Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-11, 12:50 Autor: PAP

O blisko 5 proc. spadła liczba ludności w woj. śląskim

Liczba ludności w woj. śląskim w ciągu 10 lat między kolejnymi spisami powszechnymi spadła o 4,9 proc. i wynosi obecnie 4,403 mln osób – wynika z danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Wyniki spisu w woj. śląskim omawiano podczas wtorkowej konferencji naukowej "Ekonomiczne konsekwencje przemian demograficznych w Polsce", zorganizowanej w Katowicach w ramach III Kongresu Demograficznego.


"Wyniki spisu powszechnego – od kiedy zostały opublikowane pod koniec stycznia – wzbudzają emocje. Wskazały pewne niebezpieczne procesy ludnościowe, które w przypadku woj. śląskiego są jeszcze bardziej widoczne" – powiedział podczas konferencji prasowej zastępca przewodniczącej Rządowej Rady Ludnościowej prof. Piotr Szukalski.


"Biorąc pod uwagę wyniki ostatniego spisu powszechnego, liczba ludności w woj. śląskim drastycznie maleje. O ile średnio obywateli w Polsce jest niewiele ponad 1 proc. mniej, to w naszym województwie jest to prawie minus 5 proc. Są miejscowości – np. Bytom – gdzie liczba ludności zmniejszyła się o prawie 13 proc." – poinformowała dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach Aurelia Hetmańska.


"Drugim istotnym problemem jest proces starzenia się. Jest taki istotny wskaźnik starości, w uproszczeniu to liczba dziadków na 100 wnuków, czyli dzieci w wieku od 0 do 14 lat. Okazuje się, że jeżeli średnia krajowa to 119 dziadków, to w woj. śląskim – 132. Sosnowiec to miasto, gdzie 24 proc. mieszkańców przekroczyło 65. rok życia. To są problemy, o których należy mówić głośno, aby przygotować działania na nadchodzące lata" – wskazała dyrektor Hetmańska.


Kierownik Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Wiesław Koczur podkreślił, że z obserwowanym, bardzo niepokojącym procesem demograficznego starzenia się ludności wiążą się zagrożenia i wyzwania.


"W szczególności będzie to duże wyzwanie dla naszych finansów publicznych, zwłaszcza w obszarze systemu zabezpieczenia społecznego i systemu opieki zdrowotnej. Duże wyzwania stoją przed nami w ramach polityki rynku pracy, ale także edukacji" – powiedział.


Według ostatecznych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 populacja w woj. śląskim liczyła 4 mln 403 tys. osób i była mniejsza o 4,9 proc. w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. W województwie było 1815,7 tys. mieszkań, tj. o 6,9 proc. więcej w porównaniu ze spisem z 2011 r.


Spis wykazał, że w Polsce 31 marca 2021 r. mieszkało 38 036 118 osób. 48,3 proc. populacji stanowili mężczyźni, a 51,7 proc. kobiety. W porównaniu z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 liczba ludności zmniejszyła się w 2021 r. o 475 706 osób, tj. o 1,2 proc. (PAP)


Autorka: Anna Gumułka


lun/ joz/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 15:30 Joanna Lichocka: ratowanie zabytków to troska o nasze dziedzictwo kulturowe i budowanie narodowej wspólnoty 72 mln zł z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafi do samorządów z okręgu sieradzkiego (woj. łódzkie). 'Ratowanie zabytków to troska… » więcej 2023-09-28, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – trener Vukovic: chciałbym, żeby przed naszą bramką było nudno „Chciałbym, żeby przed naszą bramką było nudno. Nie będzie to łatwe, bo siła ofensywna Widzewa jest duża” - powiedział trener piłkarzy Piasta Gliwice… » więcej 2023-09-28, godz. 15:30 Prof. Sulkowska-Tuszyńska: jestem za wyeksponowaniem odkrytych na nabrzeżu toruńskim architektonicznych reliktów kompleksu… Jestem za wyeksponowaniem odkrytych na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim reliktów kompleksu Świętego Ducha i nabrzeża, a nie ich zasypaniem — powiedziała… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Policja: po wypadku busa 34 jadących nim obcokrajowców przebywa na terenie komendy miejskiej w Piotrkowie Tryb. Przewożeni busem cudzoziemcy - 34 osoby, w tym 8 dzieci - po wypadku auta w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) uciekło z samochodu. Policja odnalazła… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Podkarpackie/ Wojewoda wydała decyzję ZRID dla odcinka drogi ekspresowej S19 Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wydała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla ponad 10-km odcinka drogi ekspresowej S19 między… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Poznań/ Miasto zachęca do tworzenia kawiarenek naprawczych Do tworzenia kawiarenek naprawczych i do ubiegania się o wsparcie finansowe na ich uruchomienie zachęcają władze Poznania. Kawiarenki naprawcze to miejsca… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Niemcy/ Prezydent Kazachstanu ogłosił gotowość zwiększenia dostaw ropy naftowej do Niemiec Kazachstan jest gotów zwiększyć dostawy ropy naftowej do Niemiec - ogłosił w czwartek w Berlinie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach… » więcej 2023-09-28, godz. 15:20 Kraków/ Poseł M. Sowa (PO) po decyzji Sądu Apelacyjnego: postanowienie wykonam Poseł Marek Sowa (PO) zadeklarował, że wykona decyzję Sądu Apelacyjnego, zgodnie z którą musi przeprosić wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę za słowa… » więcej 2023-09-28, godz. 15:10 J.Scheuring-Wielgus w ramach akcji „Szpitale dla chorych, nie dla relikwii”: ochrona zdrowia powinna być świecka Ochrona zdrowia powinna być świecka, w szpitalach powinna rządzić nauka, a nie wiara w tego czy innego świętego - mówiła w czwartek w Płocku (Mazowieckie)… » więcej 2023-09-28, godz. 15:10 W. Brytania/ Raport: służba zdrowia coraz bardziej uzależniona od personelu z zagranicy Tylko dwóch z pięciu nowych lekarzy i co druga nowa pielęgniarka, którzy zaczynają pracę w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia, zdobyli wykształcenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »