Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 15:10 Autor: PAP

Wiceszef MSZ w Brukseli: Unia Europejska musi zwiększać wsparcie humanitarne dla Ukrainy

Państwa i przede wszystkim Unia Europejska muszą zwiększać wsparcie humanitarne dla Ukrainy, pomoc przeznaczoną na odbudowę jej infrastruktury energetycznej, a także wsparcie dla państw takich jak Polska, które przyjmują uchodźców - powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że środki na ten cel powinny pochodzić z konfiskaty rosyjskich zamrożonych aktywów.

Jabłoński wziął udział w posiedzeniu ministrów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za pomoc rozwojową.


Jak powiedział, spotkanie było okazją do tego, by przedstawić innym państwom członkowskim polską perspektywę sytuacji humanitarnej związanej z kolejnymi rosyjskimi atakami na Ukrainę. Zaznaczył, że działania Rosji zmierzają do katastrofy humanitarnej w tym kraju.


„Apelowałem o to, aby zarówno inne państwa i przede wszystkim także Unia Europejska, zwiększały wsparcie humanitarne dla Ukrainy, na odbudowę infrastruktury energetycznej, na budowę tymczasowych miejsc, w których ludzie uciekający z miast mogą się schronić. Polska takie projekty realizuje od wielu miesięcy. Cały czas zachęcamy do tego, aby się inni do nas przyłączali. A więc większe wsparcie dla Ukrainy, ale też większe wsparcie dla państw takich jak Polska, które przyjmują uchodźców” – podkreślił Jabłoński.


Dodał, że Polska ponosi największy ciężar spośród wszystkich państw UE jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców.


„Wydatki, jakie ponosimy od lutego tego roku, są naprawdę potężne. To wydatki idące w miliardy. Podobne obciążenia dotyczą innych państw frontowych UE, państw graniczących z Ukrainą. W takiej sytuacji nie może być tak, że UE będzie stała z boku, że UE nie będzie się angażowała i nie będzie wspierała państw przyjmujących uchodźców. To wsparcie dotychczas było zdecydowanie zbyt niskie. Mówiliśmy o tym wielokrotnie, że ono musi zostać zwiększone” – zaznaczył wiceminister.


„Liczymy bardzo, że to się zmieni, że ta pomoc będzie rosła. O tym mówiłem na posiedzeniu Rady UE” – uzupełnił.


Podkreślił, że środki dla Ukrainy trzeba uzyskać wykorzystując zamrożone aktywa rosyjskie. „To się musi wydarzyć. Dobrze, że Komisja Europejska nad tym pracuje, natomiast wciąż jeszcze takich kroków nie podjęto, choć KE mówi o tym od marca. To jest rzecz podstawowa, to trzeba zrobić, dlatego, że te pieniądze są potrzebne Ukrainie, są potrzebne uchodźcom, państwom, które Ukrainę wspierają” – mówił.


Jabłoński nie widzi, w związku ze wsparcie dla uchodźców, potrzeby dokonywania rewizji budżetu UE na lata 2021-2027. Jak powtórzył, środki powinny pochodzić ze trwałej konfiskaty rosyjskich aktywów. „Nie chodzi tu o wprowadzenie nowych podatków, nowych obciążeń dla państw członkowskich. Jest źródło, które powinno zostać wykorzystywane. Potrzebna jest decyzja polityczna, aby to zrobić” – podsumował.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ adj/


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 07:50 USA/ Media: odwet Izraela wobec Iranu może oznaczać atak na cele irańskie w Syrii Odwet Izraela wobec Iranu prawdopodobnie nie będzie polegał na bezpośrednim ataku na cele w tym kraju; należy spodziewać się raczej uderzenia w irańskie… » więcej 2024-04-16, godz. 07:40 Chorwacja/ Ekspertka: kształt kampanii wyborczej nadały kontrowersyjne decyzje prezydenta Kampanię przed wyborami parlamentarnymi w Chorwacji określiły personalne ataki i kontrowersyjne decyzje prezydenta Zorana Milanovicia - mówi PAP Paulina Wankiewicz… » więcej 2024-04-16, godz. 07:40 Podkarpackie/ Pożar hal sortowni śmieci w Przemyślu W sortowni odpadów przy ul. Piastowskiej w Przemyślu (woj. podkarpackie) we wtorek nad ranem wybuchł pożar. Strażacy walczą z ogniem od trzech godzin. » więcej 2024-04-16, godz. 07:40 Liga NBA - drugi sezon z rzędu z rekordowymi frekwencjami Koszykarska liga NBA drugi sezon z rzędu ustanowiła rekordy wszechczasów pod względem całkowitej i średniej frekwencji na meczach, procentu wypełnienia… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 „Rz”: coraz trudniej skorzystać z ulgi podatkowej na jedno dziecko Rodzice jedynaków tracą podatkową ulgę, bo ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat - pisze we wtorek „Rzeczpospolita”. Jak zaznacza… » więcej 2024-04-16, godz. 07:20 Literatura niesamowitości - po raz pierwszy w Polsce ukazuje się tom opowiadań Silviny Ocampo Silvina Ocampo jest przykładem odmiennej, intymistycznej i bardzo precyzyjnej literatury niesamowitości - mówi PAP tłumacz Tomasz Pindel. Tom opowiadań argentyńskiej… » więcej 2024-04-16, godz. 07:20 Dr Gładkiewicz: W Polsce jest kilka tysięcy kolekcji prywatnych, które mogłyby stać się muzeami domowymi (wywiad) Od kilkunastu lat działa Międzynarodowa Sieć Muzeów Domowych, do której przyłączyło się już ponad 200 kolekcjonerów, z czego zdecydowaną większość… » więcej 2024-04-16, godz. 07:20 "Świadectwa z getta warszawskiego" - od 17 kwietnia nowa część wystawy głównej Muzeum Warszawy 17 kwietnia w Muzeum Warszawy zostanie otwarta nowa część wystawy głównej 'Świadectwa z getta warszawskiego'. Jak zapowiadają autorzy wystawy będzie ona… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Kosiorek: radykalny reset bardzo dobrze wpisuje się w to, co planuję (wywiad) Sformułowanie 'radykalny reset' bardzo dobrze wpisuje się w to, co planuję - mówi PAP kandydatka na prezydenta Gdyni Aleksandra Kosiorek i dodaje, że nie… » więcej 2024-04-16, godz. 07:10 Ankieta PAP Olsztyn/ Małkowski: zacznę od obniżenia sobie pensji (powt.) Kandydat na prezydenta Olsztyna Czesław Małkowski zapowiedział, że gdy wygra wybory samorządowe obniży swoją pensję o połowę i będzie pobierał niższe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »