Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 19:50 Autor: PAP

MAEA przeprowadziła rotację specjalistów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi potwierdził w piątek, że agencja przeprowadziła rotację swych ekspertów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. MAEA dodała, że Grossi w przyszłym tygodniu uda się do Rosji.

Grossi "potwierdził, że zakończyła się pierwsza rotacja Misji Pomocowej MAEA do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i że w siłowni jest nowy wzmocniony zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa" - podała MAEA w komunikacie na Twitterze (https://tinyurl.com/3sftfn23).


Jak podaje agencja Reutera, czterej eksperci MAEA zastąpili teraz dwóch specjalistów, którzy przebywali w elektrowni od 1 września.


W osobnym oświadczeniu MAEA zapowiedziała, że Grossi uda się do Moskwy w przyszłym tygodniu na rozmowy na temat ustanowienia strefy ochronnej wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Siłownia jest okupowana przez wojska rosyjskie.


Wizyta Grossiego była najpierw zapowiadana na ten tydzień. Szef MAEA miał udać się kolejno do Kijowa i do Moskwy; w Kijowie był w czwartek.


Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na zajętych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego, który Kreml usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W siłowni i jej okolicach stacjonują żołnierze rosyjscy. (PAP)


tak/ akl/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 14:20 Starachowice/ Prawie 12 mln zł z UE na modernizację energetyczną szpitala Prawie 12 mln zł będzie kosztować modernizacja energetyczna szpital powiatowego w Starachowicach. Realizacja zadania będzie możliwa dzięki dofinansowaniu… » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w środę pochmurno z mieszanymi opadami deszczu i śniegu W środę niemal w całym kraju będzie pochmurno, będzie padał śnieg, deszcz ze śniegiem, a na południowym zachodzie także deszcz. Najwięcej śniegu na… » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Hiszpania/ Samolot wylądował przymusowo w Barcelonie; z jego pokładu uciekli migranci Samolot lecący z Maroka do Turcji w środę wylądował przymusowo na lotnisku El Prat w Barcelonie, po czym 28 osób, znajdujących się na pokładzie, rzuciło… » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Czarnek: chcemy jak najlepiej kształcić osoby niesłyszące i niedosłyszące (opis) Chcemy zastosować w praktyce edukacyjnej jak najlepsze metody kształcenia osób niesłyszących i niedosłyszących - powiedział w środę minister edukacji… » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Dyr. Teatru Dramatycznego w Płocku M. Mokrowiecki o J. Nowickim: był arystokratą ducha Był arystokratą ducha, a jednocześnie niesłychanie przystępnym człowiekiem. Tworzył w naszym teatrze cudowną atmosferę - powiedział PAP aktor, reżyser… » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 PŚ w skokach - czas na trzydniową rywalizację w Titisee-Neustadt (zapowiedź) Od piątku do niedzieli w Titisee-Neustadt będzie się toczyła rywalizacja w Pucharze Świata w skokach narciarskich. W Niemczech zaplanowano zmagania zarówno… » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Warszawa/ Pracownicy MPO protestowali przez stołecznym ratuszem W środę pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania protestowali przed stołecznym ratuszem. Głównym postulatem było odpolitycznienie spółki i… » więcej 2022-12-07, godz. 14:10 UE przekaże 25 mln euro na wsparcie demokratycznych aspiracji Białorusi Unia Europejska przyjęła nowy program pomocowy o wartości 25 mln euro, aby wspierać ludność Białorusi po brutalnych represjach reżimu Alaksandra Łukaszenki… » więcej 2022-12-07, godz. 14:10 Szef PSL: 17 grudnia inaugurujemy cykl spotkań z mieszkańcami; zaprezentujemy nasz program - Uczciwa Polska 17 grudnia inaugurujemy cykl spotkań z mieszkańcami, podczas których zaprezentujemy nasz program Uczciwa Polska, dotyczący trzech zagadnień: emerytury, która… » więcej 2022-12-07, godz. 14:10 Taylor Kitsch zagra główną rolę w serialu Netfliksa według scenariusza twórcy „Zjawy” Platforma streamingowa Netflix zamówiła do produkcji sześcioodcinkowy western zatytułowany „American Primeval” („Ameryka pierwotna”). Jego producentami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »