Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 11:10 Autor: PAP

Prezydent: nauka odgrywa doniosłą rolę, w niespokojnych czasach szczególną (krótka)

Nauka odgrywa doniosłą rolę we współczesnym świecie. W trudnych, niespokojnych czasach jej znaczenie jest szczególnie wielkie – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

"Uroczystości inauguracyjne zawsze przypominają o doniosłej roli, jaką nauka odgrywa we współczesnym świecie. W trudnych, niespokojnych czasach, w jakich obecnie żyjemy, jej znaczenie jest szczególnie wielkie, wiążą się z tym wymagające zadania" – wskazał prezydent.


"Z jednej strony, nasz kraj musi być mocnym, autonomicznym ośrodkiem rozwoju badań, ich finansowania i wdrażania, chcąc, poza wymienionymi celami praktycznymi, uniknąć statusu i wizerunku naukowej peryferii. Z drugiej strony musimy prowadzić szeroko zakrojoną współpracę zagraniczną zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i nauk humanistycznych" – akcentował Andrzej Duda.


Szczególną okazją do takiej aktywności, jak stwierdził, będzie 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika.


"Do promocji polskiej nauki w świecie, mam nadzieję, przyczyni się nowo powołana z tej okazji Akademia Kopernikańska i planowany na luty 2023 roku pierwszy Światowy Kongres Kopernikański, który będzie miał miejsce w Toruniu" – wskazał. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Grzyb


ktl/ rgr/ joz/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 15:40 Łódź/ Radny Aleksandrowa Łódzkiego próbował zamurować wejście do Urzędu Miasta Łodzi Radny miejski Aleksandrowa Łódzkiego Adam Ruda-Rożniakowski próbował we wtorek zamurować drzwi wejściowe do gmachu Urzędu Miasta Łodzi. Jak wyjaśnił… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Łódzkie/ Autostrada A1 zablokowana w stronę Łodzi między w. Kamieńsk i Piotrków Tryb. Nieprzejezdna jest autostrada A1 w stronę Łodzi i Gdańska między węzłami Kamieńsk i Piotrków Trybunalski Południe (woj. łódzkie). Na wysokości miejscowości… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Marszałek Sejmu: dzięki współpracy rządu i samorządów możliwe są inwestycje drogowe w powiatach i gminach Dzięki współpracy rządu i samorządów możliwe są inwestycje drogowe w powiatach i gminach - mówiła we wtorek w Sadach Dolnych (woj. dolnośląskie) marszałek… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Szczecin/ Otwarto zmodernizowaną izbę przyjęć szpitala MSWiA Zmodernizowaną izbę przyjęć szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie otwarto oficjalnie we wtorek. Remont kosztował ponad 3… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Kujawsko-pomorskie/ Dk 10 zablokowana po wypadku w m. Konotopie Droga krajowa nr 10 jest zablokowana po wypadku w miejscowości Konotopie (Kujawsko-Pomorskie). W zderzeniu dwóch aut osobowych ranne zostały trzy osoby. » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Warszawa/ Mieszkańcy osiedla Praga II nie chcą strefy płatnego parkowania Mieszkańcy osiedla Praga II na Pradze-Północ wystosowali do Rady Warszawy petycję, w której nie zgadzają się na utworzenie strefy płatnego parkowania… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Łódź/ Politechnika Łódzka i firma Anwim będą współpracować na rzecz ekoinnowacyjności Firma Anwim będąca właścicielem i operatora sieci stacji paliw MOYA została nowym partnerem Politechniki Łódzkiej. Współpraca uczelni i przedstawiciela… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Gdańsk/ Nauczycielka wygrała główną nagrodę w loterii "PIT w Gdańsku. Się opłaca!" Nauczycielka z Gdańska wygrała elektrycznego Peugeota E-208 Active w loterii 'PIT w Gdańsku. Się opłaca!'. Loteria ma zachęcać do rozliczania podatków… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Nie pomógł Dwayne Johnson. „Black Adam” może przynieść nawet 100 mln dolarów straty Na pewno nie tak wyobrażali sobie szefowie studia Warner Bros. wprowadzenie do kin filmu „Black Adam”. Nowy superbohater, który miał „zachwiać hierarchią… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Niemcy/ „NTV”: kanclerz Scholz i jego gabinet z miernym wynikiem po roku rządów; "na miarę reprezentacji w piłce… Rząd koalicji SPD, Zielonych i FDP zbiera mierne wyniki w sondażach, podsumowujących pierwszy rok działalności. Nastroje polityczne w Niemczech są złe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »