Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 20:00 Autor: PAP

Łambinowice/ Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych uczczono Powstańców Warszawskich

W asyście honorowej wojska w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych (CMJW) w Łambinowicach (Opolskie) na terenie byłego Stalagu Lamsdorf odbyły się uroczystości upamiętniające pierwszy transport Powstańców Warszawskich do obozu po upadku powstania.

W obecnych Łambinowicach w latach II wojny światowej działał niemiecki obóz jeniecki Stalag 344 Lamsdorf. Do obozu w październiku 1944 roku dotarł pierwszy transport uczestników Powstania Warszawskiego - żołnierzy podziemia i cywilów.


Jak powiedziała dr Violetta Rezler - Wasilewska, dyrektor CMJW, wśród osób, które przyjechały w czwartek na uroczystości do Łambinowic, znaleźli się uczestnicy powstania - Helena Kamerska i Stanisław Wołczaski.


"Gdy wybuchła wojna, pani Helena miała 14 lat. Mieszkała wówczas przy ul. Grzybowskiej – całkowicie zniszczonej podczas bombardowania Warszawy. Uczęszczała na tajne komplety. Doświadczona przez los – śmierć matki-pielęgniarki, łapanka i wywózka na roboty przymusowe jej brata i siostry – dołączyła do Powstania, w którym służyła jako sanitariuszka. Swój angaż w Powstaniu rozpoczęła od… ugotowania obiadu. W Powstaniu poznała swojego przyszłego męża Tadeusza ps. Pol, z którym uciekła z transportu wywożonych cywilów. W Warszawie mieszkali krótko, wielokrotnie zmieniali miejsce pobytu, aż w końcu zostali w Opolu. Podczas tegorocznych opolskich uroczystości 83. Rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Pani Helena została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" - opowiadała Rezler-Wasilewska.


Urodzony w Brześciu Stanisław Wołczaski w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego miał również czternaście lat. 2 sierpnia 1944 r. został kolporterem prasy powstańczej i zajmował się rozlepianiem plakatów. Od tego dnia pracował w Tajnych Wojskowych Zakładach Wydawniczych. Po upadku powstania Stanisław Wołczaski opuścił ruiny Warszawy wraz z ludnością cywilną i został umieszczony w obozie przejściowym w Pruszkowie, a następnie w transporcie kolejowym. W Kielcach, przy pomocy niemieckiego strażnika, prawdopodobnie Ślązaka, uciekł z transportu. Po krótkiej tułaczce trafił, wraz z rodziną, do której dołączył, do Wrocławia. Do Warszawy wrócił jeszcze na studia, by ostatecznie zamieszkać w stolicy Dolnego Śląska.


Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsordf. Po odczytaniu Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej uczestnicy uroczystości udali się do głównej siedziby muzeum, gdzie otwarto wystawę pt. "Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej".


W rozmowie z PAP dyrektor CMJW przypomniała, że więźniowie, którzy zostali przywiezieni z Warszawy do Stalagu Lamsdorf jesienią 1944, stanowili szczególną grupę. Wśród osadzonych w obozie byli zarówno żołnierze AK, mający status jeńców wojennych, jak i cywile - w tym ponad tysiąc kobiet i sześciuset młodocianych.


W podopolskim obozie, po zakwaterowaniu więźniów w wyjątkowo prymitywnych warunkach, przeprowadzono pierwszą selekcję. Oficerów, wśród których był m.in. rotmistrz Witold Pilecki i płk Jan Rzepecki z Komendy Głównej AK, przewieziono później do oflagów w innych częściach Niemiec. Większość powstańców więzionych w Lamsdorfie została ewakuowana w styczniu 1945 r. przed wejściem Rosjan. Nieliczni, chorzy i ranni, doczekali się wyzwolenia w obozie 17 marca 1945 r. (PAP)


Autor: Marek Szczepanik


masz/ pat/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 08:50 Rosja/ Sześć osób zginęło w wyniku wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Niżniewartowsku Sześć osób zginęło, a sześć kolejnych zostało rannych w wyniku wybuchu gazu, do którego doszło w niedzielę po południu w czteropiętrowym budynku mieszkalnym… » więcej 2022-12-05, godz. 08:50 Australia/ Premier Anthony Albanese z pozytywnym testem na Covid-19; będzie pracować zdalnie Premier Australii Anthony Albanese otrzymał w poniedziałek pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Podda się samoizolacji i będzie pracować z domu -… » więcej 2022-12-05, godz. 08:40 Języki i umiejętności, które pomogą Ci w pracy. Czego szukają pracodawcy u kandydatów? (MediaRoom) Praca, która z jednej strony sprawia przyjemność, a z drugiej przynosi duże dochody - to z pewnością marzenie wielu Polaków. Jednak z odpowiednią wiedzą… » więcej 2022-12-05, godz. 08:40 SG: w niedzielę z Ukrainy przyjechało 22,2 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 22,2 tys. W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 22,2 tys. osób - podała na Twitterze Straż Graniczna. Od 24… » więcej 2022-12-05, godz. 08:30 Włochy/ Ponowne otwarcie masywu Marmolada, gdzie w lipcu zginęło 11 osób Pięć miesięcy po tragedii w masywie Marmolada, gdzie oderwał się fragment lodowca, ten najwyższy szczyt w Dolomitach we Włoszech został ponownie otwarty… » więcej 2022-12-05, godz. 08:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki niedzielnych meczów hokejowej ligi NHL: Dallas Stars - Minnesota Wild 5:6 (po karnych) Winnipeg Jets - Anaheim Ducks 5:2 New Islanders - Chicago Blackhawks… » więcej 2022-12-05, godz. 08:30 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień po potrąceniu pieszego na dk nr 92 Przywrócono normalny ruch na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Brzeźno (pow. koniński, woj. wielkopolskie), gdzie w poniedziałkowy ranek pieszy został… » więcej 2022-12-05, godz. 08:20 Wielkopolskie/ Utrudnienia po potrąceniu pieszego na dk nr 92 niedaleko Konina Po potrąceniu pieszego, do którego doszło w poniedziałkowy poranek w miejscowości Brzeźno (pow. koniński, woj. wielkopolskie) na drodze krajowej nr 92 wprowadzono… » więcej 2022-12-05, godz. 08:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki niedzielnych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Boston Celtics 92:103Detroit Pistons - Memphis Grizzlies 112:122New York Knicks - Cleveland… » więcej 2022-12-05, godz. 08:20 Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja - powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »