Według władz spółki zostanie ona oddana do użytkowania w drugiej połowie przyszłego roku.


Koszt całego przedsięwzięcia to prawie 93 mln zł, z czego niemal 59 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. (PAP)


autor: Rafał Grzyb


rgr/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:20 Premier Morawiecki przybył do Brukseli na szczyt UE Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano przybył do Brukseli na dwudniowy nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Unijni liderzy mają dyskutować m.in. o rosyjskiej… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 UE/ Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie złożony w grudniu 2022 r. ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań… Projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 ZUS zachęca do wnioskowania o 500 plus przez mZUS; złożono już 1,5 mln wniosków Rodzice i opiekunowie złożyli już około 1,5 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 2,4 mln dzieci - poinformował Zakład… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 Mularczyk: Polska nie może zapomnieć o Andrzeju Poczobucie, musi być presja na Białoruś i organizacje międzynaro… Polska nie może zapomnieć o Andrzeju Poczobucie, Alaksandr Łukaszenka musi czuć, że ta sprawa jest dla Polski bardzo ważna; każdy tydzień, miesiąc jego… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 Szef dyplomacji UE: udzielimy Ukrainie większego wsparcia wojskowego Unia Europejska udzieli Ukrainie większego wsparcia wojskowego - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dziennikarzom w czwartek, gdy przywódcy UE… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 UE/ Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 Wiceszef MON: Polska nie jest rozbrojona Polska nie jest rozbrojona, ZP odkąd doszła do władzy, dozbraja polską armię - a dzięki wysiłkom MON dostaliśmy dodatkowy sprzęt i sloty produkcyjne w… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 UE/ Przewodnicząca Metsola: prezydent Zełenski wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała w czwartek, że prezydent Ukrainy wygłosi tego dnia przemówienie w PE. Ukraiński przywódca… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 Senat wznowił obrady W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady. Zaplanowane są głosowania nad rozpatrzonymi punktami m.in. nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 PŚ w łyżwiarstwie szybkim - 16 Polaków na starcie w Tomaszowie Mazowieckim Szesnaścioro Polaków w gronie 200 czołowych łyżwiarzy szybkich globu będzie rywalizować od piątku do niedzieli w zawodach Pucharu Świata w Tomaszowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »