Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-29, 06:40 Autor: PAP

Warszawa/ Będą kolejne tunele wzdłuż Wisły

Władze Warszawy nie rezygnują z pomysłu budowy kolejnych tuneli wzdłuż Wisły. Do połowy przyszłego roku plany mają być wyłożone do publicznego wglądu. To inwestycja nie na ten czas – komentuje przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Dariusz Figura.

"Oprócz istniejącego już tunelu pomiędzy mostem kolejowym średnicowym i ulicą Karową planowane jest zagłębienie i przebieg ulicy (Wisłostrady – PAP) w tunelu na odcinku od Mostu Śląsko–Dąbrowskiego do ulicy Sanguszki" – napisał w odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Figury sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński.


Poinformował, że rozważana jest również możliwość "poprowadzenia jezdni w tunelu na odcinku od rejonu skrzyżowania z ulicą Ludną do Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty oraz przedłużenia istniejącego, wschodniego tunelu w kierunku południowym poza przyczółki mostu średnicowego".


Tereny nad tunelami mają być zazielenione.


Plany projektów będzie można poznać najpóźniej do połowy przyszłego roku. W odpowiedzi na interpelację Karpiński napisał, że wyłożenie projektów planów do publicznego wglądu "wydaje się możliwe w I lub II kwartale 2023 r.".


"To inwestycja nie na te czasy" – skomentował w rozmowie z PAP radny Figura. Przyznał, że Wisłostrada odcina miasto o rzeki, nowe tereny zielone uzyskane w wyniku jej zagłębienia przybliżyłoby miasto do Wisły. Przypomniał jednak, że władze stolicy nie mogą dokończyć znaczenie potrzebniejszych mieszkańcom inwestycji.


"Budowa kładki przez Wisłę jest najlepszym przykładem tego, że prezydent Trzaskowski realizuje politykę inwestycyjną nie biorąc pod uwagę priorytetów" – ocenił Dariusz Figura.


Istniejący tunel Wisłostrady wzbudzał wiele kontrowersji. Przede wszystkim szokował olbrzymi koszt budowy - prawie 220 mln zł. Budowę tunelu rozpoczęto w kwietniu 2001 roku, zakończono zaś w następnym roku, jednak przez niemal rok był on nieużywany ze względu na niespełnianie wymogów bezpieczeństwa i kilkakrotne odkładanie terminu otwarcia.


Otwarcie tunelu nastąpiło w sierpniu 2003 roku. Z kolei w sierpniu 2012 roku tunel został zamknięty dla ruchu ze względu na wypłukanie ziemi pod tunelem. Awaria nastąpiła w trakcie budowy stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Ruch samochodowy prowadzony był objazdami bulwarami wiślanymi oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Ratusz planował ponowne otwarcie tunelu do końca 2012 roku, stało się jednak dopiero pół roku później 23 czerwca 2013.


W tunelu są po trzy pasy ruchu w każdą stronę. W kierunku południowym tunel ma 930 m, zaś w kierunku północnym 889 m. Wyposażony jest w systemy szybkiego oddymiania i wentylacji oraz specjalne urządzenia zapewniające łączność odpowiednim służbom podczas akcji ratowniczych. W każdym z tuneli mniej więcej w połowie znajduje się przystanek autobusowy.(PAP)


wnk/ jann/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 09:00 Prezydent Francji Macron: w sprawie myśliwców dla Ukrainy nic nie jest wykluczone Francja nie wyklucza dostawy myśliwców dla Ukrainy - oświadczył francuski prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek wieczorem podczas wizyty w Hadze. We wtorek… » więcej 2023-01-31, godz. 09:00 Wiceminister zdrowia: 989 nowych przypadków COVID-19, to tygodniowy wzrost o 40 proc. Mamy dziś 989 nowych przypadków zakażeń na COVID-19. W porównaniu z wynikiem z poprzedniego tygodnia to wzrost o ponad 40 proc. Ostatniej doby z powodu covidu… » więcej 2023-01-31, godz. 08:40 Podhale/ Intensywne opady śniegu; problemy na drogach W nocy z poniedziałku na wtorek w Tatrach i na Podhalu ponownie zaczął intensywnie padać śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już 120 cm białego puchu, a w… » więcej 2023-01-31, godz. 08:30 Tajwan/ W Tajpej rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek; Polska gościem honorowym (opis) W Tajpej, stolicy Tajwanu, rozpoczęła się we wtorek Międzynarodowa Wystawa Książek - jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie… » więcej 2023-01-31, godz. 08:20 Wicerzecznik PiS: w marcu lub kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi W grudniu odbyła się pierwsza konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, dotycząca wsi; w marcu, kwietniu ruszamy z kolejnymi kongresami tematycznymi -… » więcej 2023-01-31, godz. 08:20 USA/ Były prezydent Brazylii Bolsonaro wystąpił o wizę turystyczną Były prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro złożył w wniosek o sześciomiesięczną wizę turystyczną, aby pozostać w Stanach Zjednoczonych - poinformowała… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl (M… Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 ISW: Rosja przygotowuje się do ofensywy w najbliższych miesiącach Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych… » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 GDDKiA: Gołoledź na północy i południu, śnieg w połowie kraju Gołoledź i śnieg mogą utrudnić jazdę kierowcom - ostrzegła we wtorek GDDKiA. Drogowcy zapewniają, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. » więcej 2023-01-31, godz. 08:10 Sobolewski: Nistras skazany na kłamstwo wyborcze ma odpowiadać za uczciwość wyborów Poseł KO Sławomir Nitras, skazany za kłamstwo wyborcze, ma w imieniu PO odpowiadać za uczciwość wyborów; to najlepiej podsumowuje decyzję lidera PO Donalda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »