Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 18:30 Autor: PAP

Nadzór telemetryczny nad pacjentami z urządzeniami wszczepialnymi trafi do wykazu świadczeń

Wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) nadzoru telemetrycznego nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi przewiduje projekt Ministerstwa Zdrowia.

Resort skierował w poniedziałek do uzgodnień projekt zmienionego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w ramach AOS.


Wprowadzenie nowego świadczenia ma – jak wyjaśniono w uzasadnieniu – zapewnić bezpieczne, kompleksowe wsparcia dla pacjentów z niewydolnością serca, u których w ramach postępowania terapeutycznego wszczepiono stymulator lub kardiowerter-defibrylator serca wyposażony w funkcję umożliwiającą zdalne przekazywanie zgromadzonych danych.


W odróżnieniu od standardowej metody monitorowania stanu zdrowia pacjenta zdalne monitorowanie parametrów przekazywanych z urządzeń wszczepialnych umożliwi kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie – jak podkreślono – szybsze podjęcie właściwej interwencji medycznej.


Powinno to także, jak oceniono, przyczynić się do zmniejszenia planowanych wizyt specjalistycznych, zmniejszenia ryzyka hospitalizacji związanej ze zbyt późno zdiagnozowanymi objawami i zmniejszenia śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.


W ocenie skutków regulacji wskazano, że świadczenie "Telemetryczny nadzór nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi" było już przedmiotem konsultacji publicznych i opiniowania w ramach procedowania w 2021 r. projektu rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Podano, że mając to na względzie oraz fakt, że uwzględnienie przedmiotowego świadczenia w wykazie świadczeń gwarantowanych jest wysoce pożądane i długo oczekiwane przez środowisko lekarskie i pacjentów, uzasadnione jest odstąpienie od ponownego skierowania projektu rozporządzenia do tych samych podmiotów w ramach konsultacji publicznych i opiniowania.(PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ joz/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 15:00 Premier: do Turcji ruszają polscy ratownicy górniczy Do Turcji ruszają polscy ratownicy górniczy; skala tragedii jest tak ogromna, że potrzebna jest każda pomoc - poinformował we wtorek premier Mateusz Mora… » więcej 2023-02-07, godz. 15:00 Wysokie wyroki dla sprawców włamania do domu kolarza Cavendisha Sąd w podlondyńskim Chelmsford wydał wysokie wyroki wobec dwóch sprawców włamania do domu rodzinnego i okradzenia brytyjskiej legendy kolarstwa Marka Cavendisha… » więcej 2023-02-07, godz. 15:00 Harry Styles w ogniu krytyki za użalanie się nad sobą na gali rozdania nagród Grammy Autor przeboju „As It Was” okazał się jednym z największych triumfatorów niedawnej ceremonii wręczenia nagród Grammy. Styles otrzymał bowiem statuetkę… » więcej 2023-02-07, godz. 15:00 Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie… » więcej 2023-02-07, godz. 15:00 Rzeczniczka SG: na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy zainstalowano 22 systemy optoelektroniczne Zakończył się prawie trzyletni projekt w ramach, którego na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy Polski zainstalowano 22 nowe systemy optoelektroniczne… » więcej 2023-02-07, godz. 15:00 Niemcy/ Związkowcy: warunki zatrudnienia pracowników sezonowych są nadal złe Już za kilka tygodni dziesiątki tysięcy pracowników sezonowych z Europy Wschodniej ponownie przybędą do Niemiec. Związkowcy krytykują złe warunki pracy… » więcej 2023-02-07, godz. 15:00 Szef MZ: rekomendacje ECDC wskazują na potrzebę stosowania szybkich testów na RSV, grypę i covid Najnowsze rekomendacje Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazują na potrzebę stosowania w placówkach medycznych szybkich testów wykrywających… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 Szef PSP: w miejscowości, w której działamy jesteśmy jedyną ekipą ratowniczą; przed nami ogrom pracy W miejscowości Besni, w której działamy mieszkało ponad 60 tys. mieszkańców, jest tutaj bardzo dużo zawalonych obiektów. Jesteśmy tam jedyną ekipą ratowniczą… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 Sejm/ Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie tzw. work-life balance Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera wiele korzystnych zmian dla matek i ojców - wskazywał we wtorek podczas sejmowej debaty wiceminister rodziny Stanisław… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 Rosja/ "Nowaja Gazieta", najważniejsza niezależna gazeta, ostatecznie traci licencję Moskiewski Sąd Miejski odrzucił we wtorek apelację 'Nowej Gaziety' od decyzji o anulowaniu licencji tego pisma, najważniejszej niezależnej gazety we współczesnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »