Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 07:00 Autor: PAP

Węgry/ Lider partii Zielonych: odkładanie głosowania ws. przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO to gest w stronę Rosji lub Turcji

Rządzący na Węgrzech Fidesz prawdopodobnie próbuje odsunąć głosowanie nad przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO do ostatniego możliwego momentu, co jest pewnego rodzaju gestem pod adresem Rosji lub Turcji – powiedział w rozmowie z PAP Peter Ungar, współprzewodniczący Węgierskiej Partii Zielonych (LMP).

„Pojawiające się ze strony Rosji groźby to najlepszy powód, dla którego należy przyjąć Finlandię i Szwecję do NATO. Rosja nie jest godnym zaufania partnerem na arenie międzynarodowej” – wyjaśnił Ungar.


Wcześniej na swoim profilu na Facebooku napisał: „Jeśli Fidesz uważa, że strach przed tym, jak daleko od Petersburga znajdują się rakiety NATO, jest uzasadniony, to strach przed tym, jak daleko od Rygi, Warszawy czy Helsinek znajdują się rakiety rosyjskie, również musi być uzasadniony”.


Lider Zielonych wyjaśnił w rozmowie z PAP, że nie można odmawiać narodom Finlandii i Szwecji suwerennego wyboru, do jakiego sojuszu militarnego chcą należeć, bo „w przeciwnym razie również wybór narodu węgierskiego może być przez kogoś kwestionowany”.


W poniedziałek podczas trwającej jesiennej sesji parlamentu lider opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) Bertalan Toth złożył wniosek o przeprowadzenie we wtorek debaty i poddanie pod głosowanie protokołów w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. Wniosku nie poparli posłowie rządzącej koalicji Fidesz-KDNP.


„Jest to niezrozumiała i nieuzasadniona decyzja, biorąc pod uwagę, że Finlandia i Szwecja są oddanymi partnerami NATO: od 1994 roku uczestniczą w programie Partnerstwa dla Pokoju, a także odgrywały i odgrywają aktywną rolę w przeszłych i obecnych operacjach wsparcia pokoju prowadzonych przez NATO, np. w Afganistanie, Kosowie i Iraku” – napisał na Facebooku Toth.


Jak podają węgierskie media, głosowanie w sprawie akcesji dwóch państw nordyckich do NATO jest przewidziane w trakcie jesiennej sesji Zgromadzenia Narodowego. Z kolei cytowany przez fińskie media prezydent Finlandii Sauli Niinisto stwierdził we wtorek, że odrzucenie wniosku węgierskiego socjalistów było spowodowane albo tym, że wnioski opozycji z reguły są w Budapeszcie odrzucane, albo dużą presją na Węgrzech co do uchwalenia ustaw związanych ze sprawami unijnymi. Niinisto nie postrzega przypadku Węgier jako zagrożenia na drodze do przystąpienia jego kraju do NATO.


„W zasadzie to Fidesz wnosił o poparcie dla rozszerzenia NATO o kraje nordyckie, ale nie poddał jeszcze tego pod głosowanie. Socjaliści próbowali jedynie przyspieszyć całą sprawę” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Ungar.


Potwierdził też, że politycy LMP będą głosować za przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO. Po kwietniowych wyborach parlamentarnych, do których LMP przystępowała w ramach bloku opozycyjnego Zjednoczeni dla Węgier, Zieloni mają pięciu deputowanych w 199-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.


Węgry są jedynym krajem NATO prócz Turcji, który nie ratyfikował jeszcze protokołów w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do Sojuszu.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ akl/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota najchłodniejsza na Suwalszczyźnie; lokalnie możliwe marznące opady W sobotę biegunem zimna w Polsce nadal będzie Suwalszczyzna. Tam, jak podał PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, temperatura wyniesie maksymalnie do -3 stopni… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 W sobotę Rada Naczelna PSL omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne W sobotę w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania - jak poinformował PAP szef Rady Waldemar Pawlak - będą m.in… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Drzewa ratują zdrowie i życie mieszkańców miast Obecność drzew w mieście przekłada się na mniej problemów zdrowotnych u mieszkańców - piszą naukowcy na łamach „Environment International”. Wnioski… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja bada dinozaury Drapieżny dinozaur okazał się niegroźnym roślinożercą - dowodzą badania przeprowadzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Ich wyniki opublikowano w „Journal… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Kanada inwestuje w roboty, które myślą i uczą się jak ludzie Kanada inwestuje w budowę robotów, które wyglądają i myślą jak ludzie, będą mogły pracować na niebezpiecznych stanowiskach i tam, gdzie brakuje pracowników… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Premier Finlandii: "Bez USA bylibyśmy teraz w dużych tarapatach" Europa nie jest wystarczająco silna, aby samodzielnie przeciwstawić się rosyjskiej inwazji na Ukrainę i musi liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Bez… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o… » więcej 2022-12-03, godz. 05:50 MŚ 2022 - w sobotę początek fazy pucharowej W sobotę odbędą się pierwsze mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. O godzinie 16.00 Holandia zagra z USA, a cztery godziny później… » więcej 2022-12-03, godz. 05:40 Prognoza pogody na 3 i 4 grudnia Jak informuje IMGW, niemal cała Europa pozostaje w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy zachód znajduje się w zasięgu niżów. Polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »