Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 09:10 Autor: PAP

Zgorzelski: gdyby komisja weryfikacyjna ws. zbadania rosyjskich wpływów obejmowała lata 2005-2022 - zastanowimy się nad jej poparciem

Gdyby rządzący zgodzili się, żeby komisja weryfikacyjna ws. zbadania rosyjskich wpływów obejmowała lata 2005-2022, żebyśmy mogli także zobaczyć, co oni wyprawiali, to być może się zastanowimy, nie mówimy nie - powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), pytany czy jego partia poprze projekt ws. powołania tej komisji.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedzieli przedstawienie projektu ustawy i powołanie komisji weryfikacyjnej w sprawie zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022. Komisja ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm RP. Na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków.


Zgorzelski pytany w czwartek w Polsat News, czy PSL "dołoży" swoje głosy do tego projektu zastanawiał się "co, będą mieli zwykli Polacy z tego, że PiS przyniósł projekt ustawy o powołaniu komisji weryfikacyjnej w sprawie polityki energetycznej". "Co dzisiaj Kowalski, Lewandowski, Zgorzelski będą mieli z tego, że taka ustawa wpłynie? - pytał wicemarszałek Sejmu.


Na uwagę, że według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego trzeba zweryfikować wpływ rosyjskiej polityki, rosyjskiego biznesu, rosyjskich agentów na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski i że tak naprawdę ten temat wypłynął od szefa PO Donalda Tuska, Zgorzelski odparł: "I rozliczanie tego poprawi sytuację gospodarczą Polski? Czy to poprawi sytuację każdego obywatela? Nie, nie poprawi". "To nawet nie wywoła igrzysk, dlatego, że ten temat nie interesuje (Polaków).


Jego zdaniem, jest to "polityczny grill, po to, żeby przykryć nieudolność w zakresie walki z inflacją". Dopytywany, czy PSL poprze ten projekt Zgorzelski odparł: "Zobaczymy jaka będzie cezura czasowa".


Na uwagę, że zapewne lata 2007-2022, wicemarszałek Sejmu odpowiedział: "A jakby na przykład zgodzili się, żeby było 2005-2022, żebyśmy mogli także zobaczyć, co oni wyprawiali, to być może się zastanowimy, nie mówimy +nie+".


PiS poinformowało, że Państwowa Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji.


Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.


Decyzje, które ma móc podjąć komisja to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ mrr/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 15:20 Gen.Dyński: demonstrujemy gotowość naszych żołnierzy do obsługi najnowszego zestawu Patriot na świecie (wideo) Demonstrujemy gotowość naszych żołnierzy do obsługi najnowszego na świecie zestawu Patriot. Wśród 17 państw-użytkowników tylko USA i Polska posiadają… » więcej 2023-02-07, godz. 15:20 Polska 2050 i PSL stworzą „jedną listę spraw do załatwienia” po przejęciu władzy (opis) Polska 2050 i PSL stworzą wspólną dla obu ugrupowań 'jedną listę spraw do załatwienia' po wygranych wyborach - zapowiedzieli we wtorek liderzy ugrupowań:… » więcej 2023-02-07, godz. 15:20 Syria/ Urodzone pod gruzami dziecko ocalone; rodzice nie żyją. Ciężarna kobieta uwięziona pod gruzami zawalonego domu w rejonie Aleppo urodziła, ale zmarła, zanim dotarli do niej ratownicy - informuje CBS, powołując… » więcej 2023-02-07, godz. 15:20 Powstaje filmowa kontynuacja „Koszmaru minionego lata” Klapa niedawnej serialowej wersji „Koszmaru minionego lata” z 1997 roku nie zraziła twórców do dalszych prób ożywienia tej popularnej slasherowej serii… » więcej 2023-02-07, godz. 15:20 Gdańsk/ "Spojrzeć ludziom prosto w oczy…" wystawa poświęcona w Janowi Olszewskiemu w Muzeum II Wojny Światowej W czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę 'Spojrzeć ludziom prosto w oczy…'. Poznamy… » więcej 2023-02-07, godz. 15:20 Podlaskie/ Przemyt papierosów w ciężarówce przewożącej meble W ciężarówce przewożącej meble funkcjonariusze KAS w pobliżu polsko-litewskiej granicy w budzisku (Podlaskie) znaleźli siedem tys. paczek papierosów bez… » więcej 2023-02-07, godz. 15:20 Kraków/ Ok. 30 wydarzeń dla pacjentów na 30-lecie szpitala Rydygiera Ok. 30 wydarzeń prozdrowotnych dla pacjentów przygotowuje szpital im. Ludwika Rydygiera w Krakowie z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia swojej nieprzerwanej… » więcej 2023-02-07, godz. 15:20 Łotwa/ Minister finansów: samochody skonfiskowane pijanym kierowcom powinny być przekazywane Ukrainie Minister finansów Łotwy Arvils Aszeradens wystąpił z inicjatywą przekazywania Ukrainie za darmo samochodów skonfiskowanych kierowcom prowadzącym pojazd… » więcej 2023-02-07, godz. 15:10 Alpejskie MŚ - Pinturault najlepszy w kombinacji (krótka) Alexis Pinturault zdobył złoty medal w kombinacji na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach Courchevel i Meribel… » więcej 2023-02-07, godz. 15:10 Ukraina/ Wywiad: rosyjski Gazpromnieft tworzy "prywatną firmę wojskową" Rosyjska firma Gazpromnieft, spółka-córka koncernu Gazprom, tworzy prywatną firmę wojskową - ocenił we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Wywiad powołuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »