Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 19:40 Autor: PAP

Budka: gdyby Sejm przyjął nasz projekt, można by obniżyć ceny energii tu i teraz

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin udają, że potrzebne są jakieś ustawy, których jeszcze nie przygotowali, ale gdyby Sejm przyjął złożony przez KO projekt ustawy, można by tu i teraz sprowadzić ceny energii do 600 zł za MWh dla firm i samorządów - powiedział Borys Budka (KO). Skończcie wasze wojny, dzisiaj upadają firmy - apelował.

W piątek tuż przed głosowaniami w Sejmie Budka wnosił o przerwę i wprowadzenie pod obrady - jak mówił - złożonego w piątek projektu ustawy, która pozwala ustalić maksymalne ceny energii elektrycznej na poziomie 600 zł za megawatogodzinę dla firm oraz 45 groszy za kilowatogodzinę dla konsumentów.


"Skończcie wasze wojny - Morawiecki, Sasin, cała ta banda będzie się dziś przepychać o to, kto będzie mieć rację. Polacy mają gotową ustawę, wystarczy ja poprzeć, a co robicie? Urządziliście prywatny folwark z Polski. Dzisiaj upadają firmy, a wy się zajmujecie walkami między sobą. Ustawa jest w lasce marszałkowskiej, jest gotowa, tylko wy boicie się ją przyjąć" - mówił polityk KO.


Budka podkreślił, że wystarczyłoby, gdyby Sejm uchwalił ustawę przygotowaną przez Koalicję Obywatelską. "Ta ustawa została przez nas złożona, a tymczasem pani marszałek odracza posiedzenie o dwa tygodnie. Dlaczego? Bo Sasin z Morawieckim tak bardzo tłuką się ze sobą o to, czyje będzie na wierzchu i na kogo zwalić wysokie ceny energii, że jeden i drugi wymyślają różne rozwiązania, które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego" - powiedział.


Jak zaznaczył, z podawanych przez media informacji wynika, iż "największym kosztem w cenie energii jest marża narzucona przez spółki Skarbu Państwa", które jak podkreślił, są od państwa zależne. "Tam Sasin i Morawiecki mają swoich ludzi. Wystarczyło by, by ci ludzie dostali polecenie, by sprzedawać prąd po kosztach, a nie bogacić się na portfelach Polaków, nie bogacić się kosztem upadku firm" - mówił Budka.


Podkreślił, że w tym roku rekordowe zyski notują polskie firmy energetyczne, w tym PGNiG i Orlen. Dodał, że te zyski nie wynikają z dobrego zarządzania, tylko "są to pieniądze wyciągane z kieszeni Polaków". "Ludzie oddelegowani do tych spółek przez PiS są odpowiedzialni za rekordowe marże" - mówił Budka.


"Oni spychają (z siebie) odpowiedzialność, udają, że potrzebne są jakieś ustawy, których jeszcze nie przygotowali, a tymczasem można tu i teraz sprowadzić ceny energii do 600 zł za megawatogdzinę dla samorządów i firm" - podkreślił Budka. "Ile jeszcze firm upadnie przez was - przez waszą butę, arogancję?" - pytał.


Posłowi KO przerwała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. "Panie pośle: słownictwo, poziom debaty i słownictwa jest naprawdę żenujący, z przykrością to stwierdzam" - powiedziała.


Na wniosek Budki odpowiedział Marek Suski (PiS). "Mam dobrą wiadomość, dzisiaj cena energii na rynku energii spadła praktycznie o 2/3" - mówił. "Weźcie się za robotę, nie szkodźcie Polsce" - mówił, zwracając się w stronę opozycji. Później w rozmowie z dziennikarzami odniósł się też do wpisu premiera w mediach społecznościowych, że "cena węgla z krajowego wydobycia nie może być uzależniona od ceny zakupu węgla w holenderskim porcie". Dodał, że trwają prace mające zapewnić uczciwe wynagrodzenie dla górników, a z drugiej, by węgiel dla energetyki nie był drogi.(PAP)


wni/ ann/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 06:10 Drzewa ratują zdrowie i życie mieszkańców miast Obecność drzew w mieście przekłada się na mniej problemów zdrowotnych u mieszkańców - piszą naukowcy na łamach „Environment International”. Wnioski… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja bada dinozaury Drapieżny dinozaur okazał się niegroźnym roślinożercą - dowodzą badania przeprowadzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Ich wyniki opublikowano w „Journal… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Kanada inwestuje w roboty, które myślą i uczą się jak ludzie Kanada inwestuje w budowę robotów, które wyglądają i myślą jak ludzie, będą mogły pracować na niebezpiecznych stanowiskach i tam, gdzie brakuje pracowników… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Premier Finlandii: "Bez USA bylibyśmy teraz w dużych tarapatach" Europa nie jest wystarczająco silna, aby samodzielnie przeciwstawić się rosyjskiej inwazji na Ukrainę i musi liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Bez… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o… » więcej 2022-12-03, godz. 05:50 MŚ 2022 - w sobotę początek fazy pucharowej W sobotę odbędą się pierwsze mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. O godzinie 16.00 Holandia zagra z USA, a cztery godziny później… » więcej 2022-12-03, godz. 05:40 Prognoza pogody na 3 i 4 grudnia Jak informuje IMGW, niemal cała Europa pozostaje w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy zachód znajduje się w zasięgu niżów. Polska… » więcej 2022-12-03, godz. 05:30 USA/ Zdjęcie Monroe z dedykacją dla męża sprzedane za 300 tysięcy dolarów Za rekordową sumę 300 tysięcy dolarów sprzedano na aukcji w Dallas jedyne znane zdjęcie Marilyn Monroe z dedykacją dla męża, Joe DiMaggio - poinformował… » więcej 2022-12-03, godz. 04:20 Argentyna dostanie od MFW pożyczkę w wysokości 6 mld dolarów Argentyna otrzyma od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) pożyczkę w wysokości 6 miliardów dolarów - podał w piątek wydawany w Buenos Aires dziennik… » więcej 2022-12-03, godz. 04:10 USA/ Northrop Grumman zaprezentował nowy bombowiec B-21 Raider Koncern zbrojeniowy Northrop Grumman zaprezentował w piątek w Kalifornii najnowocześniejszy samolot bombowy B-21 Raider. Maszyna ma stać się 'kręgosłupem'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »