Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 16:50 Autor: PAP

Warszawa/ Rusza festiwal Przemiany pod hasłem: „Wyhoduj sobie miasto”

W Warszawie rozpoczyna się festiwal Przemiany pod hasłem: „Wyhoduj sobie miasto”. Wystawa, debaty i koncerty potrwają do niedzieli. Wstęp na wydarzenie, organizowane przez Centrum Nauki Kopernik, jest bezpłatny.

Festiwal otworzy wykład gościa specjalnego - Thomasa Rau – specjalisty równoważonej architektury. Opowie on o tym, jak projektować i budować miasta, mogące zmieniać się i dostosowywać do świata natury.


"Festiwal Przemiany to jest taki moment w całorocznej aktywności Kopernika, kiedy pozwalamy sobie stanąć na nieco grząskim gruncie, uruchomić wyobraźnię i spojrzeć w przyszłość – zobaczyć, co może się zdarzyć, i jaki możemy mieć na to wpływ" – powiedział podczas konferencji prasowej Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, organizatora festiwalu.


Nawiązał też do niezwykle szybkiej dynamice rozwoju miast i związanych z nią wyzwań.


"Przeprowadzamy się do miast, bo wydają nam się lepszym miejscem do życia. Czy tak jest naprawdę, to nie jest pewne. Jeśli przyjrzymy się bliżej, z jakimi miasta borykają się problemami - zobaczymy, że jest ich strasznie dużo – jakość wody, powietrza, wyspy ciepła, gigantyczna ilość odpadów, które generujemy na małej powierzchni oraz niszczenie bioróżnorodności" – wymieniał Firmhofer. Zwrócił też uwagę na kluczową rolę przyjęcia perspektywy organizmów, które wspólnie z człowiekiem zamieszkują tę planetę.


"Ważnym punktem wyjścia jest prosta konstatacja, że nie jesteśmy aż tak wyjątkowi, jak nam się wydaje. I być może nie zasługujemy na tak bardzo wiele, jak nam się wydaje. Wiedzą to biolodzy ewolucyjni, etolodzy, którzy zajmują się badaniem zachowań zwierząt i porównaniem ich z zachowaniami ludzi: nie ma aż takiej różnicy między nami. Więc z jednej strony powinniśmy przyjmować perspektywę innych organizmów, z drugiej strony powinniśmy się od nich uczyć. Temu poświęcony jest festiwal" – wyjaśnił Firmhofer. Przyznał też, że "część z tych wizji może być utopijna - i bardzo dobrze, bo myśląc o utopiach zmieniamy świat. Ale część z nich może okazać się bardzo realistyczna i prawdziwa".


W najbliższą niedzielę wykład o najnowszych badaniach zbiorowych zachowań owadów społecznych i tworzonej przez nie architektury wygłosi dr Matthew Lutz, biolog ewolucyjny i architekt. Na spotkaniach panelowych eksperci podejmą tematy zeroemisyjności, pasywnego budownictwa i miejskich mikroklimatów. Będzie także okazja, by poznać takie wynalazki, jak meble konstruowane z grzybów, materiały absorbujące światło i emitujące je w ciemności oraz turbinę wiatrową, przystosowaną do działania wśród wieżowców.


Zwiedzający będą mieli również okazję zobaczyć żywe owady i efekty ich pracy. Mrówki grzybiarki, pszczoły i trzmiele będą elementem wystawy towarzyszącej festiwalowi Przemiany.


„Pokazuję mrówki grzybiarki, bo tworzą podziemne miasta, gdzie uprawiają grzyba. Pokazuję trzmiele, które należą do owadów społecznych, ale są też zapylaczami, których często nie doceniamy” – powiedział PAP Stanisław Łoboziak, opiekun laboratorium biologicznego w Centrum Nauki Kopernik.


Zdaniem Łoboziaka człowiek powinien czerpać przykład ze sposobu, w jaki owady korzystają z surowców dostępnych wokół nich.


„Mistrzem recyklingu jest natura. Owady społeczne są fascynujące, bo wybierają zasoby, które są dostępne wokół nich i tworzą coś na wzór gospodarki o obiegu zamkniętym” – powiedział Łoboziak.


Więcej informacji o festiwalu Przemiany i szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie: https://www.kopernik.org.pl/festiwal-przemiany-2022


Autorka: Urszula Kaczorowska


uka/ zan/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 08:40 Zrównoważony rozwój w branży kolejowej? DB Cargo mówi „tak!” (MediaRoom) Pojęcie zrównoważonego rozwoju staje się jedną z ważniejszych zasad organizacji przedsiębiorstw. » więcej 2022-12-06, godz. 08:30 Wicemarszałek Sejmu: sprawa uchwał ws. Rosji wróci na najbliższym posiedzeniu Uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wróci na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Miejmy nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie jej… » więcej 2022-12-06, godz. 08:20 P. Sałek o dostawie uzbrojenia z Korei Płd.: Polsce potrzeba dziś coraz więcej sprzętu do obrony Polsce potrzeba dziś coraz więcej sprzętu do obrony - podkreślił we wtorek doradca prezydenta Paweł Sałek. Potwierdził, że w odbiorze uzbrojenia z Korei… » więcej 2022-12-06, godz. 08:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Atlanta Hawks - Oklahoma City Thunder 114:121 Charlotte Hornets - Los Angeles Clippers 117:119Dallas… » więcej 2022-12-06, godz. 08:10 Śląskie/ Trzy osoby zginęły w wypadku w Boronowie pod Lublińcem Trzy osoby zginęły wskutek wypadku drogowego, do jakiego doszło we wtorek rano w miejscowości Boronów nieopodal Lublińca (Śląskie). Przyczepa samochodu… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 Tatry słowackie/ 24-letni Polak zginął na Gerlachu Słowaccy ratownicy górscy odnaleźli ciało 24-letniego turysty z Polski, który samotnie wybrał się w poniedziałek na najwyższy szczyt w Tatrach - Gerlach… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów hokejowej ligi NHL: Boston Bruins - Vegas Golden Knights 3:4 (po karnych)New York Rangers - St. Louis Blues 6:4Edmonton Oilers… » więcej 2022-12-06, godz. 07:50 Warmińsko-mazurskie/ IMGW przedłużył alert o marznących opadach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył do godz. 22 we wtorek czas obowiązywania ostrzeżenia przed marznącymi opadami w woj. warmińsko-mazurskim… » więcej 2022-12-06, godz. 07:40 GDDKiA: wszystkie drogi krajowe przejezdne; pracują 134 pojazdy zimowego utrzymania Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, pracują na nich 134 pojazdy zimowego utrzymania dróg - poinformował we wtorek rano PAP Kryspin Wiktorowski z punktu… » więcej 2022-12-06, godz. 07:30 RFN/ Zbadano umysły pierwszych niemieckich nazistów z 1934 roku; "nienawiść do Żydów, kult Hitlera" W 1934 roku Theodore Abel, socjolog z Nowego Jorku, postanowił dowiedzieć się, co skłoniło ludzi do przyłączania się do partii nazistowskiej w Niemczech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »