Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 17:50 Autor: PAP

Kosowo/ Szefowa MSZ: szef dyplomacji Serbii był jednym z głównych architektów ludobójstwa na Bałkanach

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić był jednym z głównych architektów ludobójstwa na Bałkanach, w szczególności w Bośni i Hercegowinie i Kosowie - powiedziała w poniedziałek Donika Gervala, szefowa dyplomacji Kosowa.

Gervala skrytykowała obecność Daczicia na zorganizowanej w Londynie dwudniowej konferencji dotyczącej prewencji przemocy seksualnej w trakcie konfliktów zbrojnych i podważyła sens zapraszania na wydarzenie obecnego ministra spraw zagranicznych Serbii.


"Był prawą ręką Slobodana Miloszewicia w latach 1992-2000" - przypomniała kosowska minister.


W czasie tym Daczić pełnił funkcję rzecznika Socjalistycznej Partii Serbii (SPS) Miloszewicia, prezydenta będącej częścią Federalnej Republiki Jugosławii Serbii a następnie samej Republiki. Serbskiego przywódcę oskarżono m.in. o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie ludobójstwa i nieprzestrzeganie konwencji wojennych podczas konfliktów zbrojnych w Chorwacji, BiH oraz Kosowie. Proces Miloszewicia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii umorzono po jego śmierci w haskim więzieniu.


Konferencja w ramach Inicjatywy na rzecz Zapobiegania Przemocy Seksualnej w Konfliktach (PSVI) ma na celu wzmocnienie globalnej reakcji na przemoc seksualną, zwrócenie uwagi na jej przyczyny, skoncentrowanie się na zapewnieniu sprawiedliwości wszystkim ocalałym i pociągnięciu sprawców do odpowiedzialności. Jej uczestnicy mają też poruszyć kwestie wspieranie osób, które przeżyły, i dzieci, które urodziły się w wyniku przemocy seksualnej w trakcie konfliktów, w tym poprzez wzmacnianie ich głosu i zwalczanie dotykającej ich stygmatyzacji. Według udostępnionych przy okazji konferencji badań ok. 20-30 proc. kobiet i dziewczynek na obszarach konfliktów pada ofiarą przemocy seksualnej. (PAP)


jbw/ adj/


arch.


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 11:20 Premier: wszelkie działania dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniamy z NATO Wszelkie działania dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniamy z naszymi partnerami w NATO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-01-30, godz. 11:20 Włochy/ Koncern Eni podpisał w Libii kontrakt gazowy o wartości 8 mld dolarów Włochy podpisały z Libią kontrakt w sprawie produkcji gazu na sumę 8 miliardów euro. Umowę z libijską państwową firmą Noc zawarł włoski koncern energetyczny… » więcej 2023-01-30, godz. 11:20 Premier zaapelował do Senatu, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o SN Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek zaapelował do Senatu, o jak najszybsze przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Najlepiej, jakby przyjęta została… » więcej 2023-01-30, godz. 11:20 Prezes GUS: W 2022 r. liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do 2021 r.(krótka) W 2022 r. liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku. Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż… » więcej 2023-01-30, godz. 11:20 Tajwan/ Dyr. Instytutu Książki: oczekujemy, że więcej polskiej literatury zostanie przełożona na chiński tradyc… Oczekujemy, że więcej polskiej literatury zostanie przełożona na język chiński tradycyjny. Chcielibyśmy, żeby odbywało się to w sposób bezpośredni… » więcej 2023-01-30, godz. 11:20 Niedzielski: kształcenie medyczne w nowych uczelniach ma odciążyć dotychczasowe ośrodki tych studiów (krótka) Kształcenie na kierunkach medycznych w akademiach i państwowych wyższych szkołach zawodowych ma odciążyć ośrodki, które do tej pory specjalizowały się… » więcej 2023-01-30, godz. 11:10 Wrocław/ Po remoncie otwarto dla kierowców Mosty Pomorskie W poniedziałek, po trwającym od marca 2020 r. remoncie, otwarto dla kierowców Mosty Pomorskie we Wrocławiu. Przeprawy, które powstały na początku XX w.… » więcej 2023-01-30, godz. 11:00 PKN Orlen: Daniel Obajtek nie był nigdy zarejestrowany jako współpracownik ABW Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, nie był nigdy zarejestrowany jako współpracownik ABW - przekazał koncern w oświadczeniu zamieszczonym w poniedziałek na… » więcej 2023-01-30, godz. 11:00 PŚ w strzelectwie - udany występ Stankiewicz w Dżakarcie Aneta Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz) zajęła w Dżakarcie drugie miejsce w karabinie pneumatycznym na 10 m zawodów strzeleckiego Pucharu Świata. W parach mieszanych… » więcej 2023-01-30, godz. 11:00 Lublin/ Ranny żołnierz z Ukrainy otrzymał nowoczesne protezy Ukraiński żołnierz, ciężko ranny na froncie, leczony i rehabilitowany w Lublinie, otrzymał dwie nowoczesne protezy - ręki i nogi - o wartości ponad 80… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »