Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-29, 18:50 Autor: PAP

Szefowie MSZ krajów NATO: Będziemy wspierać niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy (opis)

Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy we wtorek spotkali się w Bukareszcie, wydali komunikat, w którym zapewniają, że Sojusz będzie "niezłomnie wspierać" niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy; pomoże jej także w odbudowie infrastruktury.

"Zgromadziliśmy się w Bukareszcie, blisko brzegów Morza Czarnego, w czasie, gdy trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i dobrobytowi obszaru euroatlantyckiego. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych" - czytamy w ogłoszonym komunikacie szefów dyplomacji.


"Rosyjska agresja, w tym uporczywe i pozbawione skrupułów ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną, pozbawia miliony Ukraińców podstawowych usług komunalnych. Wpłynęła na globalne dostawy żywności i zagroziła najbardziej wrażliwym krajom i narodom świata. Niedopuszczalne działania Rosji, w tym działania hybrydowe, szantaż energetyczny i lekkomyślna retoryka nuklearna, podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach" - podkreślili ministrowie.


"Witamy dziś ministra spraw zagranicznych (Ukrainy, Dmytro) Kułebę, stoimy ramię w ramię, w pełni solidarnie z rządem i narodem Ukrainy podczas ich heroicznej obrony kraju i ziemi, składamy hołd tym, którzy polegli" - czytamy w oświadczeniu.


"Solidaryzujemy się z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Potępiamy okrucieństwo Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy oraz łamanie praw człowieka, takie jak przymusowe deportacje, tortury i barbarzyńskie traktowanie kobiet, dzieci i osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualną (...), muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Potępiamy również tych wszystkich, w tym Białoruś, którzy aktywnie ułatwiają Rosji agresję przeciwko Ukrainie" - napisano dalej w deklaracji opublikowanej przez ministrów.


NATO, wraz partnerami i organizacjami międzynarodowymi, a zwłaszcza UE, pomoże Ukrainie chronić swych obywateli i walczyć z kampanią dezinformacyjną i kłamstwami Rosji, a także odbudować infrastrukturę energetyczną i odpierać ataki rakietowe - deklarują szefowie dyplomacji. Podkreślają też, że w obradach w Bukareszcie biorą udział Finlandia i Szwecja, jako "państwa zaproszone do dołączenia do Sojuszu".


"Akcesja da tym krajom większe bezpieczeństwo i uczyni NATO silniejszym" - głosi komunikat. Bezpieczeństwo Finlandii i Szwecji "ma bezpośrednie znaczenie dla Sojuszu, również w trakcie procesu akcesyjnego" - czytamy dalej.


"NATO będzie nadal chronić nasze narody i zawsze bronić każdego cala terytorium Sojuszu (...). Wobec najpoważniejszego zagrożenia od dekad dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa (...) wdrażamy nowe podstawowe wytyczne dotyczące naszej zdolności odstraszania i doktryny obronnej, poprzez znaczące ich wzmocnienie" - głosi komunikat.


"Stoimy ramię w ramię, zjednoczeni i solidarni, i potwierdzamy trwałą, transatlantycką więź między naszymi narodami. Będziemy nadal zabiegać o pokój, bezpieczeństwo i stabilność w całym regionie Euro-Atlantyckim" - brzmi zakończenie wspólnej deklaracji ministrów. (PAP)


asc/ fit/ adj/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rozpoczęły się wspólne z Rosją ćwiczenia sztabowe Regionalnego Zgrupowania Wojsk Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia sztabowe wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk - powiadomił we wtorek Reuters, powołując się na tamtejsze… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Lubelskie/ 70-latek zginął w pożarze drewnianego domu w pow. radzyńskim 70-latek zginął w pożarze drewnianego domu, do którego doszło w nocy w miejscowości Wygnanów w pow. radzyńskim (Lubelskie). W akcji brało udział 26 strażaków… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Wielka Brytania/ Politolog: brexit utrudnił relacje polsko-brytyjskie, ale wojna na Ukrainie podniosła je na nowy po… Brexit skomplikował relacje polsko-brytyjskie, ale wojna na Ukrainie spowodowała, że weszły one na zupełnie nowy poziom i tak długo, jak kwestie bezpieczeństwa… » więcej 2023-01-31, godz. 07:20 Tajwan/ Dyr. Instytutu Książki: Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w literaturze… Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w polskiej literaturze - powiedział podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Książek… » więcej 2023-01-31, godz. 07:10 Poznań/ Od wtorku na MTP Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA We wtorek na terenie MTP rozpoczną się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. targi WinDoor-tech, Forum… » więcej 2023-01-31, godz. 07:10 Gliński: wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej wzmocni naszą wymianę kulturalną… Wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej przyczyni się do wzmocnienia naszej wymiany kulturalnej - powiedział wicepremier… » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami drogi są śliskie We wtorek rano drogi w woj. warmińsko-mazurskim są miejscami śliskie, w okolicach Kętrzyna jest na nich warstwa cienkiego lodu. Miejscami przy gruncie jest… » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 "Rzeczpospolita": Chorujemy częściej, ale dużo krócej W 2022 r. lekarze wystawili blisko 22 mln zwolnień. Gwałtownie wzrosła liczba jednodniowych L-4 - pisze wtorkowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 W. Brytania/ Trzy lata po brexicie wciąż nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty Trzy lata po opuszczeniu Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty, ani nawet, że został dokończony, choć… » więcej 2023-01-31, godz. 06:50 100 lat temu został rozstrzelany Eligiusz Niewiadomski – zabójca prezydenta Narutowicza 100 lat temu, 31 stycznia 1923 r., rozstrzelano Eligiusza Niewiadomskiego, który został skazany na karę śmierci za zastrzelenie prezydenta Narutowicza. 'Radykalni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »