Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 07:00 Autor: PAP

Szef unijnej dyplomacji dla "DGP": ta wojna dotyczy nas wszystkich

UE będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, a to, co Polska robi dla Ukraińców, to przejaw solidarności europejskiej w najlepszym wydaniu – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W wywiadzie dla "DGP" Borrell podkreślił, że reakcja UE na działania Rosji była przejawem jedności i determinacji – zarówno jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy, jak i nałożenie sankcji na Rosję. Jak mówił, podejście Unii odwaga narodu ukraińskiego przyniosły rezultaty - brutalna agresja Putina prowadzi do kolejnych porażek.


Szef unijnej dyplomacji zwrócił uwagę, że Putinowi nie udało się osiągnąć żadnego z deklarowanych celów wojny, jego dopuszczające się mordów i grabieży wojska są w odwrocie, on sam zaś nie ma zasobów, aby stawić czoła Ukraińcom na polu bitwy. "Dlatego też ucieka się do tak bezwzględnych taktyk jak bombardowanie infrastruktury cywilnej. Próbuje przy tym spowodować jak największe cierpienia i zniszczenia wśród ludności cywilnej, zmusić ludzi zimnem do uległości oraz wykorzystać zimę jako narzędzie wojny" - dodał.


"Unia Europejska wspiera jednak Ukrainę w walce o wolność oraz niepodległość i będzie ją wspierać tak długo, jak będzie to konieczne – dyplomatycznie, finansowo, gospodarczo, humanitarnie i wojskowo" - zapewnił Borrell. Wskazywał również na konieczność współpracy w tej kwestii z partnerami w formacie G-7.


Szef unijnej dyplomacji został także zapytany o możliwe skierowanie do Polski dodatkowych środków w związku z przyjmowaniem i wspieraniem uchodźców z Ukrainy.


"Polska odgrywa ważną rolę jako sąsiad i kraj przyjmujący uchodźców ukraińskich i jesteśmy bardzo wdzięczni za tę wielką pomoc. Oczywiście przyjmowanie uchodźców z Ukrainy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Tak czy inaczej wszyscy mamy obowiązek zapewnienia im opieki, bo są naszymi sąsiadami i uciekają przed brutalną wojną. To, co Polska robi dla Ukraińców, to przejaw solidarności europejskiej w najlepszym wydaniu. To samo dotyczy Mołdawii, Słowacji, Czech i innych krajów, które przyjęły ogromną liczbę ukraińskich uchodźców i ponoszą koszty opieki nad nimi" - powiedział Borrell.


Zapewnił, że Unia Europejska - oparta na zasadzie solidarności - pomaga i będzie pomagać tym, którzy udzielają wsparcia innym. "Chciałbym również podkreślić, że ta wojna dotyczy nas wszystkich – nie tylko w UE, lecz także na całym świecie. Wystarczy spojrzeć na ceny żywności i energii poza Unią. Nadszedł czas, aby stanąć razem – wspólnie kontynuować wspieranie Ukrainy, wygrać tę walkę i położyć kres tej bezsensownej wojnie" - podkreślił.(PAP)


reb/ mark/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:10 Wiceszef MON: Polska nie jest rozbrojona Polska nie jest rozbrojona, ZP odkąd doszła do władzy, dozbraja polską armię - a dzięki wysiłkom MON dostaliśmy dodatkowy sprzęt i sloty produkcyjne w… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 UE/ Przewodnicząca Metsola: prezydent Zełenski wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała w czwartek, że prezydent Ukrainy wygłosi tego dnia przemówienie w PE. Ukraiński przywódca… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 Senat wznowił obrady W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady. Zaplanowane są głosowania nad rozpatrzonymi punktami m.in. nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 PŚ w łyżwiarstwie szybkim - 16 Polaków na starcie w Tomaszowie Mazowieckim Szesnaścioro Polaków w gronie 200 czołowych łyżwiarzy szybkich globu będzie rywalizować od piątku do niedzieli w zawodach Pucharu Świata w Tomaszowie… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 Szynkowski vel Sęk o szczycie UE: będziemy zabiegać o zwiększenie wsparcia Ukrainy Podczas Rady Europejskiej będziemy zabiegać o kontynuację i zwiększanie wszechstronnego wsparcia UE na rzecz Ukrainy - powiedział PAP minister ds. UE Szymon… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 Chorwacja/ Resort obrony: 80 proc. podwyżki dla chętnych do odbycia dobrowolnej służby wojskowej Ministerstwo obrony Chorwacji zaproponowało podniesienie o 80 proc. wynagrodzeń dla chętnych do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - poinformował… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 Beskidy/ Zmalało zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry i Pilska GOPR obniżyło do drugiego stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Dotychczas obowiązywał tam wyższy - trzeci stopień. Beskidzcy goprowcy podali… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Turcja/ W kraju przywrócono dostęp do Twittera, ograniczony w związku z krytyką rządu po trzęsieniu ziemi W Turcji przywrócono w czwartek dostęp do Twittera po tym, gdy główni dostawcy usług komórkowych przez kilkanaście godzin blokowali serwis z powodu rosnącej… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Tatry/ Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, szlaki są zasypane śniegiem W Tatrach do godziny 20 w czwartek obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Evangeline Lilly odwiedziła Jeremy’ego Rennera. Ma dobre wieści „To cud, prawdziwy cud” - stwierdziła w najnowszym wywiadzie Evangeline Lilly, wspominając swoją niedawną wizytę u Jeremy’ego Rennera. Aktorka wyznała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »