Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 16:50 Autor: PAP

Czechy/ Morawiecki: trzeba zamrozić ceny uprawnień do emisji CO2 na poziomie 20-30 euro (opis)

Trzeba zamrozić ceny uprawnień do emisji CO2 na poziomie 20-30 euro; to instrument, który jest bardzo szybko dostępny i dzięki któremu Polacy natychmiast mieliby tańszą energię; na razie Komisja Europejska jest głucha na te wezwania - powiedział w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.

W piątek w stolicy Czech, sprawującej obecnie przewodnictwo w Radzie UE, odbywało się nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej.


Szef polskiego rządu podczas spotkania z dziennikarzami wskazał, że tematem numer jeden na spotkaniu unijnych liderów jest energia. Relacjonował, że rozmawiano o limicie cen gazu.


„Po raz kolejny wezwaliśmy dzisiaj KE do bardzo szybkiego działania. Mam nadzieję, że po tych zawirowaniach ostatnich miesięcy to, co udało się dzisiaj wydyskutować, prowadzi nas do pozytywnych wniosków, gdzie użyjemy wreszcie potężnej siły UE, aby te maksymalne ceny gazu osiągnąć” - mówił Morawiecki.


Dodał, że przedstawił na spotkaniu polskie koncepcje na ograniczenie cen energii. Wskazał, że chodzi o uprawnienia do emisji CO2, które obecnie znacząco podnoszą ceny energii.


Zaznaczył, że Polska rozumie potrzeby polityki klimatycznej, ale obecnie Europa jest w bardzo trudnym położeniu, gdyż podlega ogromnym napięciom związanym z wojną na Ukrainie. „Trzeba użyć tych instrumentów, które są w naszym ręku” – przekonywał.


„Dzisiaj dla dobra mieszkańców potrzebujemy uwolnić wiele uprawnień do emisji CO2, najlepiej dziesiątki, setki milionów uprawnień wpuścić w rynek, bądź administracyjnie zamrozić cenę na poziomie 20-30 euro” – mówił premier dodając że to zamrożenie miałoby być czasowe.


„Niestety na razie KE jest głucha na te wezwania. Dziwię się, gdyż jest to instrument, który jest bardzo szybko dostępny; natychmiast wszyscy Polacy mieliby tańszą energię, gdyby KE była w stanie zadziałać” – powiedział.


Morawiecki przyznał, że padło pytanie, czy nie należy skonstruować nowego funduszu. „Wskazałem na jedno źródło stosunkowo łatwe do pozyskania, jeśli chodzi o środki – zamrożone aktywa oligarchów rosyjskich i Federacji Rosyjskiej. Te aktywa opiewają na ok. 350 mld euro i dziś można sięgnąć po te środki dla dobra Ukrainy, która powinna być z tych środków odbudowywana. Ale również na potrzeby mieszkańców UE, mieszkańców Polski” – mówił premier.


Dodał, że podczas szczytu UE wskazał na ryzyka, które pojawiły się na rynkach finansowych. „To, co się stało na rynkach finansowych w ostatnim tygodniu – osłabienie funta brytyjskiego, złotówki, japońskiego jena, to są zjawiska bardzo symptomatyczne i bardzo niebezpieczne. Na rynkach finansowych jest to bardzo szeroko dyskutowane, czy nie grozi tutaj gdzieś jakiś kolejny Lehman Brothers, jakiś kolejny czarny, wielki łabędź nie nadlatuje nad rynki finansowe” – mówił.


Morawiecki dodał, że bardzo wielu unijnych premierów odniosło się krytycznie do niemieckich planów ratowania własnego przemysłu poprzez wpompowanie w gospodarkę 200 mld euro. „Najbogatsze państwo UE, silne gospodarczo, próbuje wykorzystać ten kryzys, żeby osiągnąć przewagę konkurencyjną dla swoich przedsiębiorstw względem innych przedsiębiorstw na jednolitym rynku. To nie jest fair, to nie w taki sposób powinien funkcjonować jednolity rynek” - powiedział polski premier. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ akl/


Kraj i świat

2022-12-02, godz. 10:20 Mazowieckie/ Jest akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Kobyłce Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Kobyłce - poinformowała w piątek PAP prokurator Katarzyna… » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Lubuskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które lokalnie mogą występować w piątek w siedmiu… » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Bieszczady/ Żubry z Dolnej Saksonii w zagrodzie w Mucznem Do zagrody pokazowej żubrów w Mucznem w Bieszczadach przybyły trzy młode żubry ze Springe w Dolnej Saksonii. » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Bank Pekao dzięki technologii zamierza lepiej dotrzeć do młodych (MediaRoom) W najbliższej przyszłości w sektorze bankowym najistotniejsza będzie ta technologia, która pozwoli skutecznie odpowiedzieć na potrzeby młodych ludzi - przekonywał… » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 W. Brytania/ Mija 500 lat od pierwszego kontaktu dyplomatycznego Polski i Anglii 500 lat temu, jesienią 1522 r., na dwór króla Anglii Henryka VIII przybył sekretarz królewski Zygmunta I Starego, Ioannes Dantiscus (Jan Dantyszek). Był… » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 Rzecznik rządu o nieprzyjęciu przez Sejm uchwały ws. Rosji: opozycja doprowadziła do obstrukcji w głosowaniu W sprawie uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm opozycja doprowadziła do obstrukcji w głosowaniu. Nie robi się tak że, wyciąga się… » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu jakie mogą wystąpić na terenie… » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 UE/ Politico: państwa członkowskie podzielone ws. zamrożenia środków z polityki spójności dla Węgier W środę Komisja Europejska wydała rekomendację, by zamrozić 7,5 mld euro z polityki spójności dla Węgier. Decyzja w tej sprawie należy jednak do Rady… » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 MRiT: Tak dla Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego (komunikat) - Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje: Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego ma pomóc w społecznym i gospodarczym rozwoju województwa śląskiego… » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 Zmarła wileńska łączniczka AK mjr Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka W wieku 97 lat zmarła mjr Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka. W wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej, zajmowała się m.in. przerzutem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »