Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 17:50 Autor: PAP

Lubuskie/ Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy ma nową siedzibę

Zakończyła się budowa nowej siedziby Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, niedaleko Międzyrzecza (Lubuskie). Budynek w kształcie dużego bunkra wraz z wyposażeniem kosztował ponad 8,7 mln zł i całkowicie zmienia standard pracy placówki – poinformował Dariusz Brożek z Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.

Budowa nowej siedziby muzeum w Pniewie była możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu z UE, które wyniosło ponad 6,2 mln zł. Inwestycja trwała dwa lata, a w piątek odbyło się jej uroczyste zakończenie.


„Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego to turystyczny przebój nie tylko gminy, ale także całego powiatu. Dlatego wybudowanie nowego muzeum ma ogromny wpływ na rozwój turystyki nie tylko na Ziemi Międzyrzeckiej, ale także na całej Ziemi Lubuskiej” – mówił podczas uroczystości burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.


Dwukondygnacyjny obiekt ma kształt bunkra. Jego sercem jest sala wystawiennicza o pow. 200 mkw. Niebawem rozpocznie się instalowanie w niej ekspozycji muzealnej. Na górnej kondygnacji znajduje się kasa i pomieszczenia socjalne, natomiast na dolnej - multimedialna sala konferencyjna i magazyny.


Dyr. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie Leszek Lisiecki powiedział, że nowa siedziba całkowicie zmienia standard obsługi turystów odwiedzających MRU i pozwala na poszerzenie oferty wystawienniczej. Zapowiedział, że wiosną zostanie uruchomiona kolejna atrakcja - elektryczna kolejka wąskotorowa w jednym podziemnych korytarzy będąca repliką tej z czasów niemieckich.


Burmistrz Międzyrzecza zaznaczył, że będzie się ubiegać o kolejne dotacje na rozbudowę infrastruktury wokół muzeum. „Chodzi o część gastronomiczną i rekreacyjną. Musimy bowiem zapewnić naszym gościom, zwłaszcza małym dzieciom, dodatkowe atrakcje”- wyjaśnił Lorenz.


Międzyrzeckie bunkry są jedną z największych atrakcji woj. lubuskiego. System fortyfikacji nazywany Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym (MRU) Niemcy wznieśli w latach 30. minionego wieku. Miał chronić zachodnią granicę III Rzeszy.


Obiekt jest imponujący. System podziemnych korytarzy łączących poszczególne elementy fortyfikacji ma 32 km. W jego skład wchodzą m.in. podziemne dworce kolejowe, magazyny zaopatrzenia i oczywiście - bunkry.


MRU to także atrakcja przyrodnicza. W obrębie podziemi funkcjonuje największy w tej części Europy rezerwat nietoperzy będący zimową kryjówką dla tych skrzydlatych ssaków.


Zlokalizowane w Pniewie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, będące placówką kultury samorządu miasta Międzyrzecz, oferuje turystom wycieczki po dwóch całorocznych trasach podziemnych. Podczas takiej wyprawy można m.in. obejrzeć odnowiony Panzerwerk 717. Trasa krótka trwa do 1,5 godziny natomiast długa do 2,5 godziny, podczas której zwiedzający przechodzą do podziemnego dworca kolejowego.


Pomiędzy 15 kwietnia a 30 sierpnia dostępne są także trasy ekstremalne, których przemierzenie zajmuje nawet do ośmiu godzin. Dla turystów, zwłaszcza w okresie letnim, oferowane są przejażdżki pojazdami militarnymi a na miłośników aktywnego wypoczynku czekają szlaki pieszo-rowerowe biegnące pośród naziemnych obiektów bojowych wchodzących w skład MRU. (PAP)


Autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ aszw/


Kraj i świat

2022-11-28, godz. 20:10 Czechy/ Od nowego roku będzie obowiązywać podatek od nadzwyczajnych zysków Prezydent Czech Milosz Zeman podpisał w poniedziałek uchwaloną przez parlament nowelizację ustaw podatkowych, w myśl której firmy energetyczne, naftowe i… » więcej 2022-11-28, godz. 20:10 Tenisistę Alexandra Zvereva czeka trudny powrót na kort Niemiecki tenisista Alexander Zverev wraca do gry po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzjami. Zdaje sobie sprawę z tego, że powrót na szczyt będzie… » więcej 2022-11-28, godz. 20:10 Rosja/ Media: zmobilizowani do wojska coraz częściej dokonują samookaleczeń i popełniają samobójstwa W Rosji coraz częściej dochodzi do przypadków samookaleczeń i samobójstw związanych z powołaniem do wojska lub z powodu nacisków na dowódców niższego… » więcej 2022-11-28, godz. 20:10 Ekstraklasa siatkarzy - Indykpol - Ślepsk 2:3 Indykpol AZS Olsztyn - Ślepsk Malow Suwałki 2:3 (21:25, 25:21, 25:20, 23:25, 18:20). Indykpol AZS Olsztyn: Robert Andringa, Taylor Averill, Karol Butryn… » więcej 2022-11-28, godz. 20:10 Ekstraklasa siatkarzy - 12. kolejka (tabela) Wyniki meczów 12. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: 2022-10-19:GKS Katowice - Cerrad Enea Czarni Radom 0:3 (21:25, 21:25, 28:30) 2022-11-25:PSG Stal… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Śląskie/ Policja ujęła mężczyznę, który strzelał do sprzedawcy z broni - prawdopodobnie hukowej Policjanci ujęli w poniedziałek wieczorem młodego mężczyznę, który kilka godzin wcześniej dwukrotnie wystrzelił - prawdopodobnie z broni hukowej - w kierunku… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Szefernaker o komisji ds. polityki energetycznej: Rosja mogła mieć wpływ na wiele kontraktów Komisja do spraw polityki energetycznej będzie badała wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski; na wiele kontraktów Federacja Rosyjska mogła… » więcej 2022-11-28, godz. 19:50 USA/ Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan, milczał przez prawie 40 lat Na Hawajach wybuchł w poniedziałek największy na świecie aktywny wulkan, Mauna Loa. Erupcja nastąpiła po raz pierwszy od niemal czterech dekad. Na razie… » więcej 2022-11-28, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: we wtorek bez większych zmian w pogodzie We wtorek będzie utrzymywała się podobna pogoda jak dzisiaj. Kamil Walczak, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB powiedział PAP, że nadal pozostajemy… » więcej 2022-11-28, godz. 19:40 Iran/ Dowódca Gwardii Rewolucyjnej: w protestach zginęło ponad 300 osób Dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generał Amir Ali Hadżizadeh ogłosił w poniedziałek, że w protestach w Iranie zginęło ponad… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »