Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 20:10 Autor: PAP

Rosja/ Szef Memoriału: będziemy nadal działać w sferze historii i obrony praw człowieka

Uhonorowane pokojowym Noblem Stowarzyszenie Memoriał będzie kontynuowało działalność, zarówno w sferze historii, jak i obrony praw człowieka - zapowiedział szef organizacji Jan Raczyński. Sąd w Moskwie nakazał w piątek przejęcie przez państwo biura Memoriału.

"Będziemy kontynuować naszą pracę w różnych kierunkach - zarówno historycznym, jak i obrony praw człowieka. Będziemy zbierać informacje o naruszeniach praw człowieka w różnych regionach. Kontynuujemy pomoc ofiarom tych sytuacji (...)" - powiedział Raczyński.


Szef Memoriału wypowiedział się dla niezależnego portalu Meduza w przerwie posiedzenia sądu w Moskwie, który w piątek nakazał przejęcie przez państwo siedziby Memoriału w centrum stolicy. W siedzibie Memoriału znajdowało się gromadzone przez wiele lat archiwum organizacji. "Większość archiwum została zdigitalizowana i będziemy to kontynuować. Zachowamy archiwum" - powiedział Raczyński.


Wyjaśnił, że z Rosji wyjechało więcej wolontariuszy Memoriału niż pracowników organizacji. Część działaczy wyjechała, obawiając się o własne bezpieczeństwo, groźba była "całkiem realna" - podkreślił Raczyński. "Młodzi wolontariusze opuścili Rosję. Nie chcą być zabójcami, jest to całkiem zrozumiałe" - wyjaśnił. W Rosji od 21 września trwa mobilizacja na wojnę z Ukrainą.


Pytany o cel, na który organizacja przeznaczy fundusze z przyznanej jej nagrody, Raczyński odparł, że nie jest pewien, czy uda się te fundusze w ogóle otrzymać. "Przelewy do Rosji są zabronione, nie działają karty bankowe, więc staje się to osobnym problemem" - powiedział.


Pokojowa Nagroda Nobla dla Memoriału to "ważny sygnał dla społeczeństwa obywatelskiego w Rosji" - powiedział Raczyński. Podkreślił, że laureatami zostali też działacze z Białorusi i Ukrainy. "Oznacza to, że społeczeństwo obywatelskie Rosji, Białorusi i Ukrainy nadal współpracuje. Nie jest podzielone, mimo wszystkich odbywających się okropności. Problemy nie tkwią w nim, a w reżimach politycznych" - powiedział.


Memoriał, jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych rosyjskich organizacji pozarządowych, w grudniu 2021 roku został zlikwidowany przez władze rosyjskie. (PAP)


tak/ akl/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 13:40 Andrzej Bukowieck o Janie Nowickimi: wspólną cechą jego kreacji aktorskich jest polski duch romantyczny Nowicki zagrał w ponad 200 rolach filmowych. Gdy je porównamy ze sobą i zestawi, to okaże się, że świadczą o jego ogromnej wszechstronności' - powiedział… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Nawet jeden napad padaczkowy może mieć dramatyczne skutki (MediaRoom) Zdecydowana większość pacjentów z padaczką dzięki leczeniu nie doświadcza napadów padaczkowych. Jednak około jedna trzecia boryka się z postacią lekooporną… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Jan Jakub Kolski po śmierci Jana Nowickiego: nie będzie z kim pogadać Nie ma już takich ludzi, z którymi się tak rozmawia, jak z Jankiem Nowickim - powiedział PAP po śmierci aktora reżyser Jan Jakub Kolski. Niektórzy zapraszali… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Andrzej Bukowiecki o Janie Nowickimi: wspólną cechą jego kreacji aktorskich jest polski duch romantyczny (korekta) Nowicki zagrał w ponad 200 rolach filmowych. Gdy je porównamy ze sobą i zestawi, to okaże się, że świadczą o jego ogromnej wszechstronności' - powiedział… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Zgromadzenie Parlamentarne Litwy, Polski i Ukrainy przyjęło deklarację o współdziałaniu ws. integracji Ukrainy z… Zapewnienie o gotowości do ścisłej współpracy dwustronnej oraz w formacie wielostronnym w celu zapewnienia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Wrocław/ Otwarto wystawę o Wiekim Głodzie na Ukrainie „Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii” - to tytuł wystawy plenerowej otwartej we Wrocławiu. Opowiada o Wielkim Głodzie na Ukrainie… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Lider PSL: dziwię się, że posłowie PO nie poparli kandydatury Bartoszewskiego na wiceszefa komisji spraw zagranicz… Dziwię się, że posłowie PO nie poparli kandydatury Władysława Teofila Bartoszewskiego na wiceszefa komisji spraw zagranicznych, kandydata partii demokratycznej… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Puda: w nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski (krótka4) W nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski - mówił w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Białystok/ Rozpoczyna się festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka" Pokazy filmów, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty a także spotkania muzyczne znalazły się w programie rozpoczynającego się w środę, 16. Międzynarodowego… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Łotwa/ Ponad 60 rosyjskojęzycznych mediów wystąpiło w obronie TV Dożd, której cofnięto koncesję Ponad 60 redakcji rosyjskojęzycznych mediów, zarejestrowanych na Łotwie, podpisało list w obronie telewizji Dożd, której Narodowa Rada Mediów Elektronicznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »