Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 12:20 Autor: PAP

MF: w grudniu ruszą konsultacje w sprawie wprowadzenia obowiązkowego systemu e-faktur

W grudniu 2022 r. ruszają konsultacje społeczne, dotyczące wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur jako rozwiązania obowiązkowego od 2024 r. – poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Od grudnia 2022 r. rozpoczynamy cykl spotkań roboczych z biznesem, aby skonsultować wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w wersji obowiązkowej i żeby przedstawiciele biznesu uzyskali odpowiedzi na pytania, jakie się pojawią” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny.


Dodał, że wkrótce zostanie opublikowany projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego celem jest wprowadzenie KSeF w wersji obowiązkowej. Obecnie bowiem przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury w systemie KSeF na zasadach dobrowolnych.


„W zakresie uszczelniania systemu podatkowego przez ostatnie lata nadrobiliśmy ogromny dystans do innych krajów Europy, co potwierdzają raporty Komisji Europejskiej, według których Polska jest krajem, w którym luka VAT spada najszybciej – z poziomu ok. 24 proc. w roku 2015 do ok. 10 proc. w 2020 r. Według szacunków MF w 2021 r. luka VAT wyniosła 4,3 proc. potencjalnych wpływów” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.


Dodała, że spadek luki VAT jest efektem wielu działań, takich jak m.in. wprowadzenie JPK, czyli jednolitego pliku kontrolnego, podzielonej płatności, systemu STIR czy białej listy podatników VAT. Stwierdziła także, że MF dalej pracuje nad różnymi rozwiązaniami, które służą uszczelnieniu systemu i jednym z efektów jest Krajowy System e-Faktur, który wszedł w życie w 2022 r. na zasadzie dobrowolności.


„Faktura elektroniczna będzie obowiązkowa od 2024 r. Dzisiaj proponujemy założenia do tego obowiązkowego systemu e-faktur. Docelowo KSeF będzie jednym z najbardziej zaawansowanych systemów w Europie” – powiedziała Rzeczkowska.


Jak wyjaśnił dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w MF Paweł Selera, obecnie system faktur elektronicznych działa we Włoszech, a Polska i Francja w 2022 r. uzyskały zgodę na uruchomienie systemu. Budowę podobnego rozwiązania zapowiadają też Niemcy a Komisja Europejska planuje, aby system faktur elektronicznych stał się rozwiązaniem ogólnounijnym.


Krajowy System e-Faktur działa w taki sposób, że faktura wystawiana przez przedsiębiorcę trafia do systemu, z którego z kolei pobierana jest przez odbiorcę faktury. Każda z faktur zyskuje indywidualny numer w systemie. Obowiązek wystawiania faktury w systemie będą mieli podatnicy VAT, którzy mają w Polsce siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Podmioty zagraniczne będą mogły dobrowolnie wystawiać faktury w systemie.


„Wśród korzyści płynących z systemu jest skrócony okres zwrotu VAT – z 60 do 40 dni, możliwość rozliczania faktur korygujących na bieżąco, brak konieczności wystawiania duplikatów faktur oraz brak konieczności archiwizowania faktur, bo będą one przechowywane w KSeF przez 10 lat” – powiedział Paweł Selera.


Przedstawiciele resortu podali, że system będzie w stanie obsłużyć 100 mln faktur dziennie i że jest przygotowany na przetwarzanie i archiwizowanie 3 mld faktur rocznie. (PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 16:50 MF rozważa przesunięcie o trzy miesiące terminu zapłaty podatku CIT Ministerstwo Finansów rozważa przesunięcie terminu złożenia deklaracji oraz zapłaty podatku CIT. Prowadzone są prace, które przedłużą termin złożenia… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Mistrz olimpijski w łyżwiarstwie figurowym Kostomarow po amputacji stóp 'Niestety, obie stopy trzeba było amputować. Teraz trwa walka o ręce. Ogólny stan pacjenta się poprawia, ale nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Wrocław/ Marek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Wrocławski pisarz, autor kryminałów o komisarzu Eberhardzie Mocku Marek Krajewski został zgłoszony do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Nad wyborem… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Blaster Hana Solo z filmu „Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja” trafił do Księgi Rekordów Guinnessa Broń Hana Solo okazała się prawdziwą sensacją zeszłorocznej aukcji zorganizowanej przez The Rock Island Auction. Filmowy rekwizyt, którym na planie posługiwał… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Świętokrzyskie/ Powstanie szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej” Szlak 'Śladami kultury benedyktyńskiej” opowiadający m.in. o działalności zgromadzenia, które założyło opactwo na Świętym Krzyżu, zamierza przygotować… » więcej 2023-02-07, godz. 16:40 Opole/Politechnika rozpoczyna współpracę z liderem automatyki przemysłowej Politechnika Opolska podpisała we wtorek umowę o współpracy z polską firmą będącą częścią międzynarodowego koncernu Turck - jednym ze światowych… » więcej 2023-02-07, godz. 16:40 Rosja/ Prokuratura żąda 9 lat więzienia dla dziennikarki za "dyskredytację armii rosyjskiej" Prokuratura w mieście Barnauł, stolicy Kraju Ałtajskiego w syberyjskiej części Rosji, zażądała kary dziewięciu lat pozbawienia wolności dla dziennikarki… » więcej 2023-02-07, godz. 16:40 USA/ "WSJ": Chiny mają na lądzie więcej wyrzutni rakiet balistycznych o zasięgu międzykontynentalnym niż USA Strategiczne Dowództwo USA (STRATCOM) poinformowało Kongres, że Chiny posiadają obecnie więcej wyrzutni rakiet balistycznych o zasięgu międzykontynentalnym… » więcej 2023-02-07, godz. 16:40 Warszawa/ Odsłonięto pamiątkową tablicę Hanki Ordonówny We wtorek na murach ogrodzenia SP nr 221 przy ul. Żelaznej 71 odsłonięto tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę. Dom, w którym urodziła się Ordonówna… » więcej 2023-02-07, godz. 16:40 Naukowcy: poziom białka E93 w zarodku może decydować o metamorfozach u owadów Poziom białka E93 w zarodku może decydować o metamorfozach u owadów i być odpowiedzią na pytania np. o to, dlaczego nimfy i dorosłe karaczany wyglądają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »