Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 21:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Przejście tłumów koło trumny z ciałem królowej uszkodziło kamienną posadzkę

Duży, nieustanny ruch pieszych w Westminster Hall w czasie, gdy wystawiona tam była na widok publiczny trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II, spowodował uszkodzenie kamiennej posadzki - poinformowano w poniedziałek.

Westminster Hall jest najstarszą częścią Pałacu Westminsterskiego, będącego siedzibą brytyjskiego parlamentu - została zbudowana w 1097 roku za czasów Wilhelma II, syna Wilhelma Zdobywcy - i jest w zasadzie jedyną częścią budynku, która przetrwała w mniej więcej oryginalnej formie. Ale obecna posadzka, wykonana z piaskowca z hrabstwa Yorkshire, została położona w latach 30. XIX wieku podczas jednej z wielu renowacji.


Ponad 250 tys. osób przeszło przez Westminster Hall w ciągu niespełna pięciu dni - od 14 września po południu do 19 września wcześnie rano - w czasie których trumna była tam wystawiona na widok publiczny. Przechodzenie koło trumny odbywało się w tym czasie przez 24 godziny na dobę, a osoby chcące oddać hołd królowej musiały czekać przez kilkanaście godzin w kolejce.


"W wyniku wysokiego poziomu ciągłego ruchu pieszego przez Westminster Hall podczas wystawienia trumny na widok publiczny nastąpiło pewne rozwarstwienie posadzki z kamienia z Yorku. To spowodowało w kilku miejscach odsłonięcie gołego kamienia, co z czasem wyrówna się z otoczeniem. Nie stanowi to strukturalnego zagrożenia" - powiedział rzecznik Izby Lordów.


Elżbieta II zmarła 8 września tego roku w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez 70 lat, dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ tebe/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 13:00 Kosowo/ Były premier: rozwiązanie problemu Wspólnoty Gmin Serbskich jedyną drogą do normalizacji stosunków z Bel… Rozwiązanie problemu Wspólnoty Gmin Serbskich jest jedyną drogą do normalizacji stosunków z Belgradem - powiedział jeden z liderów kosowskiej opozycji i… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Łotwa/ A Duda: rozmowa z prezydentem Levitsem m.in. o bezpieczeństwie i rozwoju infrastruktury (krótka2) Rozmowy z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem dotyczyły przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa w regionie, a także rozwoju infrastruktury, poruszyliśmy też… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Liga francuska - transfer Ziyecha do PSG nie doszedł do skutku Przejście marokańskiego piłkarza Hakima Ziyecha z Chelsea Londyn do Paris Saint-Germain nie doszło do skutku, ponieważ dokumenty niezbędne do jego potwierdzenia… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Lublin/ Fundacja apeluje do dyrektor jednego z liceów o „ochronę uczniów przed gender” Fundacja Życie i Rodzina apeluje do dyrektor II LO w Lublinie o „ochronę uczniów przed gender”. Szkoła podkreśla, że funkcjonuje w oparciu o zasady m.in… » więcej 2023-02-01, godz. 13:00 Prezydent Duda: musi powstać specjalny Trybunał Karny, aby Rosjanie zostali ukarani za swoje zbrodnie na Ukrainie (k… Aby, ta odpowiedzialność karna, która jest konieczna za zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie mogła zostać wyegzekwowana, musi zostać ustanowiony… » więcej 2023-02-01, godz. 12:50 Miasto szuka Ambasadorów Białostockiego Sportu Utytułowanych sportowców, którzy podczas zawodów, a także w social mediach będą promować Białystok - szukają władze miasta. Wśród dotychczasowych… » więcej 2023-02-01, godz. 12:50 Prezydent Łotwy: ci, którzy doprowadzili do wojny na Ukrainie, powinni być ukarani (krótka) W obliczu przygotowań do szczytu NATO w lipcu w Wilnie mówiliśmy o tym, że musimy ukarać tych, którzy doprowadzili do wojny na Ukrainie; powinien powstać… » więcej 2023-02-01, godz. 12:50 Powstanie czwarta część serii „Bad Boys” Will Smith i Martin Lawrence powrócą do ról Mike’a Lowreya i Marcusa Burnetta, które zagrali w trzech częściach serii „Bad Boys”. Oficjalną informacją… » więcej 2023-02-01, godz. 12:50 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, jaki w czwartek w nocy zacznie wiać na obszarze całej… » więcej 2023-02-01, godz. 12:40 Ziobro: UE eskaluje żądania wobec naszego kraju, wyciąga "brudne łapska" po polskie dzieci (opis) UE eskaluje żądania wobec naszego kraju, wyciąga swoje brudne łapska po polskie dzieci - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak mówił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »