Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 20:00 Autor: PAP

Sejm/ Większość klubów i kół za dalszymi pracami nad projektem dot. kooperatyw mieszkaniowych

Większość klubów i kół opowiedziała się w czwartek za dalszymi pracami nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Projekt zakłada też zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego, które mają poszerzyć grono jego potencjalnych odbiorców.

Projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych zakłada, że grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej, będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową. Działanie w formule kooperatywy mieszkaniowej nie będzie mogło być przedsięwzięciem inwestycyjnym nastawionym na sprzedaż nieruchomości i zysk.


Projekt wprowadza też modyfikacje w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Nazwa programu zmieni się na "Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe". Będzie można wnieść wyższy (obecnie do 10 proc.) wkład własny – do 20 proc., a w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej - do 25 proc. Ponadto ma być podniesiony limit ceny metra kwadratowego wyznaczający, czy dane mieszkanie kwalifikuje się do programu.


Jak tłumaczył podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, ustawa ma na celu rozwój kooperatyw mieszkaniowych jako alternatywy dla nabywania mieszkań od deweloperów; ma też zwiększyć dostępność gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, który jest elementem programu Mieszkanie bez wkładu własnego.


Większość klubów i kół opowiedziała się za dalszymi pracami nad projektem, choć - zdaniem opozycji - projekt nie rozwiąże problemów z dostępnością mieszkań i nie poprawi sytuacji mieszkaniowej Polaków. Opozycja skrytykowała dotychczasowe programy mieszkaniowe rządu, wskazała też na wątpliwości i niedociągnięcia w rozpatrywanym projekcie, m.in. zagrożenie nadużyć i pozyskiwania pod przykrywką kooperatywy mieszkaniowej tanich gruntów od samorządów przez deweloperów.


Uściński podkreślił, że projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych wychodzi naprzeciw pewnym specyficznym sytuacjom, kiedy np. grupa rodzin osób z niepełnosprawnościami chce zbudować mieszkania dostosowane do ich potrzeb. Zauważył, że takie inicjatywy w Polsce są zawiązywane, nie ma jednak obecnie ram prawnych, które by to regulowały.


"To nie jest rozwiązanie, które będzie powszechnie stosowane w Polsce. To jest rozwiązanie skierowane do określonej grupy. W Ocenie Skutków Regulacji założyliśmy ok. 20 takich kooperatyw rocznie, które kupią na preferencyjnych warunkach grunty od gmin. Mogą takie kooperatywy również tworzyć się i kupować grunty prywatnie" - powiedział wiceminister rozwoju.


Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Infrastruktury oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.


Zgodnie z projektem członkowie kooperatywy mieszkaniowej albo nowo powstała spółdzielnia mieszkaniowa będą mogły ubiegać się o nabycie nieruchomości od gminy. Gmina będzie mogła rozkładać należności za nabycie nieruchomości na raty oraz stosować bonifikaty od ceny nieruchomości. Będzie też mogła ubiegać się o grant na infrastrukturę, jeśli udzieli kooperatywie lub spółdzielni bonifikaty.


Założono, że ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia, natomiast przepisy dotyczące gwarantowanego kredytu mieszkaniowego zaczną obowiązywać 1 stycznia 2023 r. (PAP)


kmz/ mk/


Kraj i świat

2022-11-30, godz. 21:10 Sejm/ Projekt noweli dotyczący m.in. postępowań awansowych skierowany do prac w komisji Projekt noweli usuwa wiele mankamentów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - mówili w czasie dyskusji w Sejmie posłowie PiS o projekcie dotyczącym… » więcej 2022-11-30, godz. 21:10 Sejm: komisja finansów za projektem budżetu na 2023 r. z poprawkami Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem projektu budżetu na 2023 r. z poprawkami. Wśród nich znalazły się m.in… » więcej 2022-11-30, godz. 21:10 MŚ 2022 - Polska - Argentyna 0:1 (bramka) Grupa C: Polska - Argentyna 0:1 w 46. min. Bramki: 0:1 Alexis Mac Allister (46). Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).(PAP) mm/ mak/ krys/ » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 LM siatkarzy - trener Winiarski: kluczem była zagrywka „Graliśmy bardzo dobrze w ataku, w przyjęciu, ale mieliśmy fatalny dzień w serwisie” - powiedział PAP trener siatkarzy Aluronu CMC Zawiercie Michał Winiarski… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 MŚ 2022 - Arabia Saudyjska - Meksyk 0:0 (do przerwy) Grupa C: Arabia Saudyjska - Meksyk 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Arabia Saudyjska: Saleh Al-Shehri, Ali Al-Hassan. Meksyk: Edson Alvarez. Sędzia: Michael… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 MŚ 2022 - "do przerwy" Polska i Argentyna w 1/8 finału Polska remisuje z Argentyną 0:0, a Meksyk również bez bramek z Arabią Saudyjską po pierwszych połowach meczów grupy C piłkarskich mistrzostw świata w… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 Portugalia/ Władze stolicy zarobiły w pół roku 30 mln euro z kar za nadmierną prędkość kierowców Ponad 30 mln euro w niespełna pół roku wpłynęło do kasy władz Lizbony dzięki usprawnieniu miejskiego systemu kontroli prędkości. Od czerwca w mieście… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 Sejm/Komisja obradowała nad sytuacją w Polskim Związku Tenisowym Sytuacja w Polskim Związku Tenisa oraz zarzuty wobec byłego już prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego były tematem środowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury… » więcej 2022-11-30, godz. 20:50 Hiszpania/ Fundacja domaga się wstrzymania programów edukacyjnych, które m.in. uczą masturbacji dzieci od 3 lat Regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził w ponad tysiącu publicznych ośrodków edukacyjnych program 'promowania i uwidaczniania perspektywy płci… » więcej 2022-11-30, godz. 20:50 Niemcy/ Bundestag uznał Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo 90 lat temu w wyniku decyzji Stalina 4 miliony ludzi na Ukrainie zmarło z głodu. Kilka krajów uznało już Wielki Głód (Hołodomor) za ludobójstwo, w środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »