Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 17:50 Autor: PAP

Częstochowa/ Kampania "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć"

Pod hasłem "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć" w Częstochowie rozpoczęła się kampania społeczna ukierunkowana na pomoc osobom doświadczających różnych form przemocy. Rozdawany będzie Przemocometr – zakładka z zestawem pytań pomocnych w rozpoznaniu nieprawidłowych relacji w związku.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przypomniał, że 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a 10 grudnia przypada Dzień Praw Człowieka. "Tradycyjnie już w tym czasie w Częstochowie intensyfikujemy działania, których celem jest wsparcie osób doświadczających przemocy" – tłumaczył prezydent.


Pełnomocniczka prezydenta Częstochowy ds. równych szans Agata Wierny oceniła, że statystyki na temat przemocy wciąż są niepokojące, a sprawa nie dotyczy tylko rodzin i osób z założoną tzw. niebieską kartą.


Uwagę na problem zwraca przygotowany specjalnie na potrzeby kampanii spot pod tytułem "Zmierz się z tym", a także Przemocometr – narzędzie w postaci zakładki do książki z linijką i zestawem pytań, pomagających w określeniu, czy relacje w związku są prawidłowe.


"Trzeba mówić o zjawisku przemocy, a teraz dostaliśmy narzędzie, które to ułatwia. Pytania, które stawiamy sobie dzięki Przemocometrowi, dają do myślenia" – mówiła Agata Wierny. Przemocometr powstał dzięki projektowi realizowanemu przez wrocławski klub międzynarodowej organizacji Soroptimist International.


"Dzięki dość prostej linijce z osią opisującą zachowania partnera promujemy prawidłowe relacje w związku" – wyjaśniła Ewa Aplas z wrocławskiego stowarzyszenia, podkreślając jednak, że nie można skupiać się jedynie na tym co złe. "Przemocometr pozwala na identyfikację problemów w związku, pobudza do dyskusji o nieprawidłowych zachowaniach; dzięki niemu uczymy się budowania i stawiania granic" – tłumaczyła. Przedstawicielka stowarzyszenia podkreślała też, że przemoc to zachowanie, a nie płeć – dotyczy także mężczyzn.


W ramach częstochowskiej kampanii oprócz zakładek – Przemocometrów – przygotowano plakaty i ulotki służące edukowaniu, czym jest przemoc, gdzie szukać pomocy i wsparcia. Ponadto 9 grudnia zaplanowano warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się i przećwiczyć, jak asertywnie stawiać granice w relacjach.


Miejskie instytucje zaplanowały konsultacje specjalistów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla osób dotkniętych przemocą, osób stosujących przemoc, świadków przemocy i tych, którzy w swojej pracy spotykają się z problemem przemocy w rodzinie – to m.in. kuratorzy, policjanci, pracownicy ochrony zdrowia i przedstawiciele oświaty.


W ramach konsultacji udzielane będą informacje na temat procedury niebieskiej karty, prowadzonej w rodzinach dotkniętych problemem przemocy. Będzie można także poznać zasady dotyczące pomocy i wsparcia. Ponadto zaplanowano spotkanie dla kobiet pt. "Kilka słów o przemocy i pomocy". Tematem będą psychologiczne i prawne aspekty zjawiska przemocy – jej formy, ryzyko, rozpoznawanie, reagowanie i szukanie pomocy.(PAP)


mab/ joz/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 17:00 CIS: plan posiedzeń komisji senackich 2 lutego (komunikat) - Centrum Informacyjne Senatu przekazuje: Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w dniu 2 lutego br. rozpocznie się o godz. 9.30… » więcej 2023-02-01, godz. 17:00 Ukraina/ Rosja intensyfikuje ataki w obwodzie donieckim, na Bachmut i Wuhłedar Wojska rosyjskie intensyfikują ataki w obwodzie donieckim na dwóch kierunkach - na Bachmut, leżący na północ od Doniecka i na Wuhłedar na południowym zachodzie… » więcej 2023-02-01, godz. 17:00 MF pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dot. zbiórek na cele charytatywne Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. MF zaznaczyło, że nowe przepisy… » więcej 2023-02-01, godz. 17:00 Maciej Rayzacher i zespól Teatru Ateneum pożegnali Leonarda Pietraszaka To był przede wszystkim znakomity aktor, a ponadto niezwykłe ujmujący człowiek - powiedział PAP o Leonardzie Pietraszaku jego partner z serialu 'Czarne chmury'… » więcej 2023-02-01, godz. 16:50 PŚ w skokach - Granerud w gronie trzech najlepszych norweskich zawodników w historii Lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud znalazł się w gronie trzech najlepszych skoczków narciarskich w historii Norwegii, razem z Bjoernem Wirkolą i Birgerem… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Niemcy/ Od czwartku noszenie maseczki w autobusach i pociągach nie będzie już obowiązkowe Po prawie trzech latach pandemii koronawirusa w całych Niemczech zniesione zostaje obowiązkowe noszenie maseczek w autobusach i pociągach. Po tym jak kilka… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Białoruś/ Proces Andrzeja Poczobuta – od poniedziałku rozprawy odbywają się codziennie Kolejne rozprawy na procesie działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta odbyły się w poniedziałek, wtorek i środę; również na czwartek… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Ekstraklasa siatkarzy - Gardini trenerem PGE Skry Bełchatów Andrea Gardini został w środę trenerem występującej w ekstraklasie drużyny siatkarzy PGE Skry Bełchatów. 57-letni Włoch zastąpił zwolnionego z powodu… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 We Wrocławiu ruszyło Centrum Pomocy Dzieciom We Wrocławiu, w ramach współpracy z Fundacją NON LICET na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem, uruchomiono drugie na Dolnym Śląsku, a ósme w Polsce… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Prognoza pogody na 2 i 3 lutego Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa zachodnia będzie pod wpływem Wyżu Azorskiego. Pozostały obszar kontynentu będzie w zasięgu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »