Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-30, 20:20 Autor: PAP

Niemcy/ Rząd przedstawił narodową strategię walki z antysemityzmem, chce przeciwdziałać rosnącej wrogości do Żydów

W Niemczech rośnie liczba przestępstw antysemickich, w 2021 roku odnotowano ich ponad 3000. Rząd chce teraz podjąć bardziej ukierunkowane działania, by chronić Żydów. Rządowy komisarz ds. antysemityzmu Felix Klein przedstawił pierwszą w historii kraju "Narodową strategię przeciw antysemityzmowi i na rzecz życia żydowskiego".

Za pomocą "Narodowej strategii..." rząd zamierza lepiej chronić życie żydowskie przed uprzedzeniami i wrogością oraz podjąć bardziej zdecydowane działania przeciwko antysemityzmowi - podaje w środę telewizja ARD. Celem jest uwidocznienie życia Żydów we wszystkich jego aspektach i przeciwdziałanie nienawiści do Żydów – podkreślił Klein.


Strategia służy do "przeglądu i dostosowania bieżących środków i programów - powiedział. - Można ją wykorzystać do określenia, czego brakuje, aby stworzyć optymalne warunki do zapobiegania nienawiści do Żydów i i zwalczania jej".


W świetle zwiększonej liczby przestępstw antysemickich w ostatnich latach taka strategia jest "pilniejsza niż kiedykolwiek" - zaznaczył.


W 2021 roku policja odnotowała w całym kraju 3027 przestępstw o charakterze antysemickim. Żydzi są również słabo chronieni w internecie, gdzie "liczba nienawistnych wpisów w internecie już dawno eksplodowała" - podkreślił Klein.


50-stronicowa strategia ma dotyczyć pięciu obszarów działania. Oprócz zapobiegania antysemityzmowi i zwalczania go, dokument koncentruje się również na badaniach, edukacji i informacji. Kolejne pole działania poświęcone jest kulturze pamięci. Strategia wymaga nowych form przekazywania wiedzy o narodowym socjalizmie, ponieważ coraz mniej świadków, którzy mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach - wskazano.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ akl/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 12:10 NASK ostrzega przed powrotem kampanii szkodliwego oprogramowania Hydra NASK ostrzegł w piątek przed powrotem kampanii szkodliwego oprogramowania Hydra. Na celowniku oszustów są klienci banku Santander. Przestępcy wysyłają im… » więcej 2023-01-27, godz. 12:10 Rozpoczęła się główna ceremonia rocznicy oswobodzenia Auschwitz Główna ceremonia 78. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz rozpoczęła się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. Uczestniczą… » więcej 2023-01-27, godz. 12:10 Blake Lively wraca do aktorstwa. Dostała rolę w ekranizacji bestsellerowej powieści Po raz ostatni pracowała na planie filmowym w 2020 roku, gdy wystąpiła w thrillerze „Sekcja rytmiczna”. Przerwa, jaką sobie później zrobiła, właśnie… » więcej 2023-01-27, godz. 12:10 Ukraina/ Prezydent Zełenski i premier Szmyhal dziękują Polsce za decyzję o przekazaniu kolejnych czołgów Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard… » więcej 2023-01-27, godz. 12:00 Po wybuchu w kamienicy w Katowicach strażacy poszukują w gruzowisku jednej osoby (opis) Po wybuchu - najprawdopodobniej gazu - w kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach strażacy przeszukują gruzowisko, by dotrzeć… » więcej 2023-01-27, godz. 12:00 Wojciechowski: będę zabiegać, by budżet UE na politykę rolną po 2027 r. był większy Polityka rolna po 2027 r. będzie tworzona przez następną KE, ale chcę przygotować jej koncepcję; musi zostać m.in. dobrostan zwierząt - podkreślił w… » więcej 2023-01-27, godz. 12:00 UE/ 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji, łamiąc sankcje, europejskie statki - alarmuje… Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie -… » więcej 2023-01-27, godz. 12:00 Azerbejdżan/ MSZ: ewakuujemy nasz personel dyplomatyczny z Iranu po ataku na naszą placówkę w Teheranie Podjęliśmy decyzję o ewakuacji personelu azerbejdżańskiej ambasady z Iranu po ataku, w którym zginął szef ochrony placówki w Teheranie - poinformowano… » więcej 2023-01-27, godz. 12:00 CBOS: 27 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; to o 6 proc. więcej niż w grudniu Odsetek osób przekonanych, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku zwiększył się w styczniu w porównaniu do grudnia o 6 punktów procentowych, z 21… » więcej 2023-01-27, godz. 11:50 Marszałek Grodzki: na dziś KO będzie za zawetowaniem nowelizacji Kodeksu wyborczego w Senacie Gdybym miał powiedzieć na dzisiaj, to Koalicja Obywatelska będzie zdecydowanie za zawetowaniem nowelizacji Kodeksu Wyborczego w Senacie - powiedział w piątek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »