Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 18:00 Autor: PAP

Małopolskie/ 55. Dni Muzyki Organowej w Filharmonii Krakowskiej rozpoczną się w czwartek

Występem zespołu wokalnego Sei Terre z organistą Michałem Białką rozpoczną się w czwartek 55. Dni Muzyki Organowej w Krakowie. To organizowany przez Filharmonię Krakowską jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce.

W programie koncertu żeńskiej formacji wokalnej Sei Terre i organisty Michała Białki zatytułowanego "Pieśń Aniołów" znalazły się m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Gabriela Faurégo, Césara Francka, Arvo Pärta i Oli Gjeilo.


Jak informuje rzeczniczka Filharmonii Krakowskiej Małgorzata Koch, kolejne wydarzenia DMO odbędą się w niedzielę. Tego dnia w Filharmonii Krakowskiej o godz. 18.00 wystąpi Mateusz Rzewuski w programie recitalowym. W programie utwory Feliksa Nowowiejskiego, Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Johannesa Brahmsa, Camille’a Saint-Saënsa, Marcela Dupré oraz improwizacje organisty.


W niedzielę o tej samej porze w kościele pw. Świętego Ducha w Żabnie odbędzie się natomiast recital ojca i córki organistów, czyli Hanny i Witolda Zalewskich, którzy zaprezentują kompozycje organowe Dietricha Buxtehudego, Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego i Louisa Vierne’a. Wstęp na koncert w Żabnie jest bezpłatny.


Festiwal zakończy koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem organów (przy instrumencie Marek Pawełek) pod batutą Włodzimierza Siedlika. Koncert zamykający tegoroczną edycję festiwalu odbędzie się w sobotę, 10 grudnia 2022 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii. Publiczność usłyszy "Zdrowaś bądź Maryja" Henryka Mikołaja Góreckiego, Mszę Des-dur Stanisława Moniuszki (w partiach solowych Lidia Sosnowska – sopran, Dobromiła Lebiecka – alt, Tomasz Świerczek – tenor i Maciej Drużkowski – bas) oraz improwizacje organowe Marka Pawełka.


Festiwal powstał w Filharmonii Krakowskiej w 1966 roku z inicjatywy prof. Eugenii Umińskiej – ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej oraz Henryka Czyża – dyrektora artystycznego Filharmonii, dla upamiętnienia zasług prof. Bronisława Rutkowskiego – artysty, pedagoga i długoletniego rektora krakowskiej PWSM, dzięki któremu nastąpił renesans sztuki organowej w Polsce.


Na przestrzeni ponad półwiecza w ramach wydarzenia organizowane były różnorodne koncerty: recitale, koncerty kameralne, symfoniczne i oratoryjne, a bogaty repertuar cyklu obejmował dzieła od renesansu aż do czasów współczesnych. Literaturę organową prezentowali dotąd tak znakomici wirtuozi, jak Marie-Claire Alan, Jennifer Bate, Guy Bovet, Josef Bucher, Olivier Latry, Simon Preston, Lionel Rogg, Daniel Roth, Almut Rössler, David Titterington czy Gillian Weir.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ aszw/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 10:50 M. Przydacz: prezydent na Łotwie będzie rozmawiał o bezpieczeństwie, Ukrainie i odpowiedzialności za rosyjskie zb… Bezpieczeństwo, wzmacnianie wschodniej flanki NATO, współpraca gospodarcza oraz stworzenie mechanizmu odpowiedzialności karnej za rosyjskie zbrodnie - takie… » więcej 2023-01-31, godz. 10:50 Łódzkie/ Przejezdna dk 42 po wypadku w Działoszynie Nie ma już utrudnień w ruchu na dk 42 w Działoszynie (woj. łódzkie), gdzie zderzyły się we wtorek rano dwa auta osobowe. W wypadku ranne zostały dwie osoby… » więcej 2023-01-31, godz. 10:50 Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 Zbiegły dowódca z Grupy Wagnera dla CNN: Prigożyn to diabeł; wagnerowcy traktowani są okrutnie, walczą bezmyśln… Najemnicy walczącej na Ukrainie po stronie Rosji Grupy Wagnera są okrutnie traktowani przez dowódców, niechętni do boju są zabijani, resztę posyła się… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 989 zakażeń koronawirusem, zmarło 12 osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 989 zakażeń koronawirusem, w tym 242 ponowne. Zmarło 12 osób z COVID-19 - poinformowano we wtorek na stronach rządowych… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 Ekstraklasa piłkarska - ligowy dwumecz Miedzi z Lechem W ciągu zaledwie pięciu dni Miedź Legnica zmierzy się z Lechem dwa razy w rozgrywkach ekstraklasy. W środę na własnym stadionie w zaległym spotkaniu jesiennym… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 Wiceszef MSiT: dla branży turystycznej rozłożenie terminu wakacji na wzór ferii byłoby korzystne Z punktu widzenia branży turystycznej rozłożenie rozpoczęcia i końca wakacji w poszczególnych regionach na wzór ferii zimowych byłoby korzystne - przyznał… » więcej 2023-01-31, godz. 10:30 M. Przydacz: wizyta prezydenta USA w Europie w najbliższym czasie byłaby dużym wydarzeniem Z naszej perspektywy wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Europie w najbliższym czasie byłaby dużym wydarzeniem - powiedział we wtorek w Studiu PAP szef prezydenckiego… » więcej 2023-01-31, godz. 10:30 Wielkopolskie/ Zarzuty za grożenie śmiercią ministrowi zdrowia Do pięciu lat więzienia za grożenie śmiercią i nawoływanie do zabójstwa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego grozi 48-latkowi zatrzymanemu przez poznańskich… » więcej 2023-01-31, godz. 10:30 Szczecin/ Studenci medycyny przechodzą szkolenia wojskowe Studenci drugiego roku medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli szkolenia wojskowe. Obejmuje on m.in. podstawy posługiwania się bronią i ewakuację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »