Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 11:40 Autor: PAP

Ekspert PISM dla PAP: chińska partia inaczej tłumi protesty w Szanghaju, a inaczej w takich regionach jak Sinciang

Chińska partia tłumi protesty przeciwko polityce „zero covid” w różny sposób w zależności od regionu: w Pekinie czy Szanghaju „raczej na miękko”, ale w Sinciangu wkracza policja paramilitarna w pełnym wyposażeniu – ocenia w rozmowie z PAP dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

W Pekinie, Szanghaju, Wuhanie i innych chińskich metropoliach dochodziło ostatnio do demonstracji przeciwko surowym restrykcjom covidowym, w ramach których całe dzielnice i miasta wciąż zamykane są w lockdownach. W Szanghaju zebrało się około tysiąca osób, które skandowały m.in. hasła przeciwko rządzącej Komunistycznej Partii Chin i jej sekretarzowi generalnemu Xi Jinpingowi.


„Skala protestów jest na pewno spora, ale nie na tyle, żeby mogła stanowić poważne wyzwanie dla władzy. Około 50 tys. protestujących to nie jest wiele jak na ludność ChRL, a większość z nich nie chce ustąpienia władz, ale zmiany ich polityki, a zwłaszcza jej bezdusznego, biurokratycznego charakteru, skutkującego śmiercią ludzi w pożarze, chorych przed szpitalem, bezrobociem, czy zamkniętymi szkołami” – podkreśla dr Przychodniak.


Protesty zaczęły się w miniony piątek w mieście Urumczi, stolicy regionu Sinciang na północnym zachodzie Chin, w reakcji na tragiczny w skutkach pożar budynku mieszkalnego. W pożarze zginęło co najmniej 10 osób, a władze cenzurowały w sieci pytania, czy restrykcje covidowe utrudniły ewakuację i gaszenie ognia. Wcześniej media opisywały liczne przypadki, w których ratowanie ludzi opóźniało się z powodu lockdownów, a niektóre z nich kończyły się tragicznie.


Według analityka PISM protesty wygasną do końca tygodnia, częściowo z powodu pacyfikacji, a częściowo – ze względu na wycofywanie się protestujących, których część zostanie przekonana łagodzeniem niektórych zasad. „Warto też pamiętać, że wielu Chińczyków jest świadomych, że zniesienie obecnie ograniczeń musiałoby oznaczać śmierć ich bliskich” – zaznacza dr Przychodniak.


Chińskie władze twierdzą, że „dynamiczne zerowanie” ognisk pandemii jest konieczne, by uchronić kraj przed dużą falą infekcji. Chińscy badacze oceniali, że otwarcie kraju mogłoby doprowadzić do milionów zakażeń i setek tysięcy zgonów na Covid-19.


„Polityka +zero covid+ będzie podlegać stopniowym modyfikacjom, ale nie ze względu na protesty, lecz na trudną sytuację gospodarczą” – ocenia ekspert.


Według mediów podczas protestu w Szanghaju policja zatrzymała wiele osób, w tym – na kilka godzin – korespondenta BBC, który je relacjonował. Obecnie władze starają się uniemożliwić dalsze demonstracje, a miejsca, w których gromadzili się manifestanci, zostały obstawione przez policję.


„Partia reaguje standardowo, podkreślając przede wszystkim narrację o skuteczności polityki +zero covid+ jako wyraz dobrego działania partii i decyzji samego Xi Jinpinga. Protesty tłumi na miejscu, w zależności od regionu - w Pekinie czy Szanghaju raczej na miękko, przez zatrzymania, obserwację, zmianę kodów zdrowotnych, cenzurę w mediach społecznościowych. W regionach, takich jak Sinciang, mamy już jednak do czynienia z działaniem oddziałów policji paramilitarnej w pełnym wyposażeniu” – podkreśla analityk PISM.


Według niego partia będzie również sygnalizować gotowość do zmian, starając się przeczekać protestujących. Władze centralne przerzucą odpowiedzialność na urzędników lokalnych, na przykład w sprawie niskiego odsetka szczepień wśród seniorów. Celem kampanii propagandowych mogą być również firmy zajmujące się badaniami pod kątem koronawirusa, w których wiarygodność wyników nierzadko jest niska, a zależy od nich decyzja o kwarantannie.(PAP)


anb/ jar/


Kraj i świat

2023-01-28, godz. 12:10 Szef MON: tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej (krótka) Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w… » więcej 2023-01-28, godz. 12:10 Pomorskie/ Utrudnienia na A1 po pożarze auta w Kierwałdzie Do pożaru samochodu osobowego w Kierwałdzie na A1 - między Kopytkowem a Pelplinem w kierunku Gdańska - doszło o godz. 11.30. Kierowców mogą czekać utrudnienia… » więcej 2023-01-28, godz. 12:10 Wrocław/ Zmarł miejski radny Andrzej Puzio W wieku 76 lat zmarł radny Rady Miejskiej Wrocławia Andrzej Puzio - poinformował w sobotę przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik. » więcej 2023-01-28, godz. 12:00 Warmińsko-mazurskie/ Po zderzeniu dwóch aut zablokowana dk 16 w Marcinkowie Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych zablokowana jest droga krajowa nr 16 w Marcinkowie (woj. warmińsko-mazurskie) - podała w sobotę policja. Wskutek tego… » więcej 2023-01-28, godz. 12:00 Kraków/ Mąż Kamali Harris zwiedził Fabrykę Schindlera Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, zwiedził w sobotę Fabrykę Emalia Oskara Schindlera w Krakowie i wpisał się do księgi pamiątkowej… » więcej 2023-01-28, godz. 11:50 Mazowieckie/ Pow. żuromiński jedynym powiatem bez śmiertelnych ofiar wypadków Ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego nie odnotowano drugi rok z rzędu w pow. żuromińskim (Mazowieckie). To jedyny taki powiat na terenie działania garnizonu… » więcej 2023-01-28, godz. 11:50 W 17. rocznicę katastrofy hali MTK kwiaty i znicze przed pomnikiem ofiar Kwiaty i znicze złożono w sobotę przed pomnikiem ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich. 17 lat temu w katastrofie zginęło 65 osób… » więcej 2023-01-28, godz. 11:40 Cadel Evans Great Ocean Road Race - zwycięstwo Holenderki Adegeest Holenderska kolarka Loes Adegeest z ekipy FDJ wygrała w australijskiej miejscowości Geelong wyścig Cadel Evans Great Ocean Road Race. Daria Pikulik (Human Powered… » więcej 2023-01-28, godz. 11:40 Suwałki/ Miasto wydało prawie 1,6 mln zł na wymianę starych pieców Miasto Suwałki (Podlaskie) przez ostatnie siedem lat wydało 1 mln 587 tys. zł na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania. Dotychczas z miejskiej dotacji… » więcej 2023-01-28, godz. 11:20 520 zakażeń koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 520 zakażenia koronawirusem, w tym 119 ponownych. Zmarły dwie osoby z COVID-19 - poinformowano w sobotę na stronach rządowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »