Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 17:10 Autor: PAP

Finlandia/ W Laponii otwarto pierwsze stoki narciarskie; obawy o wysokie koszty energii

W piątek w kurortach narciarskich Laponii zainaugurowano nowy sezon. Pierwsze stoki pokryto starym śniegiem, zgromadzonym i magazynowanym od zeszłej zimy.

Trasy zjazdowe otwarto w Levi (ok. 170 km na północ od Rovaniemi) oraz w osadzie Ruka, pod Kuusamo, na pograniczu Laponii. W Levi można także biegać na nartach po 1,5-kilometrowym torze.


Z tegorocznym sezonem narciarskim, wyjątkowym ze względu na inflację i europejski kryzys energetyczny, wiążą się obawy o rachunki za zużycie prądu potrzebnego do obsługi wyciągów, sztucznego naśnieżania czy oświetlenia tras.


Operatorzy tras narciarskich nie podnieśli jeszcze drastycznie cen biletów (dotychczas zaledwie o kilka procent), ale zapowiadają wprowadzenie oszczędności, jeśli ceny energii będą wysokie – relacjonowała inaugurację nowego sezonu telewizja Yle.


Nadchodząca zima będzie wyjątkowa, ale przywiązanie klientów do ośrodka jest najważniejszą sprawą – przyznał menadżer ośrodka w Levi Marko Mustonen.


Narciarze muszą przygotować się np. na to, że wyciągi będą poruszać się wolniej o jakieś 30 proc., aby zużycie energii było mniejsze.


W Ruce z kolei, w ramach planu oszczędności, już zaczęto wymieniać oświetlenie na LED-owe.


Jak się szacuje w okresie zimowym skala zużycia energii przez jeden ośrodek narciarski odpowiada potrzebom energetycznym ok. 200-300 domów jednorodzinnych. Turystyka zimowa jest jednak żywotnym interesem całego północnego regionu Finlandii, dlatego nikt nie zakłada, że z powodu kosztów energii dostępność tras miałaby być znacznie ograniczona.


W połowie października rozpoczynają się w Finlandii jesienne ferie szkolne i operatorzy liczą na tłumny przyjazd miłośników narciarstwa, zanim jeszcze zacznie się prawdziwa zima.


Ośrodek w Ruka zapowiedział, że pierwsze sztuczne naśnieżanie tras rozpocznie się, gdy tylko nadejdą mrozy. Zazwyczaj sezon narciarski na północy Finlandii trwa aż do maja.


W Finlandii bardziej popularne niż zjazdowe, typu alpejskiego, jest narciarstwo biegowe. Szacuje się, że w 5,5-milionowym kraju amatorsko na biegówki chodzi około miliona osób.


Trasy biegowe na terenie całego kraju, liczone w tysiącach kilometrów, są utrzymywane w większości gmin i miast. Jednak władze niektórych samorządów już zapowiedziały, że ze względu na wysokie koszty energii, w tym roku sztuczne naśnieżanie tras może być ograniczone. Podobnie będzie jeśli chodzi o utrzymanie sztucznych lodowisk.


Z Helsinek Przemysław Molik


pmo/ mal/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 10:40 Zmarł słynny sędzia bokserski Mills Lane W wieku 85 lat zmarł Mills Lane, jeden z najsłynniejszych sędziów bokserskich. W 1997 roku prowadził walkę, podczas której Mike Tyson odgryzł kawałek… » więcej 2022-12-07, godz. 10:40 Beskidy/ Warunki turystyczne w górach są bardzo trudne; sypie śnieg Bardzo trudne są warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. Jest ślisko. W środę rano sypał śnieg i bardzo poważnie ograniczona była widoczność… » więcej 2022-12-07, godz. 10:40 Wicepremier Kowalczyk: największy wzrost cen żywności mamy za sobą Największy wzrost cen żywności mamy za sobą; tempo wzrostu będzie już malało - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Pytany… » więcej 2022-12-07, godz. 10:40 Estonia/ Premier Kallas: nie możemy przyjąć więcej uchodźców z Ukrainy Estonia nie jest w stanie przyjąć kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, ale porozumieliśmy się z Finami, którzy zgodzili się otworzyć swoje granice dla kolejnych… » więcej 2022-12-07, godz. 10:40 Szef MEiN o KPO: pewne ustępstwa wobec KE nie oznaczają utraty suwerenności; tu się różnimy z SP Pewne ustępstwa wobec Komisji Europejskiej ws. KPO zawsze są możliwe i nie oznaczają one utraty czy ograniczenia suwerenności; tu się troszeczkę różnimy… » więcej 2022-12-07, godz. 10:40 Premier: możliwe, że pierwsze sztuki czołgów Abrams dotrą do nas już w przyszłym roku Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak jest w trakcie negocjacji ze stroną amerykańską i możliwe, że pierwsze sztuki Abramsów dotrą do nas już w przyszłym… » więcej 2022-12-07, godz. 10:30 Białystok/ Wybrano firmę na projekt i budowę gmachu nauk humanistycznych uniwersytetu 84,5 mln zł będzie kosztowało zaprojektowanie i budowa gmachu nauk humanistycznych w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) - wynika z informacji zamieszczonych… » więcej 2022-12-07, godz. 10:30 Ekstraklasa siatkarzy – Urbanowicz: Asseco ma wielu liderów Karol Urbanowicz podkreśla, że w Asseco Resovii, którą Trefl podejmie w czwartek o godz. 18.30, jest wielu liderów. „Rzeszowianie grają bardzo dobrze… » więcej 2022-12-07, godz. 10:30 Litwa/ Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy zapewnili o współpracy na rzecz integracji Ukrainy z UE… Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący… » więcej 2022-12-07, godz. 10:30 Szef MEiN dla PAP: głosy przeciwne uchwaleniu ustawy Prawo oświatowe nie są liczne, tylko hałaśliwe Głosy przeciwne uchwaleniu ustawy Prawo oświatowe nie są liczne, tylko hałaśliwe - powiedział w środę PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »