Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 09:10 Autor: PAP

78 lat temu zbuntowali się więźniowe Sonderkommando w Birkenau (korekta)

78 lat temu, 7 października w obozie Auschwitz II-Birkenau doszło do buntu Sonderkommanda. Była to specjalna grupa więźniów, głównie Żydów, których Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych.

Pod koniec lata 1944 r., gdy malała liczba transportów z Żydami przeznaczonymi na zagładę, Niemcy zaczęli sukcesywnie likwidować więźniów Sonderkommanda. We wrześniu zgładzili ok. 200 osób. Pozostali zdali sobie sprawę z zagrożenia i zaplanowali bunt. W przygotowaniach Żydom pomagali jeńcy sowieccy, również wcieleni do Sonderkommanda.


Plan buntu zakładał wysadzenie krematoriów, podpalenie baraków, przecięcie drutów i masową ucieczkę. Więźniowie dysponowali prymitywnymi granatami, wykonanych z materiału wybuchowego zdobytego od więźniarek pracujących przy demontażu starych samolotów.


7 października 1944 r. rano obozowy ruch oporu zawiadomił buntowników, że SS zamierza zgładzić 300 członków Sonderkommanda. Żydzi postanowili walczyć. Organizatorami buntu byli polscy Żydzi: Załmen Gradowski, Jankiel Handelsman, Józef Deresiński, Josef Darębus. Sygnałem do walki miało być podpalenie krematorium.


Shlomo Venezia, zmarły w 2012 r. członek Sonderkommanda, wspominał, że najważniejsza część buntu miała się rozegrać w krematorium II. Więźniowie planowali, że zaatakują wartowników SS, którzy każdego dnia o godz. 18.00 przechodzili w pobliżu bramy idąc do wieżyczek, zabiją ich i zdobędą broń. To miał być sygnał do walki.


Esesmani przyszli jednak po godz. 13., by zabrać więźniów z krematorium IV. Zostali zaatakowani. Więźniowie byli uzbrojeni w kamienie, młotki i siekiery. Podpalili krematorium. Akcję podjęli także osadzeni w krematorium II. Zabili m.in. kapo Toepfera. „Ocaleni opowiedzieli nam, co zrobili z Karlem, niemieckim kapo, tym pospolitym kryminalistą, który najprawdopodobniej doniósł o planowanym buncie. Ogłuszyli go i tak jak stał, w ubraniu wrzucili do pieca” – relacjonował Venezia. Historyk z Muzeum Auschwitz Igor Bartosik podaje, że Toepfer przed wrzuceniem został zasztyletowany.


Więźniowie przerwali druty obozowe i zaczęli uciekać w stronę Pławów. Drogę przeciął im oddział alarmowy SS. W wyniku ostrzału polegli oni w okolicach obozowego gospodarstwa rolnego.


W walce zginęło ok. 250 więźniów. Byli wśród nich organizatorzy buntu. Ok. 200 zatrzymanych rozstrzelano wkrótce potem. „Zebrano nas przy krematorium. Przemawiał komendant. Pytał, czy zdajemy sobie sprawę z tego, co zrobiliśmy? Powiedział, że poniesiemy konsekwencje. Kazano nam położyć się twarzą do ziemi, ręce do tyłu i rozstrzeliwano co trzeciego” – wspominał po wojnie więzień Sonderkommano Henryk Mandelbaum.


Liczba osób w Sonderkommando zmniejszyła się po buncie z 663 do 212. Pozostałych przy życiu Niemcy umieścili w krematorium III.


Po buncie Niemcy wszczęli dochodzenie, skąd więźniowie mieli proch. Ustalili, że dostarczały go żydowskie dziewczęta zatrudnione w fabryce: Roza Robota, Ala Gaertner, Regina Safirsztain i Estera Wajcblum. Zostały powieszone trzy tygodnie przed wyzwoleniem obozu.


Pierwsze Sonderkommando powstało, by obsługiwać krematorium I w obozie macierzystym Auschwitz, w którym już latem 1941 r. palono ciała. Na początku lata 1944 r., gdy do Birkenau docierały transporty z Żydami węgierskimi, liczyło ono ok. 900 więźniów. Zawsze byli on izolowani od reszty. Obóz przeżyło zaledwie kilkudziesięciu.


Po wojnie były więzień Sondermommando Henryk Mandelbaum mówił: „Kiedy trafiłem do niego, było tak, jakbym do piekła trafił. Ja to palenie, wyrywanie zębów mam codziennie przed sobą. Chodzę z tymi obrazami, jem, śpię, tańczę, śpiewam. Tego się nie da wymazać. Mam to we krwi, w całym ciele” – wspominał. Mandelbaum zmarł 17 czerwca 2008 r.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 02:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone W związku z zakończeniem uderzeń rakietowych lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, które realizowane były między innymi na cele w zachodniej… » więcej 2024-04-27, godz. 02:40 Izrael/ Armia: siły powietrzne "wyeliminowały" jednego z dowódców grupy Dżamaa Islamija w Libanie Izraelska armia oświadczyła w piątek wieczorem, że podczas ataku dronów na południowy Liban zabiła jednego z czołowych dowódców libańskiej grupy islamistycznej… » więcej 2024-04-27, godz. 01:30 Rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy Ukraińcom Rada Ministrów na posiedzeniu we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy, który przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed… » więcej 2024-04-27, godz. 01:10 UE/ Chińska platforma Shein będzie musiała przestrzegać unijnych przepisów cyfrowych Zgodnie z zapisami unijnego aktu o usługach cyfrowych, specjalizująca się w sprzedaży ubrań chińska platforma internetowa Shein będzie musiała m.in. kontrolować… » więcej 2024-04-27, godz. 00:40 KPRM: rząd ma się zająć rewizją Krajowego Planu Odbudowy Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć zmianą Krajowego Planu Odbudowy - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 KPRM: rząd ma się zająć Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024–2027 Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027 - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 Ukraina/ Media: ogłoszono alarm przeciwlotniczy na terytorium całego kraju We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono w piątek późnym wieczorem alarm przeciwlotniczy w związku z możliwością rosyjskich ataków rakietowych - poinformował… » więcej 2024-04-27, godz. 00:20 Na stronie KPRM opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Tuska Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Donalda Tuska za rok 2023. Premier ma 120 tys. zł oraz 295 tys. euro… » więcej 2024-04-27, godz. 00:00 Dowództwo Operacyjne: w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne W polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Białoruś/ Grupa hakerska Cyberpartyzanci oznajmiła, że zhakowała dane o pracownikach KGB Białoruska grupa hakerska o nazwie Cyberpartyzanci (Kiberpartyzany) oznajmiła w piątek, że włamała się na stronę KGB Białorusi i zhakowała dane o ponad… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »