Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-29, 18:50 Autor: PAP

Poznań/ W hotelu Ikar przebywa nadal około 150 ukraińskich uchodźców

Obecnie w hotelu Ikar w Poznaniu przebywa około 150 ukraińskich uchodźców - przekazały we wtorek PAP służby prasowe wojewody wielkopolskiego. W środę obiekt opuści co najmniej 100 osób. Ukraińcy muszą wyprowadzić się z hotelu, ze względu na zaplanowany remont.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w hotelu Ikar kwaterowano przybyłych do Poznania uchodźców. Jednorazowo w obiekcie przebywało do 250 osób. Obywatele Ukrainy mieszkający w hotelu to m.in. matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Z końcem listopada wszyscy muszą opuścić obiekt. W hotelu należącym do Grupy PHH w grudniu rozpocznie się planowany od lat remont.


Rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz powiedział PAP, że według szacunków we wtorkowe popołudnie w hotelu przebywało około 150 osób. "To są nasze przeliczenia na podstawie liczby pokojów, które zostały zwolnione w systemie" – wskazał.


Dodał, że na środę zaplanowano, zorganizowane przez urząd wojewódzki, przewiezienie około 100 uchodźców do nowych lokalizacji. "Zakładamy, że pozostałe osoby we własnym zakresie już sobie zorganizowały transport" – przyznał.


"Od żadnej z tych osób jasnej deklaracji +nie opuścimy hotelu+ nie otrzymaliśmy. Z wszystkimi osobami rozmawialiśmy. Przedstawiono im lokalizacje, niektórym nawet kilkukrotnie, więc zakładamy, że mają świadomość tego, iż ten obiekt od pierwszego grudnia będzie pełnił już zupełnie inną funkcję, stanie się poniekąd placem budowy" – powiedział Daszkiewicz.


Pytany o to, co stanie się z uchodźcami, którzy nie opuszczą hotelu z końcem środy Daszkiewicz powiedział, że służby wojewody zakładają, iż w pierwszej kolejności proces wyprowadzki uchodźców z Ikara "przebiegnie bez zbędnych komplikacji". "Zakładamy, że żadna z tych osób w tym obiekcie nie pozostanie, bo po prostu nie może po tym czasie" - podkreślił.


Dodał, że hotel został już ogrodzony i przygotowany do tego, by od czwartku zacząć w nim pierwsze prace budowlane związane z remontem. "Obiekt przestaje pełnić swoją funkcję z końcem 30 listopada" – zaznaczył.


Daszkiewicz opisał, że na środę, na godz. 9.00. zaplanowano ostatni posiłek dla przebywających obecnie w obiekcie, a doba hotelowa kończy się o godz. 12. Zastrzegł przy tym, że kilkanaście osób już zadeklarowało, iż chce zabrać swoje rzeczy z Ikara później, po południu i wieczorem, po powrocie z pracy czy szkoły. "Oczywiście nie zamkniemy drzwi hotelu o godz. 12, to jest jasna sprawa" – podkreślił.


Zaznaczył, że uchodźcy, którzy już się wyprowadzili z Ikara, ale zostawili w hotelu część swoich rzeczy, mogą w środę je zabrać z budynku.


Jak wskazał, w pierwszej kolejności z Ikara wyprowadziły się osoby, które postanowiły przenieść się do punktów zakwaterowania m.in. w Koninie, Ostrowie Wlkp., Pile, Kaliszu czy miejscowościach w powiecie poznańskim. "Gros z tych osób, które pozostały w hotelu Ikar, to są osoby, które wybrały lokalizacje w Poznaniu, czyli ich przejazd do nowej lokalizacji będzie najkrótszy" – wskazał.


Rzecznik wojewody powiedział, że około 170-180 osób postanowiło przenieść się do miejsc zaproponowanych przez urząd wojewódzki. Ocenił przy tym, że spośród obywateli Ukrainy, którzy już opuścili hotel, około połowa wybrała inny, niż zorganizowany przez urzędników, transport do nowej lokalizacji.


"Złożyliśmy oferty nowych lokalizacji i zostały one przyjęte przez dużą większość uchodźców. Część z tych osób, które nie przyszły do nas po ofertę nowego miejsca pobytu, już się wymeldowała z obiektu, więc zakładała swój plan na dalszy pobyt na terenie województwa. Jeżeli ktokolwiek będzie chciał zostać - mimo założonego okresu wyprowadzki - na pewno w pierwszej kolejności będziemy z tymi osobami rozmawiać o tym, co miałoby determinować ich pozostanie w obiekcie, czy ewentualnie są z ich strony jakieś sugestie, które nie zostały w jakikolwiek sposób wypełnione" - powiedział rzecznik.


"Oczywiście wszystkich próśb nie jesteśmy w stanie spełnić" – zastrzegł Daszkiewicz. Dodał przy tym, że urząd wojewódzki starał się, w miarę swoich możliwości, spełnić potrzeby uchodźców zgłaszane przez nich w przeprowadzonych wywiadach.


W hotelu Ikar w trakcie pandemii, w okresie od kwietnia 2020 r. do lipca 2021 r., funkcjonowało izolatorium. We wrześniu 2021 r. w obiekcie przyjęto ponad 100 uchodźców z Afganistanu, którzy przebywali tam do grudnia 2021 r. Od lutego nieprzerwanie przebywają w nim uchodźcy z Ukrainy.


Rzeczniczka Polskiego Holdingu Hotelowego Magdalena Szefernaker powiedziała w piątek PAP, że PHH już w lipcu 2020 r. informował o planowanej gruntownej modernizacji hotelu Ikar w Poznaniu i dostosowaniu go do wymogów marki Four Points by Sheraton, należącej do sieci Marriott International.


Szefernaker zastrzegła, że rozpoczęcie remontu od grudnia "nie ma żadnego związku z przebywającymi w nim osobami z Ukrainy, ale wynika z konieczności dostosowania budynku do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich przebywających w nim osób – zarówno gości, jak i pracowników". Dodała również, że Grupa PHH nie może dłużej przesuwać terminu modernizacji m.in. ze względu na podpisane umowy i zaciągnięte zobowiązania.(PAP)


Autor: Szymon Kiepel


szk/ mir/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 13:20 Sejm/ Na Komisji Polityki Senioralnej dyskusja o nieobecności kierownictwa MRPiPS Na posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej poświęconym programowi 'Senior plus' wywiązała się dyskusja na temat braku obecności kierownictwa resortu rodziny… » więcej 2024-04-25, godz. 13:20 Tomasz Sekielski odchodzi z "Newsweeka" Tomasz Sekielski podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska redaktora naczelnego 'Newsweek Polska' - poinformował w czwartek Ringier Axel Springer Polska. Do… » więcej 2024-04-25, godz. 13:20 Francja/ Macron zaapelował o "pakt dobrobytu" w sferze gospodarki (krótka4) Prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu w czwartek apelował o 'pakt dobrobytu', którego warunkiem miałoby być zwiększenie produkcji oraz gospodarka… » więcej 2024-04-25, godz. 13:20 Kobosko: Polska powinna znaleźć się na ścieżce prowadzącej do przyjęcia euro (krótka3) Polska powinna znaleźć się na ścieżce prowadzącej do przyjęcia euro, Polacy opowiedzieli się za tym głosując za akcesją unijną w referendum w 2003… » więcej 2024-04-25, godz. 13:20 Władze PiS zebrały się, by dyskutować o listach wyborczych do PE Władze PiS zebrały się w czwartek po południu, by dyskutować i zatwierdzić listy kandydatów ugrupowania na wybory do Parlamentu Europejskiego. Niewykluczone… » więcej 2024-04-25, godz. 13:10 ZUS: trzynaste emerytury trafiły już do 8,5 mln osób; to łącznie 15 mld zł Trzynaste emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł - poinformował w czwartek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2024-04-25, godz. 13:10 RPO przystąpił do postępowania przed TK ws. uczelni wyższych Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. przepisu pozwalającego ministrowi nauki powołać kolejnego 'pierwszego'… » więcej 2024-04-25, godz. 13:10 P. Kowal: dziś esencją polityki zagranicznej jest bezpieczeństwo i to była istota wystąpienia szefa MSZ (krótka2) Dzisiaj esencją polityki zagranicznej Polski jest bezpieczeństwo i to była istota wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego, i to jest samo jądro polityki… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Łada-Konefał: Szef MSZ konkretnie i klarownie przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej Expose szefa MSZ Radosława Sikorskiego było konkretne i klarownie przedstawiające założenia polskiej polityki zagranicznej, pokazujące zachodzące zmiany… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Premier: 10 maja rekonstrukcja rządu, jeszcze w czwartek ogłoszenie planu pomocy dla rolników (krótka) 7 maja Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie razem z szefową KE Ursulą von der Leyen przedstawimy plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu, a jeszcze dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »