Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-16, 17:10 Autor: PAP

Mazowieckie/ W Warszawie odbyła się konferencja naukowa III Kongresu Demograficznego

W środę, w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbyła się konferencja naukowa "Suburbanizacja. Człowiek – Zmiana – Przestrzeń" zorganizowana w ramach III Kongresu Demograficznego.

Rozpoczęcie konferencji naukowej "Suburbanizacja. Człowiek – Zmiana – Przestrzeń" poprzedził briefing prasowy.


"Cieszę się, że konferencja związana z III Kongresem Demograficznym odbywa się na Mazowszu, gdzie obserwujemy wzrost demograficzny ale wiemy, że w całym kraju niestety notujemy negatywne zjawiska demograficzne" - powiedział wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Zaznaczył, że wzrost na Mazowszu jest iluzorycznym wzrostem, bo nie jest to wzrost naturalny, tylko spowodowany migracją przede wszystkim ludzi młodych, którzy przybywają do Warszawy i miejscowości podwarszawskich.


Przypomniał, że inne kraje cieszą się wzrostem demograficznym, natomiast w naszym kraju jest to zjawisko odwrotne.


Głos zabrała też przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewic, która zaznaczyła, że Kongresy Demograficzne ściśle są powiązane ze spisami narodowymi. Jak wyjaśniała dzięki temu dostajemy informację o różnych wymiarach życia ekonomicznego, społecznego i demograficznego.


"Rozpoczęliśmy ten kongres od problemów związanych z depopulacją, która była przedmiotem naszych konferencji już dwukrotnie" - powiedziała. Podkreśliła, że do tej pory odbyły się 23 konferencje III Kongresu Demograficznego we wszystkich miastach wojewódzkich. Dzisiejsza konferencja jest 24 i jest ostatnią przed podsumowaniem całości Kongresu. "Tematyka kongresu dotyczy demografii, ale bardziej zajmujemy się uwarunkowaniami procesów i zjawisk demograficznych a mniej samą demografią" - podkreśliła i dodała, że celem kongresu jest dotarcie z informacją o sytuacji demograficznej Polski, o uwarunkowaniach tej sytuacji, o problemach, które występują i będą występować. "Chcemy dotrzeć do tych wszystkich, którzy podejmują ważne decyzje dotyczące warunków życia ludności" - podkreśliła.


"Dzisiejsza konferencja dotyczy pewnego zjawiska, które ma negatywny wpływ na procesy i zjawiska demograficzne - mianowicie suburbanizacji. Chcemy poruszyć wszystkie zadania, nie tylko te, które dotyczą Warszawy i Mazowsza ale wielu województw" - zaznaczyła.


Wystąpił również prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut.


"Jesteśmy tuż po Spisie Powszechnym i dysponujemy bardzo szczegółowym i zaawansowanym materiałem dotyczącym zagadnień związanych z ludnością i mieszkalnictwem a konferencje organizowane w ramach Kongresu Demograficznego pomagają nam dotrzeć z informacjami do odbiorców" - powiedział prezes GUS. "Informacje dotyczące ludności i demografii są zagadnieniami najważniejszymi. Istnieje szereg czynników, które wpływają na to jak procesy dotyczące ludności się kształtują. Są też meta czynniki takie jak czasy w których żyjemy i miejsce w którym się urodziliśmy. One determinują niemal wszystko co dzieje się w naszym życiu" - podkreślił.


Zaznaczył, że w wynikach spisu powszechnego zaobserwowano z jednej strony migrację z obszarów mniej zaludnionych, obszarów wiejskich do dużych ośrodków miejskich. "Natomiast one koncentrują się w obszarach właśnie wokół tych ośrodków. Podobnie zresztą w samych miastach obserwujemy odwrotne procesy migracji do terenów wokół miasta. To powoduje, że zmagamy się z szeregiem problemów związanych np. z organizacją usług publicznych takich jak transport" - powiedział.


III Kongres Demograficzny w Polsce organizowany jest z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej w latach 2021/2022. W programie III Kongresu Demograficznego przedstawione zostały wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku oraz pogłębione analizy zmian, jakie zaszły w stanie i strukturze ludności Polski od 2012 roku.


Konferencje naukowe III Kongresu organizowane są we współpracy z instytucjami państwowymi, naukowymi, samorządami, środowiskami akademickimi, organizacjami obywatelskimi


Na warszawskiej konferencji zaprezentowane i omówione zostały najważniejsze wnioski płynące z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 w kontekście suburbanizacji. (PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ akub/


Kraj i świat

2024-02-01, godz. 00:10 Wenezuela/Uprowadzenie trzech współpracowników opozycyjnej kandydatki w wyborach prezydenckch Marii Machado Adwokaci trzech aresztowanych przed tygodniem bliskich współpracowników opozycyjnej kandydatki w wenezuelskich wyborach prezydenckich, Marii Coriny Machado… » więcej 2024-01-31, godz. 23:50 PE koszykarzy - wyniki i tabela grupy B Broniący trofeum Dreamland Gran Canaria przegrał na własnym parkiecie z UB-t Kluż Napoka po dogrywce 111:113 w spotkaniu kończącym 17. kolejkę grupy B Pucharu… » więcej 2024-01-31, godz. 23:50 LM siatkarzy - trener Zaksy: gra obu drużyn falowała 'Przez całe spotkanie gra obu drużyn falowała' - przyznał trener siatkarzy Grupa Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle Adam Swaczyna po zwycięstwie nad Halkbankiem… » więcej 2024-01-31, godz. 23:40 LM siatkarzy – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – Halkbank Ankara 3:2 (opis) Siatkarze Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle pokonali we własnej hali Halkbank Ankara 3:2 (21:25, 25:22, 25:21, 16:25, 15:12) w pierwszym meczu barażowym o… » więcej 2024-01-31, godz. 23:40 Prof. Zoll dla WP: prezydent nie miał żadnej podstawy do takiej decyzji Prezydent Andrzej Duda nie miał żadnej podstawy do takiej decyzji - ocenił w rozmowie z Wirtualną Polską były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej… » więcej 2024-01-31, godz. 23:30 Liga angielska - zwycięstwa lidera i mistrza Prowadzący w tabeli angielskiej ekstraklasy piłkarze Liverpoolu wygrali u siebie z Chelsea Londyn 4:1 w 22. kolejce. Zwycięstwa odniosły też ekipy broniącego… » więcej 2024-01-31, godz. 23:30 Hiszpania/ Media: Rosja dzięki separatystom katalońskim sabotowała projekt gazociągu MidCat Władze Rosji poprzez środki finansowe kierowane na rzecz separatystów z Katalonii przeszkadzały w budowie planowanego w tym regionie gazociągu MidCat, który… » więcej 2024-01-31, godz. 23:20 LM siatkarzy – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – Halkbank Ankara 3:2 (wynik) Siatkarze Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle pokonali we własnej hali Halkbank Ankara 3:2 (21:25, 25:22, 25:21, 16:25, 15:12) w pierwszym meczu barażowym o… » więcej 2024-01-31, godz. 23:20 Liga hiszpańska - wyniki zaległych meczów Wyniki zaległych meczów hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: środaBarcelona 1 - Vitor Roque 63Osasuna Pampeluna 0 czerwona kartka: Unai Garcia 67Atletico… » więcej 2024-01-31, godz. 23:20 Liga angielska - 22. kolejka Wyniki 22. kolejki angielskiej ekstraklasy piłkarskiej: środaTottenham Hotspur 3 - Destiny Udogie 48, Brennan Johnson 49, Richarlison 56Brentford 2 - Neal… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »