Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 03:30 Autor: PAP

Węgry/ Minister funduszy europejskich: liczę, że w następnym roku przekonamy KE do odblokowania unijnych środków

Liczę, że w 2023 roku uda nam się przekonać Komisję Europejską do odblokowania środków w ramach polityki spójności – powiedział w środę na konferencji prasowej węgierski minister rozwoju regionalnego i funduszy europejskich Tibor Navracsics.

Navracsics odniósł się do środowej decyzji Komisji Europejskiej o przyjęciu węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz do rekomendacji zamrożenia środków z polityki spójności dla Węgier. Powiedział, że decyzja KE nie była zaskoczeniem dla węgierskiego rządu, a jej stanowisko jest tożsame z tym zaprezentowanym we wrześniu.


Komisja pochwaliła węgierski KPO jako "jeden z najlepszych" i przyznała mu najwyższe oceny z wyjątkiem jednej kategorii – stwierdził polityk.


Media informowały o decyzji KE już w zeszłym tygodniu. "Komisja Europejska przyjęła ostatnio nieco inną politykę komunikacyjną, przekazując swoje stanowisko najpierw dziennikarzom, a potem rządowi węgierskiemu, ale nie jest to powód, by nie kontynuować negocjacji" – zauważył Navracsics.


W kwestii środków z polityki spójności dla Węgier, które KE rekomenduje zamrozić, minister stwierdził, że decyzja wynika z faktu, iż rządowy "harmonogram legislacyjny i tworzenia instytucji" zawiera terminy, "które są jeszcze przed nami". Navracsics wyraził nadzieję, że KE pod koniec marca dokona przeglądu całego procesu zmian na Węgrzech i zdecyduje o odblokowaniu środków.


KE podjęła w środę decyzję, by zarekomendować zamrożenie 7,5 mld euro z polityki spójności dla Węgier. Jednocześnie KE zaaprobowała Krajowy Plan Odbudowy Węgier. Zastrzegła jednocześnie, że żadna płatność z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF) nie będzie możliwa bez zrealizowania 27 kamieni milowych.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ zm/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 14:10 M.Pęk: w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim pojawiły się też wątki senackie W związku z aferą korupcyjną w PE pojawiły się też wątki senackie; chodzi o bardzo aktywne relacje polsko-marokańskie w Senacie tej kadencji; żadne oficjalne… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Soboń: dopłat w rozliczeniu rocznym za 2022 r. będzie mniej niż w poprzednich latach (opis) Resort finansów szacuje, że dopłaty w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 r. będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, mniej niż w latach poprzednich - powiedział… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Ekstraklasa piłkarska - trener Korony: każdy mecz jest dla nas na wagę złota 'Udało się nam całkiem nieźle rozpocząć rundę, ale nadal każdy mecz jest dla nas na wagę złota” - przyznał trener piłkarzy Korony Kielce Kamil Kuzera… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Sejm/ Komisja nadzwyczajna rozpoczęła prace nad projektem zmiany konstytucji Sejmowa komisja nadzwyczajna rozpoczęła w czwartek prace nad poselskim projektem zmiany konstytucji. Chodzi m.in. o przejmowanie własności mogącej służyć… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Media: Rosja planuje zainstalować na granicach system rozpoznawania twarzy Rosja planuje zainstalować na przejściach granicznych z sąsiednimi krajami, w tym z Polską, system rozpoznawania twarzy, podobny do monitoringu działającego… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Lublin/ Apel o wsparcie braci albertynów w ich pomocy Ukrainie Z apelem do osób, które chciałyby wesprzeć braci albertynów w ich pomocy Ukrainie, zwrócił się w liście do rektora KUL biskup Jan Sobiło, posługujący… » więcej 2023-02-09, godz. 14:10 Minister Czarnek: jeśli dojdzie do paraliżu sądownictwa, to będzie to wina opozycji i unijnych eurokratów Jeśli przyjęcie ustawy o SN spowoduje paraliż sądownictwa, to będzie to wina opozycji i unijnych eurokratów - powiedział w rozmowie z PAP.PL minister edukacji… » więcej 2023-02-09, godz. 14:00 Sejm/ Podkomisja zapoznała się z informacją o przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku Posłowie sejmowej podkomisji ds. rozwoju gospodarczego zapoznali się w czwartek z informacją o powodach i przebiegu zakończonej już przymusowej restrukturyzacji… » więcej 2023-02-09, godz. 13:50 Prawie 1,8 mld euro dla Pomorza z nowego budżetu UE na lata 2021-2027 Blisko 1,8 mld euro ze środków UE będzie wspomagać rozwój społeczny i gospodarczy Pomorza - mówił w czwartek marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk… » więcej 2023-02-09, godz. 13:50 Małopolskie/ 15 lutego prezentacja wyników badań gruntów w Trzebini 15 lutego o godz. 16 w Domu Kultury 'Sokół' w Trzebini (Małopolskie) zostaną zaprezentowane wyniki badań gruntu w tej gminie - poinformował w czwartek PAP… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »