Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 09:00 Autor: PAP

Chiny/ Xi do szefa RE: Chiny i UE muszą umiejętnie zarządzać różnicami i wzmacniać koordynację

Przywódca ChRL Xi Jinping ocenił w czwartek na spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w Pekinie, że Chiny i UE muszą umiejętnie zarządzać dzielącymi je różnicami i wzmacniać koordynację w sprawach międzynarodowych – podała chińska agencja Xinhua.

Xi wyraził oczekiwanie, że państwa członkowskie i instytucje Unii Europejskiej przyjmą „obiektywne i właściwe” spojrzenie na Chiny. Oświadczył, że pomiędzy Chinami a UE „nie ma fundamentalnych różnic strategicznych ani konfliktów”. Zapewnił też, że Chiny nie dążą do hegemonii i nie zamierzają „eksportować” swojego ustroju za granicę.


Według Xinhua Michel wyraził natomiast skłonność do wzmocnienia dialogu i współpracy UE z Chinami, również po to, by lepiej radzić sobie z wyzwaniami globalnymi, takimi jak kryzys energetyczny, zmiany klimatu czy zagrożenia dla zdrowia publicznego.


Przywódca ChRL przyznał, że obie strony „mają odmienne opinie w niektórych kwestiach” i zaapelował o „właściwe zarządzanie” tymi różnicami. Obie strony powinny szanować nawzajem swoje kluczowe interesy i obawy, szczególnie w sprawie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej – ocenił.


Jego zdaniem Chiny i UE powinny wzmocnić koordynację gospodarczą, wspólnie poszukiwać nowych motorów wzrostu, chronić stabilność łańcuchów przemysłowych i razem sprzeciwiać się „rozłączeniu” gospodarczemu i protekcjonizmowi, a także upolitycznieniu wymiany handlowej, naukowej i technicznej – podała Xinhua.


Obserwatorzy oceniają to jako zawoalowane odniesienie do narastającej rywalizacji pomiędzy Chinami a USA, która nasila się na wielu płaszczyznach. Waszyngton wprowadził w październiku kolejną partię restrykcji eksportowych, które mają na celu odcięcie Chin od najnowszej generacji układów scalonych.


Według komunikatu chińskiej agencji Xi i Michel „wymienili opinie na temat kryzysu ukraińskiego” – podała Xinhua. Przywódca Chin przytoczył chińskie przysłowie: „pożar miejskiej bramy to katastrofa dla ryb w fosie”, co oznacza, że dany problem dotyka wszystkich w pobliżu. Xi ocenił, że należy unikać eskalacji i rozszerzania się konfliktu, a pokojowe rozwiązanie „kryzysu” leży w najlepszym interesie Europy i wszystkich państw Eurazji.


Chińskie władze wzbraniają się przed określaniem rosyjskiej agresji na Ukrainę mianem wojny czy inwazji. Nie potępiły jej, opowiadały się przeciwko nakładanym na Moskwę sankcjom i zapowiadały zacieśnienie współpracy z Rosją m.in. w sprawach wojskowych. W środę chińskie i rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły wspólny patrol nad zachodnim Pacyfikiem.


Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)


anb/ adj/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:50 Węgry/ Do MSZ wezwano ambasadora Słowacji po wypowiedzi szefa dyplomacji tego kraju o możliwej rewizji granic Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Śląskie/ Policjanci znaleźli ciała dwóch bezdomnych; zmarli w powodu wychłodzenia Policjanci z Jastrzębia-Zdroju znaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 46 i 49 lat, którzy zmarli z powodu wychłodzenia organizmu. Ofiary to bezdomni, mieszkali… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 1170 zakażeń koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 295 ponownych. Zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Premier: rośnie koalicja państw wskazujących na konieczność sięgnięcia do zamrożonych rosyjskich aktywów Belgia jest kolejnym krajem, który wspiera konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej w Europie - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Koalicja państw… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Premier: w Brukseli m.in. rozmowy z prezydentem Zełenskim o tym, jak wesprzeć Ukrainę Głównym tematem na szczycie w Brukseli będzie wojna w Ukrainie, będziemy rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o tym, jak wesprzeć Ukrainę… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Turniej ATP w Montpellier - broniący tytułu Bublik roztrzaskał trzy rakiety i odpadł Broniący tytułu w turnieju ATP w Montpellier Kazach Aleksander Bublik roztrzaskał trzy rakiety tuż przed końcem przegranego meczu w pierwszej rundzie z Francuzem… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Senat/ Nowelizacja ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową wraca do Sejmu Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Senat jednogłośnie za ustawą o nowym dodatku w służbach Senat w czwartek jednogłośnie opowiedział się za ustawą, która wprowadzi nowy dodatek 'antyemerytalny' dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 K. Gawkowski (Lewica): dziś to prezydent Andrzej Duda bierze odpowiedzialność za pieniądze na KPO Dzisiaj odpowiedzialność za pieniądze na Krajowym Plan Odbudowy bierze prezydent Andrzej Duda; powinien podpisać nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:40 Kyodo: źródła w Chinach potwierdzają, że wojsko brało udział w wysłaniu balonu nad USA Jednostka chińskiego wojska, odpowiedzialna za przestrzeń kosmiczną i cyberprzestrzeń, była zaangażowana w lot balonu zestrzelonego później przez amerykański… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »