Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 22:00 Autor: PAP

Soboń: nie ma szansy na likwidację podatku Belki

Nie ma szansy na likwidację podatku Belki - powiedział w piątek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że w resorcie analizowane są rozwiązania, które mogłyby być korzystne dla części osób z niskimi oszczędnościami.

Wiceminister finansów na pytanie Polsat News o likwidację tzw. podatku Belki wskazał, że w resorcie analizowane są różne rozwiązania.


"Głupotą byłoby, żeby stworzyć przewagę którejś z form oszczędzania, tzn. preferować depozyty kosztem rynku kapitałowego albo odwrotnie. Jeśli miałoby być jakieś rozwiązanie, które mogłoby zostać wprowadzone, to te obejmujące oba rodzaje oszczędzania i musiałoby być rozwiązaniem przedyskutowanym z bankami, ze wszystkimi, którzy są operatorami tego systemu" - wyjaśnił.


Dodał, że w resorcie sprawdzają, w jaki sposób można byłoby wprowadzić tego typu rozwiązanie, które byłoby korzystne dla najsłabszych, najdrobniej oszczędzających.


Dopytywany, czy jest szansa na likwidację tzw. podatku Belki odpowiedział, że "takiej szansy nie ma". "Natomiast pracujemy nad pewnym rozwiązaniem, które mogłoby być korzystne dla części tych, którzy mają niskie oszczędności" - zaznaczył.


Jak podkreślił, nie widzi sensu, żeby ci, którzy mają ogromne pieniądze i inwestują je na giełdzie, mieli być dziś zwolnieni z "podatku Belki". "Dla tych którzy oszczędzają parę złotych (...) nad rozwiązaniem właśnie myślimy" - powiedział Soboń.


Wyjaśnił, że mogłaby to być jakaś forma kwoty wolnej, co - jak zaznaczył - "nie jest proste w podatku Belki". Dodał, że o szczegółach nie chce mówić, bo trwają testy rozwiązań i rozmowy z bankami.


Jak ocenił, likwidacja podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki), nie przyniosłaby żadnych korzyści, ani budżetowi, ani oszczędzającym.


Soboń był pytany również o to, czy Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona po nowym roku. W odpowiedzi przypomniał, że została przedłużona do końca tego roku, i że trzeba ostrożnie podchodzić do tej kwestii. "Każdy miesiąc obowiązywania Tarczy to 2,4 mld zł ubytku w budżecie z samego VAT-u, pewnie z 200 mln z akcyzy i podatek od sprzedaży detalicznej, więc trzeba ten instrument wprowadzać ostrożnie, robimy to w cyklach kwartalnych" - powiedział Soboń. (PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt


lgs/ skr/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 14:00 Ambasador USA: czołgi Abrams dla Polski wzmocnią bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO Sto szesnaście czołgów Abrams wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, nawiązując do… » więcej 2022-12-07, godz. 14:00 Węgry/ Ambasada RP: spotkanie z członkami parlamentu jest okazją do prezentacji polskiego stanowiska Spotkanie z członkami Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy węgierskim parlamencie jest okazją do zaprezentowania w bezpośrednich rozmowach polskiego stanowiska… » więcej 2022-12-07, godz. 14:00 Białystok/ 1,4 tys. osób skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji finansowanej przez miasto 1,4 tys. osób skorzysta w 2023 roku z bezpłatnej rehabilitacji finansowanej przez miasto Białystok. 12 grudnia zaczną się zapisy na te zabiegi - podał w… » więcej 2022-12-07, godz. 14:00 Badania: pacjenci najbardziej cenią jasną komunikację, lekarze - staranność i dokładność wykonywanych zadań Pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia najbardziej cenią jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Lubuskie/ Po wypadku zablokowana obwodnica Żar (dk 12); objazd przez miasto Po wypadku z udziałem samochodu osobowego i ciężarówki został wstrzymany ruch na obwodnicy Żar (Lubuskie) w ciągu drogi krajowej nr 12. W zdarzeniu jedna… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Powstał film o twórcy „Krzyku” Nie chodzi jednak o Wesa Cravena, reżysera horroru „Krzyk”, ale o malarza Edvarda Muncha. To właśnie ten artysta jest bohaterem norweskiego filmu, który… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Ukraina/ Prezydent Zełenski: Ukraina i wolny świat nie mogą poświęcać wartości, dlatego że dyktator nie chce się… Ukraina i wolny świat nie mogą zmieniać swoich celów i poświęcać wartości na rzecz kompromisów, dlatego że dyktator boi się przyznać do błędu i chce… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 NFZ: zlekceważenie bólu kręgosłupa może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 P.Müller: nie ukrywam, że J. Ozdoba w ostatnim czasie zachowywał się w sposób niewłaściwy jak na wiceministra Nie ukrywam, że Jacek Ozdoba w ostatnim czasie zachowywał się w sposób niewłaściwy jak na wiceministra - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller… » więcej 2022-12-07, godz. 13:50 Gen. Koziej w Senacie: stawiać bardziej na drony niż na czołgi Polska środki wydawane na czołgi powinna w większym stopniu wydawać na drony czy cyberobronę - uważa były szef BBN gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »