Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 19:20 Autor: PAP

Radom/ Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - od soboty

XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpocznie się w sobotę w Radomiu. Publiczność obejrzy 10 spektakli konkursowych. O Grand Prix walczyć będą teatry z Polski, Argentyny i Japonii.

Simul Theatre Koniereni z Japonii pokaże swoją interpretację "Kosmosu" a teatr z Argentyny - "Ferdydurke". Z utworami Gombrowicza wystąpią na deskach radomskiego teatru zespoły teatralne m.in. z Rzeszowa, Krakowa, Tarnowa, Radomia, Buenos Aires i Tokio.


Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przyjedzie ze spektaklem "Trans-Atlantico". Dwa z konkursowych przedstawień to inscenizacje "Iwony, księżniczki Burgunda", przygotowały je Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa (reż. Waldemar Śmigasiewicz) i Teatr Ludowy z Krakowa (reż. Cezary Tomaszewski). Trzykrotnie uczestnicy festiwalowego konkursu sięgną po "Dzienniki" Gombrowicza. Będzie to performance muzyczny przygotowany przez Jerzego Mączyńskiego, Katarzynę Dębską i Anastasię Valsamaki oraz dwa spektakle: jeden z udziałem Andrzeja Seweryna, drugi przygotowany przez Mikołaja Grabowskiego.


Głównym organizatorem festiwalu jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, który zaprezentuje dwie swoje realizacje. Będzie to premierowe przedstawienie "Zbrodni z premedytacją" w reż. Błażeja Peszka oraz "Tancerz" w reż. Kingi Dębskiej. Drugi spektakl powstał w 2020 r., jednak w związku z pandemią, nie został pokazany podczas poprzedniego festiwalu.


Dyrektorka radomskiej sceny Małgorzata Potocka przypomniała podczas czwartkowej próby medialnej "Zbrodni z premedytacją", że teatr w Radomiu sięgnął po to opowiadanie Gombrowicza po prawie 30 latach. Premiera pierwszej radomskiej inscenizacji tego utworu otworzyła I Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbywający się w 1993 r. Wówczas spektakl wyreżyserował Zbigniew Brzoza. "Teraz chciałam, by zrobił to Błażej Peszek, ponieważ wydaje mi się, że jest najbliżej tej literatury; ze względu na temperament, pewnego rodzaju absurd i szaleństwo, idealnie pasuje do tego tematu" - oceniła Potocka.


Festiwal potrwa od 8 do 15 października. Będzie mu towarzyszyć m.in. wystawa prac zgłoszonych do konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, wystawa rysunków pt. "Iwona, księżniczka Burgunda" autorstwa radomskiej artystki Urszuli Świerczyńskiej, debata literacka oraz spotkania z artystami i twórcami transmitowane w mediach społecznościowych.


Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał w 1993 roku. Jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Wybór miejsca, w którym się odbywa, nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.


Tegoroczny Festiwal Gombrowiczowski jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. (PAP)


Autorka: Ilona Pecka


ilp/ pat/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 18:10 Wicepremier Gliński: W najtrudniejszych czasach kultura daje nam siłę Mimo wojny za naszą granicą, kultura trzyma się mocno. Kultura jest ważna. O kulturze pamiętamy i stosujemy tę zasadę, że nawet w tych najtrudniejszych… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Białoruś/ Opozycjonistka Maryja Kalesnikawa po operacji jest w szpitalu więziennym; ojcu pozwolono na 10-minutowe s… Białoruska więźniarka polityczna Maryja Kalesnikawa po operacji wrzodów żołądka znajduje się w szpitalu w kolonii karnej. Jej ojcu pozwolono na 10-minutowe… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 MŚ 2022 - Japonia - Chorwacja 1:1, dogrywka 1/8 finału: Japonia - Chorwacja 1:1 (1:0), dogrywka. Bramki: 1:0 Daizen Maeda (43), 1:1 Ivan Perisic (55-głową). Żółta kartka - Chorwacja: Mateo Kovacic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 Pyzik: naszym obowiązkiem jest zapewnienie obywatelom dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie Naszym obowiązkiem jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów Piotr Pyzik… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 W. Brytania/ Partia Pracy zapowiada, że po przejęciu władzy zlikwiduje Izbę Lordów Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek zlikwidowanie Izby Lordów w ciągu pierwszej kadencji po objęciu przez… » więcej 2022-12-05, godz. 17:50 Projekt: przedsiębiorca będzie mógł przejąć grunt za minimum 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wiecz… Cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będzie ustalana jako co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie… » więcej 2022-12-05, godz. 17:50 MŚ 2022 - Lubański o reprezentacji Polski: sam udział to za mało, wyszedł minimalizm Włodzimierz Lubański, jeden z najlepszych piłkarzy w historii Polski, przyznał, że jest zawiedziony postawą biało-czerwonych w mistrzostwach świata w Katarze… » więcej 2022-12-05, godz. 17:50 Szef MSWiA: dobre rozmowy ze związkami, będą dodatkowe pieniądze dla mundurowych Za nami dobre rozmowy z przewodniczącymi związków zawodowych służb mundurowych. Dzięki wspólnym staraniom kierownictwa MSWiA i strony związkowej funkcjonariusze… » więcej 2022-12-05, godz. 17:40 Prognoza pogody na 6 i 7 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od Islandii przez Wielką Brytanię po Francję, a także na wschodzie Europy będą rozciągały się… » więcej 2022-12-05, godz. 17:40 We wtorek marszałek Senatu udaje się z dwudniową wizytą do Wilna We wtorek i środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki będzie przebywał w Wilnie, gdzie weźmie udział w 12.sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu, Senatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »