Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 21:00 Autor: PAP

Świętokrzyskie/ W Polskim Radiu Kielce otwarto Centrum Edukacji Medialnej

Centrum Edukacji Medialnej (CEM) otwarto w piątek w Polskim Radiu Kielce. Zadaniem CEM ma być nauka krytycznego spojrzenia na informacje oraz odróżniania komunikatów prawdziwych od fake newsów. Instytucja ma się również zajmować prezentacją metod obrony przed dezinformacją.

"Nikogo nie trzeba przekonywać, jak potrzebna jest edukacja medialna szczególnie dzisiaj w czasach wojny na Ukrainie i pandemii" – powiedział w piątek podczas uroczystości otwarcia CEM przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziej.


"Działania z zakresu edukacji medialnej są wpisane w ustawę o radiofonii i telewizji, a media publiczne mają obowiązek uświadamiać społeczeństwo, uczyć krytycznego podejścia do mediów. Centrum Edukacji Medialnej, które powstało przy Radiu Kielce, to pierwsza taka instytucja w Polsce i mam nadzieję, że nie ostania" – zaznaczył.


Zadaniem Centrum Edukacji Medialnej jest nauka krytycznego spojrzenia na informacje oraz odróżniania informacji prawdziwej od fałszywej. Część wystawy stanowi strefa fake newsów, w której będzie można się dowiedzieć, jak tworzone są dezinformujące komunikaty.


"Centrum Edukacji Medialnej to instytucja, która ma ambicje stawić czoła jednemu z największych zagrożeń współczesności – dezinformacji. Kiedyś Rzymianie ostrzegali przed potęgą Kartaginy słynnym +Hannibal ante portas+, ale wtedy zagrożenia miało jasno zdefiniowany kształt. Dzisiejszy Hannibal nie ma twarzy wojownika, ma ciągle zmieniającą się twarz podstępnej, fałszywej informacji" – mówił prezes Radia Kielce Janusz Knap.


Dodał, że kiedy nauczymy się walczyć z jedną postacią dezinformacji, powstają nowe, "a u bram czai się już deepfake, najbardziej zaawansowana forma kłamstwa, która oprócz treści i formy przekazu, zmienia też wizerunek jej autora".


"Pomocą w rozpoznaniu dezinformacji i walki z nią poświęcona będzie praca załogi Centrum Edukacji Medialnej" – zaznaczył prezes Radia Kielce.


Odwiedzający Centrum poznają historię mediów. Szczególna uwaga będzie poświęcona radiu. W CEM będzie można zobaczyć, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad. Specjaliści pokażą, jak przygotowywano materiały radiowe na taśmach. Dla kontrastu będzie też można zobaczyć ten proces przy użyciu najnowocześniejszej technologii cyfrowej.


W wydzielonej salce, gdzie znajduje się studio dźwiękowe, zwiedzający „dotkną” dźwięku w technologii Dolby Atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier czy producenci telewizyjni.


Z kolei w specjalnym studiu, odwiedzający będą mogli sprawdzić się jako spikerzy wiadomości lub prezenterzy pogody. Zaprojektowano również kilka stanowisk, na których zostaną zaprezentowane możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej czy rozszerzoną rzeczywistość.


W Centrum będą realizowane warsztaty dla grup zorganizowanych. Uczestnicy zajęć będą mogli zwiedzić również Radio Kielce: wejdą do newsroomu, studia emisyjnego, a także nagrają przygotowany przez siebie serwis informacyjny. Obecnie opracowywane są tematyczne edukacyjne ścieżki zwiedzania oraz scenariusze lekcji dla szkolnych grup uczniów z różnych poziomów nauczania.


Otwarcie Centrum Edukacji Medialnej towarzyszyło jubileuszowi 70-lecia Polskiego Radia Kielce. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ mhr/


Kraj i świat

2022-11-29, godz. 19:20 B. członek zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs: informacje jakobym zniszczyła urzędową dokumentacje… W związku z informacjami podawanymi przez Urząd Marszałkowski w Katowicach jakobym zniszczyła urzędową dokumentację po złożeniu rezygnacji z funkcji członka… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 Wicepremier Gliński: podpisaliśmy z Radą Europy umowę na zorganizowanie w 2023 roku w Łodzi wydarzenia poświęconego… W Brukseli doszło do podpisania umowy z Radą Europy na organizację w Łodzi w przyszłym roku dużego wydarzenia poświęconego tzw. szlakom kulturowym. Będzie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 MŚ 2022 - Szmel-Gowarzewska i Szpakowski z miniaturkami Pucharu Świata w Katarze Bożena Lidia Szmel-Gowarzewska z Wydawnictwa GiA oraz komentator TVP Dariusz Szpakowski uhonorowani zostali we wtorek w Katarze przez Światowe Stowarzyszenie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej… Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz… » więcej 2022-11-29, godz. 19:10 MŚ 2022 - Brazylijczycy skarżą się na murawę, na której w środę zagrają Polacy Brazylia poprosi FIFA o dokładne zbadanie murawy na stadionie 974 po tym, jak 'Canarinhos' skrytykowali jej stan po wygranym 1:0 meczu ze Szwajcarią. W środę… » więcej 2022-11-29, godz. 19:00 USA/ Prezydent Biden: Środki dla Ukrainy, budżet i uniknięcie strajku kolejarzy priorytetem przed świętami Przegłosowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, budżetu i uniknięcie strajku kolejarzy powinny być priorytetami Kongresu przed świętami Bożego Narodzenia… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 Szefowie MSZ krajów NATO: Będziemy wspierać niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy … Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy we wtorek spotkali się w Bukareszcie, wydali komunikat, w którym zapewniają, że Sojusz będzie 'niezłomnie… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: drzwi do NATO pozostają otwarte; Rosja nie ma w tej sprawie prawa veta (krótk… Drzwi do NATO pozostają otwarte; Rosja nie ma w tej sprawie prawa veta - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, komentując… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 Premier: liczę, że na mundialu spotkamy się z Hiszpanią i przejdziemy dalej Liczę, że podczas Mistrzostw Świata w Katarze spotkamy się z Hiszpanią i przejdziemy dalej - powiedział premier Mateusz Morawiecki na nagraniu z liderem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »