Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 20:00 Autor: PAP

Rzecznik rządu: premier Morawiecki zaproponował Marka Kuchcińskiego na szefa KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował Marka Kuchcińskiego na szefa KPRM w uzgodnieniu z kierownictwem politycznym partii - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef Komisji Spraw Zagranicznych i były marszałka Sejmu Marek Kuchciński w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie był pytany, czy zostanie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w miejsce Michała Dworczyka, który w piątek złożył rezygnację. "Na pytanie, czy dostałem propozycję potwierdzam: dostałem propozycję" - powiedział Kuchciński. "Przyparty do muru licznymi mikrofonami potwierdzam, zgodziłem się, natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta" - dodał.


Rzecznik rządu pytany o nowego szefa KPRM w Polsat News podkreślił, że to premier zaproponował na to stanowisko Marka Kuchcińskiego. "Oczywiście w uzgodnieniu z kierownictwem politycznym partii" - dodał. Jak zaznaczył, chodzi o kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Komitet Polityczny.


Na uwagę, że komentarze są takie, że nominacja dla Kuchcińskiego na szefa KPRM oznacza de facto, że prezes Kaczyński coraz mniej ufa premierowi, Müller odparł, że nie ma takiego przekonania. "Jakby pan prezes Jarosław Kaczyński nie ufał panu premierowi, to nie dałoby się współpracować. To zaufanie jest duże i zresztą to nie są moje słowa, tylko pana prezesa Kaczyńskiego" - podkreślił rzecznik rządu.


Dopytywany, dlaczego akurat Marek Kuchciński został wybrany na szefa KPRM, Piotr Müller odpowiedział, że "jest to osoba, która łączy kompetencje polityczne i zarządcze".


"To jest osoba, która w polityce jest długo, a z drugiej strony jest osobą kompromisową, która też ma duże zaplecze, jeżeli chodzi o zaplecze analityczne" - dodał.


"To nie jest powszechna wiedza, ale w kuluarach polityki znana, że marszałek Kuchciński ma też zaplecze eksperckie, profesorskie, które od lat analizuje różnego rodzaju kwestie programowe dla Prawa i Sprawiedliwości" - podkreślił Müller.


Marek Kuchciński od listopada 2015 roku do sierpnia 2019 roku był marszałkiem Sejmu. Podał się do dymisji krótko przed końcem kadencji, gdy wyszło na jaw, że wykorzystywał rządowy samolot do prywatnych celów. W obecnej kadencji był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ par/


Kraj i świat

2022-12-02, godz. 10:40 Mapa kwalifikacji Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Gdzie można zdobyć certyfikat (MediaRoom) Wyszukiwanie kwalifikacji oraz Instytucji Certyfikujących nigdy nie było łatwiejsze. Instytut Badań Edukacyjnych przygotował mapę, która umożliwia łatwe… » więcej 2022-12-02, godz. 10:40 Beach Pro Tour - Gruszczyńska i Wachowicz przegrały w ćwierćfinale turnieju elity Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz przegrały 0:2 (17:21, 7:21) z Amerykankami Betsi Flint i Julią Scoles w ćwierćfinale turnieju elity Beach Pro Tour… » więcej 2022-12-02, godz. 10:40 Rzecznik rządu o propozycji PSL ws. komisji ds. polityki energetycznej: możemy dyskutować Możemy dyskutować, teoretycznie zakres prac komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej mógłby nawet objąć lata rządów premiera Leszka Millera -… » więcej 2022-12-02, godz. 10:40 542 zakażenia koronawirusem, zmarły 4 osoby z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 542 zakażenia koronawirusem, w tym 118 ponownych. Zanotowano cztery przypadki śmierci osób z COVID-19 - poinformowano w… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Katowice/ Strażacy sprowadzili na ziemię ciało operatora dźwigu, który zmarł podczas pracy Strażacy z grupy ratownictwa wysokościowego przetransportowali na ziemię ciało operatora dźwigu, który w piątek rano zmarł na jednym z placów budowy w… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Serbia/ Oskarżany o podsłuchiwanie rosyjskiej opozycji polityk został szefem serbskiego wywiadu Aleksandar Vulin, były minister spraw wewnętrznych Serbii oskarżany o podsłuchiwanie w trakcie swojej kadencji rozmów rosyjskich opozycjonistów i przekazywanie… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Prezes PGG: zamiana polskiego węgla na importowany kosztowałaby 30 mld zł rocznie Zamiana własnego węgla kamiennego na węgiel z importu oznaczałaby dla podatników i przedsiębiorców dodatkowy koszt dla obywateli i gospodarki na poziomie… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Gasiuk-Pihowicz: Zbigniew Ziobro, największy szkodnik w polskiej polityce, musi odejść Głosowania ws. noweli ustaw o notariacie i kuratorach sądowych to oczywista klęska Zbigniewa Ziobry; traktujemy to jako zapowiedź tego, co może się stać… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Liga NHL - siódma z rzędu wygrana Seattle Kraken W czwartek w lidze NHL siódme zwycięstwo z rzędu odnotowali hokeiści Seattle Kraken. Tym razem we własnej hali pokonali po dogrywce Washington Capitals 3:2… » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Mazowieckie/ Jest akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Kobyłce Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Kobyłce - poinformowała w piątek PAP prokurator Katarzyna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »