Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-27, 12:20 Autor: PAP

Wrocław/ Wystawa eksponatów ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej

Dotychczas nieudostępniane szerszej publiczności eksponaty pochodzące ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu będzie można oglądać od poniedziałku na wystawie w synagodze Pod Białym Bocianem. Zaprezentowane zostaną głównie dzieła złotnicze.

Ekspozycja przygotowana została przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu przy współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i przy wsparciu finansowym Gminy Wrocław.


Na wystawie „Żydowska Dusza. Skarby Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu” zaprezentowane zostaną 52 obiekty pochodzące ze skarbca gminy, które dotąd zdołano poddać zabiegom konserwatorskim, a następnie opracować naukowo. „To dopiero część całej liczby obiektów zabytkowych posiadanych przez gminę, jednak pozwala ona już ocenić charakter tego jakże interesującego zbioru o istotnym znaczeniu dla badań nad sztuką i historią Żydów i Wrocławia” – podkreślił kurator wystawy Jacek Witecki dodając, że reszta kolekcji czeka jeszcze na identyfikację i pełne opracowanie.


Do obecnej prezentacji w synagodze Pod Białym Bocianem wybrane zostały głównie dzieła złotnicze oraz wykonane z innych metali. Będzie można zobaczyć m.in. korony i tarczę na Torę, rimonim - ozdobne zwieńczenia drążków, na których umieszczany jest zwój Pięcioksięgu, świeczniki szabatowe i chanukowe oraz puchary obrzędowe. Wiele z cennych przedmiotów to dzieła złotników i warsztatów z Wrocławia, Pragi, Wiednia, Berlina czy Warszawy.


Jak wskazał kurator wystawy, zasób zabytków będących w posiadaniu wrocławskiej gminy żydowskiej był przez wiele lat intrygującą zagadką dla badaczy: historyków i historyków sztuki. Obecny Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu uznał rozpoznanie i pierwszą publiczną prezentację tej kolekcji za swój ważny cel. W realizacji tego przedsięwzięcia znacząco pomogła współpraca nawiązana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dysponującym kadrą specjalistów w zakresie historii sztuki i konserwacji zabytków.


Witecki zwrócił uwagę, że kolekcja rzemiosła artystycznego posiadanego przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, w tym przede wszystkim obiektów złotniczych, odzwierciedla skomplikowane losy - tak samej gminy, jak i miasta Wrocławia. „Tym samym jednak można ją postrzegać w kategoriach intrygującego świadectwa historii Żydów w stolicy Śląska, odnoszące się tak do czasów apogeum świetności i znaczenia tej społeczności w XIX wieku, jak i okresu prześladowań i zniszczenia, a wreszcie niełatwego odrodzenia po 1945 r., w całkiem nowej rzeczywistości” – zauważył kurator.


Podkreślił przy tym, że ustalenie pochodzenia i okoliczności, w jakich zabytki trafiły do zasobu posiadanego obecnie przez gminę nastręcza dużych trudności. Nie zachowały się bowiem niemal żadne dokumenty, które je opisywały lub wyjaśniały. „Głównym źródłem wiedzy o pochodzeniu judaików z kolekcji skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu są same obiekty, których atrybucja i odczytane inskrypcje dostarczają nam pewnych informacji” – wyjaśnił dodając, że zbiór ten wydaje się mieć kilka źródeł pochodzenia.


Pierwszym z nich - jak wskazał - są zasoby przedwojenne wrocławskiej gminy żydowskiej. Są wśród nich również przedmioty ratowane z synagog, likwidowanych, bądź niszczonych i rabowanych w czasach nazistowskich, które były w miarę możliwości zabezpieczane i ukrywane przez członków społeczności żydowskiej. Zdecydowaną większość stanowią obiekty powstałe w drugiej połowie XIX w., w okresie największego rozwoju wrocławskiej gminy żydowskiej.


Drugim źródłem była relokacja obiektów wraz z przybyłymi po wojnie migrantami z różnych terenów, zwłaszcza z obszarów przedwojennej Polski, które znalazły się na terenie Związku Radzieckiego po 1945 r. „Z pewnością takie jest pochodzenie obiektów o rodowodzie galicyjskim, których znaczną liczbę odnajdujemy w tym zbiorze. Wśród nich znalazły się, prezentowane na wystawie, judaika z Wielkiej Synagogi w Buczaczu i z Wieruszowa” – tłumaczył kurator.


Ostatnią grupą są dary członków gminy bądź innych osób, które zdecydowały się przekazać posiadane przedmioty, widząc ich właściwe miejsce właśnie w tej kolekcji. (PAP)


autorka: Agata Tomczyńska


ato/ amac/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 13:10 Pińciurek: zakres obowiązków departamentu budżetu jest związany z przedmiotem działań komisji (krótka) Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek przyznała, że zakres obowiązków realizowanych przez Departament Budżetu i Efektywności… » więcej 2024-04-26, godz. 13:10 Wysłuchanie publiczne dotyczy projektów reformujących TK - 24 maja 24 maja o godz. 10 odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny - zdecydowała w piątek sejmowa komisja… » więcej 2024-04-26, godz. 13:10 Politolożka: język śląski politycznym problemem PiS przed eurowyborami Brak podpisu prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą ws. uznania języka śląskiego za język regionalny może być politycznym problemem dla PiS w kampanii przed… » więcej 2024-04-26, godz. 13:10 Watykan/ Papież przyjął na audiencji prezydenta Tadżykistanu Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji prezydenta Tadżykistanu Emomali Rahmona. Watykan poinformował, że tematem rozmów było 'znaczenie dialogu… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 Ukraina/ Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Solskiego po wpłaceniu kaucji (aktl.) Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Ukrainy Mykołę Solskiego po wpłaceniu przez niego kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów) - poinformowała… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 Trela o komisji ds. Pegasusa: im mamy więcej dokumentów tym świadkom trudniej lawirować Wydaje mi się, że im dalej w las, tym więcej mamy dokumentów i świadkom jest ciężko lawirować i mówić: “nie wiemy, nie pamiętamy” - powiedział… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Korony: przed nami najważniejsze spotkanie Piłkarze Korony w meczu dwóch drużyn walczących o utrzymanie w ekstraklasie zmierzą się w poniedziałek w Krakowie z Puszczą Niepołomice. „Przed nami… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 Śląskie/ B. szef MSWiA Krzysztof Janik uniewinniony w sprawie korupcji (opis) Sąd Okręgowy w Katowicach uniewinnił w piątek b. szefa MSWiA Krzysztofa Janika, oskarżonego o przyjmowanie łapówek od przedstawicieli katowickiej firmy… » więcej 2024-04-26, godz. 13:00 Rosja/ Minister obrony: nie mamy interesu w atakowaniu państw NATO Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w piątek, że jego kraj nie ma militarnego ani geopolitycznego interesu w atakowaniu krajów należących do… » więcej 2024-04-26, godz. 12:50 Dolnośląskie/ Mężczyzna podpalił mieszkanie; odpowie za usiłowanie zabójstwa Zarzut usiłowania zabójstwa żony i czwórki swoich dzieci usłyszał mężczyzna, który najpierw groził rodzinie, a potem doprowadził do pożaru w budynku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »