Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 19:40 Autor: PAP

Sejm przyjął nowelizację ułatwiającą składanie dokumentów do rejestru sądowego

Sejm przyjął w czwartek nowelizację mającą ułatwić składanie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, zwiększyć dostępność do danych z rejestru na unijnym portalu i wymianę między rejestrami państw UE.

Za nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym głosowało 428 posłów, nikt nie był przeciw, 11 osób wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.


Przygotowana przez resort sprawiedliwości nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do regulacji europejskich - dyrektywy PE i Rady UE z czerwca 2019 r. odnoszącej się do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek.


"Zmiana stanowi etap wdrożenia unijnego pakietu prawa spółek. Szybciej, łatwiej, bardziej przejrzyście. Zmiana ta przysłuży się do redukcji obciążeń i kosztów przedsiębiorców, przysłuży się obrotowi gospodarczemu" - mówił we wrześniu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Według niego po wejściu w życie nowych przepisów wymiana danych między unijnymi rejestrami będzie odbywała się automatycznie i bezpłatnie przez "system integracji rejestrów".


Rząd przyjął te propozycje w końcu lipca br. Jak wówczas wskazywano zmiany "spowodują, że w polskich warunkach będzie można łatwiej zarejestrować spółki, a dane będą łatwiej dostępne dla innych krajów członkowskich, również polskie firmy będą w łatwiejszy sposób mogły pokazywać swoją wiarygodność poprzez udostępnianie danych w innych językach w Krajowym Rejestrze Sądowym".


Nowelizacja zakłada m.in. ułatwienia dla przedsiębiorców zagranicznych w zakresie rejestracji, składania dokumentów do rejestru poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej w języku polskim oraz innym języku zrozumiałym dla jak największej liczby użytkowników obcojęzycznych wzorców umów oraz informacji o zasadach rejestracji spółek, zasadach reprezentacji oraz zasadach powoływania się na informacje w rejestrze.


Zgodnie nowelą uzupełnieniu ma ulec także zakres danych udostępnianych za pośrednictwem rejestrów m.in. o niepowtarzalny identyfikator europejski i oznaczenie państwa UE, w którym zarejestrowano oddział spółki.


Ponadto rozszerzona ma zostać wymiana pomiędzy rejestrami za pośrednictwem systemu integracji rejestrów. Ma to dotyczyć informacji o zmianach podstawowych danych dotyczących przedsiębiorcy zagranicznego oraz o rejestracji lub wykreśleniu oddziału firmy. "Rozwiązanie to ma na celu zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku składania do Krajowego Rejestru Sądowego wniosków w zakresie danych objętych tą wymianą" - zaznaczono.


Sejm przyjął też sześć poprawek zgłoszonych w II czytaniu przez PiS i inspirowanych przez sejmowe biuro legislacyjne do tej nowelizacji. Jedna z nich przesunęła termin wejścia w życie tych przepisów z 1 grudnia na 15 grudnia br. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ par/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 06:00 Kanada inwestuje w roboty, które myślą i uczą się jak ludzie Kanada inwestuje w budowę robotów, które wyglądają i myślą jak ludzie, będą mogły pracować na niebezpiecznych stanowiskach i tam, gdzie brakuje pracowników… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Premier Finlandii: "Bez USA bylibyśmy teraz w dużych tarapatach" Europa nie jest wystarczająco silna, aby samodzielnie przeciwstawić się rosyjskiej inwazji na Ukrainę i musi liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Bez… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o… » więcej 2022-12-03, godz. 05:50 MŚ 2022 - w sobotę początek fazy pucharowej W sobotę odbędą się pierwsze mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. O godzinie 16.00 Holandia zagra z USA, a cztery godziny później… » więcej 2022-12-03, godz. 05:40 Prognoza pogody na 3 i 4 grudnia Jak informuje IMGW, niemal cała Europa pozostaje w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy zachód znajduje się w zasięgu niżów. Polska… » więcej 2022-12-03, godz. 05:30 USA/ Zdjęcie Monroe z dedykacją dla męża sprzedane za 300 tysięcy dolarów Za rekordową sumę 300 tysięcy dolarów sprzedano na aukcji w Dallas jedyne znane zdjęcie Marilyn Monroe z dedykacją dla męża, Joe DiMaggio - poinformował… » więcej 2022-12-03, godz. 04:20 Argentyna dostanie od MFW pożyczkę w wysokości 6 mld dolarów Argentyna otrzyma od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) pożyczkę w wysokości 6 miliardów dolarów - podał w piątek wydawany w Buenos Aires dziennik… » więcej 2022-12-03, godz. 04:10 USA/ Northrop Grumman zaprezentował nowy bombowiec B-21 Raider Koncern zbrojeniowy Northrop Grumman zaprezentował w piątek w Kalifornii najnowocześniejszy samolot bombowy B-21 Raider. Maszyna ma stać się 'kręgosłupem'… » więcej 2022-12-03, godz. 03:50 Hiszpania/ Władze Madrytu domagają się przerwania strajku lekarzy po ujawnieniu nagrań związkowców Rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu, w którym od końca listopada lekarze pierwszego kontaktu prowadzą strajk, zażądały zakończenia protestu po przedostaniu… » więcej 2022-12-03, godz. 03:40 USA/ Prezydent Joe Biden spotkał się z księciem Williamem Prezydent USA Joe Biden spotkał się w piątek w Bostonie z następcą brytyjskiego tronu, księciem Walii Williamem. Jak podała stacja CNN, obaj 'ciepło wspominali'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »