Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-29, 18:50 Autor: PAP

Poznań/ W hotelu Ikar przebywa nadal około 150 ukraińskich uchodźców

Obecnie w hotelu Ikar w Poznaniu przebywa około 150 ukraińskich uchodźców - przekazały we wtorek PAP służby prasowe wojewody wielkopolskiego. W środę obiekt opuści co najmniej 100 osób. Ukraińcy muszą wyprowadzić się z hotelu, ze względu na zaplanowany remont.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w hotelu Ikar kwaterowano przybyłych do Poznania uchodźców. Jednorazowo w obiekcie przebywało do 250 osób. Obywatele Ukrainy mieszkający w hotelu to m.in. matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Z końcem listopada wszyscy muszą opuścić obiekt. W hotelu należącym do Grupy PHH w grudniu rozpocznie się planowany od lat remont.


Rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz powiedział PAP, że według szacunków we wtorkowe popołudnie w hotelu przebywało około 150 osób. "To są nasze przeliczenia na podstawie liczby pokojów, które zostały zwolnione w systemie" – wskazał.


Dodał, że na środę zaplanowano, zorganizowane przez urząd wojewódzki, przewiezienie około 100 uchodźców do nowych lokalizacji. "Zakładamy, że pozostałe osoby we własnym zakresie już sobie zorganizowały transport" – przyznał.


"Od żadnej z tych osób jasnej deklaracji +nie opuścimy hotelu+ nie otrzymaliśmy. Z wszystkimi osobami rozmawialiśmy. Przedstawiono im lokalizacje, niektórym nawet kilkukrotnie, więc zakładamy, że mają świadomość tego, iż ten obiekt od pierwszego grudnia będzie pełnił już zupełnie inną funkcję, stanie się poniekąd placem budowy" – powiedział Daszkiewicz.


Pytany o to, co stanie się z uchodźcami, którzy nie opuszczą hotelu z końcem środy Daszkiewicz powiedział, że służby wojewody zakładają, iż w pierwszej kolejności proces wyprowadzki uchodźców z Ikara "przebiegnie bez zbędnych komplikacji". "Zakładamy, że żadna z tych osób w tym obiekcie nie pozostanie, bo po prostu nie może po tym czasie" - podkreślił.


Dodał, że hotel został już ogrodzony i przygotowany do tego, by od czwartku zacząć w nim pierwsze prace budowlane związane z remontem. "Obiekt przestaje pełnić swoją funkcję z końcem 30 listopada" – zaznaczył.


Daszkiewicz opisał, że na środę, na godz. 9.00. zaplanowano ostatni posiłek dla przebywających obecnie w obiekcie, a doba hotelowa kończy się o godz. 12. Zastrzegł przy tym, że kilkanaście osób już zadeklarowało, iż chce zabrać swoje rzeczy z Ikara później, po południu i wieczorem, po powrocie z pracy czy szkoły. "Oczywiście nie zamkniemy drzwi hotelu o godz. 12, to jest jasna sprawa" – podkreślił.


Zaznaczył, że uchodźcy, którzy już się wyprowadzili z Ikara, ale zostawili w hotelu część swoich rzeczy, mogą w środę je zabrać z budynku.


Jak wskazał, w pierwszej kolejności z Ikara wyprowadziły się osoby, które postanowiły przenieść się do punktów zakwaterowania m.in. w Koninie, Ostrowie Wlkp., Pile, Kaliszu czy miejscowościach w powiecie poznańskim. "Gros z tych osób, które pozostały w hotelu Ikar, to są osoby, które wybrały lokalizacje w Poznaniu, czyli ich przejazd do nowej lokalizacji będzie najkrótszy" – wskazał.


Rzecznik wojewody powiedział, że około 170-180 osób postanowiło przenieść się do miejsc zaproponowanych przez urząd wojewódzki. Ocenił przy tym, że spośród obywateli Ukrainy, którzy już opuścili hotel, około połowa wybrała inny, niż zorganizowany przez urzędników, transport do nowej lokalizacji.


"Złożyliśmy oferty nowych lokalizacji i zostały one przyjęte przez dużą większość uchodźców. Część z tych osób, które nie przyszły do nas po ofertę nowego miejsca pobytu, już się wymeldowała z obiektu, więc zakładała swój plan na dalszy pobyt na terenie województwa. Jeżeli ktokolwiek będzie chciał zostać - mimo założonego okresu wyprowadzki - na pewno w pierwszej kolejności będziemy z tymi osobami rozmawiać o tym, co miałoby determinować ich pozostanie w obiekcie, czy ewentualnie są z ich strony jakieś sugestie, które nie zostały w jakikolwiek sposób wypełnione" - powiedział rzecznik.


"Oczywiście wszystkich próśb nie jesteśmy w stanie spełnić" – zastrzegł Daszkiewicz. Dodał przy tym, że urząd wojewódzki starał się, w miarę swoich możliwości, spełnić potrzeby uchodźców zgłaszane przez nich w przeprowadzonych wywiadach.


W hotelu Ikar w trakcie pandemii, w okresie od kwietnia 2020 r. do lipca 2021 r., funkcjonowało izolatorium. We wrześniu 2021 r. w obiekcie przyjęto ponad 100 uchodźców z Afganistanu, którzy przebywali tam do grudnia 2021 r. Od lutego nieprzerwanie przebywają w nim uchodźcy z Ukrainy.


Rzeczniczka Polskiego Holdingu Hotelowego Magdalena Szefernaker powiedziała w piątek PAP, że PHH już w lipcu 2020 r. informował o planowanej gruntownej modernizacji hotelu Ikar w Poznaniu i dostosowaniu go do wymogów marki Four Points by Sheraton, należącej do sieci Marriott International.


Szefernaker zastrzegła, że rozpoczęcie remontu od grudnia "nie ma żadnego związku z przebywającymi w nim osobami z Ukrainy, ale wynika z konieczności dostosowania budynku do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich przebywających w nim osób – zarówno gości, jak i pracowników". Dodała również, że Grupa PHH nie może dłużej przesuwać terminu modernizacji m.in. ze względu na podpisane umowy i zaciągnięte zobowiązania.(PAP)


Autor: Szymon Kiepel


szk/ mir/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 09:40 Media: Rosja straciła ponad 20 generałów na wojnie z Ukrainą Rosja straciła na wojnie z Ukrainą ponad 20 generałów - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Są to oceny wywiadu japońskiego, uzyskane wspólnie… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 UE/ Premier Estonii: kraje Unii powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy - powiedziała w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Liga NHL - Stars nie zwalniają tempa Hokeiści Dallas Stars pokonali Minnesota Wild 4:1 w jednym z dwóch środowych meczów ligi NHL i po 30. zwycięstwie w sezonie z dorobkiem 70 punktów prowadzą… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Liga NBA - Sochan wciąż kontuzjowany, 10. z rzędu porażka Spurs Koszykarze San Antonio Spurs przegrali dziesiąty z rzędu mecz w lidze NBA. Teksańczycy, którzy muszą sobie radzić bez kontuzjowanego Jeremy'ego Sochana… » więcej 2023-02-09, godz. 09:30 RMF FM: Wypłata środków z KPO coraz bliżej? 'Główne kamienie milowe dotyczące praworządności wydają się spełnione' - nieoficjalnie przekazał RMF FM wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej… » więcej 2023-02-09, godz. 09:30 W. Brytania/ Resort obrony: pogoda na Ukrainie nie sprzyja obecnie większym operacjom Pogoda nadal odgrywa znaczącą rolę w przebiegu rosyjskiej wojny na Ukrainie; ze względu na topnienie śniegu i błotnisty teren warunki do prowadzenia większych… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 Sejm wznowił obrady Sejm w czwartek o godz. 9. wznowił obrady. Ostatniego dnia posiedzenia Sejm ma wysłuchać informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. Posłowie… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 Grecja/ Parlament zakazał startu w wyborach partiom, których liderzy zostali skazani za przestępstwa Parlament Grecji uchwalił w środę wieczorem nowelizację prawa wyborczego, zakazującą startu w wyborach partiom politycznym, których liderzy zostali skazani… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 R.Fogiel: Polska zawalczy na szczycie UE m.in. o kolejne sankcje dla Rosji Kolejne sankcje dla Rosji - to według szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosława Fogla (PiS) główna kwestia, którą Polska będzie podnosić na… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 SG: blisko 50 cudzoziemców próbowało w środę przedostać się z Białorusi do Polski 49 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w czwartek rano Straż Graniczna. Kilkanaście osób przeprawiło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »