Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-30, 22:00 Autor: PAP

Sejm/ Projekt ustawy ws. Funduszu Transformacji Śląska wraca do komisji

Projekt ustawy ws. powołania spółki Fundusz Transformacji Śląska trafi ponownie do komisji. W środę w trakcie drugiego czytania w Sejmie poprawki zgłosili m.in. posłowie PiS i KO.

Przygotowany przez resort rozwoju i technologii projekt powołuje spółkę, która ma realizować część zapisów umowy społecznej z 28 maja 2021 r. dotyczącej transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego.


We wtorek sejmowe komisje ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz gospodarki i rozwoju przyjęły poprawkę do rządowego projektu ustawy ws. powołania spółki zmieniającą nazwę funduszu na „Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego”.


Sprawozdający prace komisji poseł PiS Andrzej Gawron przypomniał, że zgodnie z postanowieniami umowy społecznej fundusz będzie prowadził działalność w formie spółki akcyjnej realizującej misję publiczną.


„Aby proces powołania spółki przebiegał sprawnie i szybko, zaproponowano, by jeszcze przed wejściem w życie ustawy Agencja Rozwoju Przemysłu zarejestrowała odpowiedni podmiot, który po dokapitalizowaniu docelowo stanie się funduszem transformacji, o którym mowa jest w projekcie ustawy” – zasygnalizował poseł.


Przedstawiający stanowisko klubu PiS poseł Adam Gawęda podkreślił, że „projekt ustawy będzie wpływał bezpośrednio na duże przedsiębiorstwa, sektor małych i średnich przedsiębiorstw, przez zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw w celu złagodzenia negatywnych skutków transformacji sektora górnictwa węglowego i przedsiębiorstw okołogórniczych, która wiąże się z potrzebą budowy nowych sektorów gospodarki, tworzeniem miejsc pracy i przewag technologicznych kraju i regionu”. Klub PiS zgłosił do projektu jedną poprawkę, która jednak nie została omówiona.


Krzysztof Gadowski z KO akcentował, że Śląsk potrzebuje potężnych pieniędzy i instytucji, która wyda je sprawiedliwie i efektywnie. Tymczasem - jego zdaniem - „rząd, jak zawsze, powołuje instytucję, swoją, spółkę prawa handlowego”. „Oczywiście zarząd, rada nadzorcza dla kogo? Dla emisariuszy PiS. Kolejny skok na kasę” – ocenił wskazując, że w regionie funkcjonuje już podobny (samorządowy) Fundusz Górnośląski, z podobnymi zadaniami i celami. „Trzeba tylko przelać pieniądze, wzmocnić te działania, rozszerzyć działalność” – uznał.


Gadowski odniósł się też do kapitału zakładowego spółki, zaplanowanego na ok. 500 mln zł. „To pieniądze z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, które trafią do Agencji Rozwoju Przemysłu, a potem na konto Funduszu Transformacji Śląska. Całkowicie poza kontrolą i normalnymi środkami, bo te pieniądze będą pochodziły z długu, z obligacji” – wyjaśnił.


Poseł PO zasygnalizował poprawki dotyczące ograniczenia działalności funduszu do terytorium woj. śląskiego, zmiany składu rady nadzorczej, a także zwiększenia finansowania funduszu z budżetu z 50-100 mln zł rocznie do 200 mln zł rocznie.


Odpowiadająca na pytania posłów wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska wskazała, że wynagrodzenia w spółce będą regulowane ustawą o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Zapewniła, że projekt jest skonsultowany ze związkami, także jeśli chodzi o nazwę funduszu i przypomniała, że projekt zakłada gromadzenie – prócz innych źródeł – funduszy europejskich.


„Trudno nie wymówić tego magicznego słowa: Krajowy Plan Odbudowy, ale pamiętajmy, że są inne źródła finansowania i pamiętajmy również, jaki jest stosunek strony niemieckiej w Unii Europejskiej do tematu węgla” – zaznaczyła Semeniuk-Patkowska.


Zgodnie z projektem celem działania funduszu jest wspieranie procesu transformacji woj. śląskiego oraz innych podmiotów w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego, występującym na terytorium woj. śląskiego lub poza jego terytorium.


Do realizacji zadań fundusz ma wykorzystywać katalog instrumentów, m.in. możliwość realizacji rządowych programów udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, emisję obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń czy obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach.


Dokumentem określającym cele funduszu i instrumenty ich realizacji ma być pięcioletnia strategia. Jednym z narzędzi jej realizacji mają być programy. Kapitał zakładowy funduszu wyniesie do 500 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Kapitałowych, a finansowanie z budżetu państwa – do 100 mln zł w latach 2024-2030 i do 50 mln zł w latach 2031-2032.


Projekt określa zakres działalności organów funduszu, czyli rady nadzorczej (siedmiu przedstawicieli rządu, dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez zarząd woj. śląskiego i dwóch członków, po jednym z dwóch największych organizacji reprezentujących stronę pracowniczą w wojewódzkiej radzie dialogu społecznego) oraz zarządu (od trzech do pięciu członków).


W związku ze złożeniem poprawek projekt ponownie skierowano do komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji gospodarki i rozwoju. (PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 19:10 Watykan/ Papież: jestem gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji (opis) Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem… » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Puchar Sześciu Narodów - zacięty mecz broniącej tytułu Francji na inaugurację Rugbiści broniącej tytułu Francji pokonali po zaciętym meczu Włochy w Rzymie 29:24 w inauguracyjnej kolejce Turnieju o Puchar Sześciu Narodów. 'Trójkolorowi'… » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak na czwartym miejscu Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak zajęli czwarte miejsce w inaugurującym sezon 2023 turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Dausze. » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Grecja/ Cztery osoby zginęły w wyniku wypadku łodzi z migrantami Cztery osoby, w tym troje dzieci, poniosły śmierć w niedzielę w wyniku wypadku łodzi z migrantami, która zatonęła u wybrzeży greckiej wyspy Leros na południowym… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-02-03:Zagłębie Lubin - Gwardia Opole 27:27 (13:14), karne 3-4Piotrkowianin Piotrków… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 W. Brytania/ Była premier Truss: mój plan był właściwy, ale nie dano mi szansy Liz Truss, najkrócej urzędująca brytyjska premier w historii, napisała w niedzielę że nigdy nie otrzymała 'realistycznej szansy' na wdrożenie swego programu… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - MMTS - Wybrzeże 25:26 MMTS Kwidzyn - Torus Wybrzeże Gdańsk 25:26 (15:11). Najwięcej bramek: dla MMTS - Robert Orzechowski 7, Michał Potoczny 5, Ryszard Landzwojczak 4, dla Wybrzeża… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Śląsk 0:0 (do przerwy) Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 0:0 do przerwy Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).(PAP) pż/ km/ co/ » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 PŚ w skokach - Żyła siódmy w Willingen, triumf Graneruda (opis) Piotr Żyła zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Miedź 1:0 (opinie) Po meczu Lech Poznań - Miedź Legnica (1:0) powiedzieli: John van den Brom (trener Lecha): 'W środę po meczu w Legnicy powiedziałem, że wszystko w naszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »