Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-06, 05:40 Autor: PAP

Dziś (czwartek, 6 października) w kraju

Dziś jest czwartek, dwieście siedemdziesiąty dziewiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.24, zachód o 18.05. Imieniny obchodzą: Artur, Brunon oraz Fryderyk.


# # #


413 lat temu wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza pokonały Szwedów w bitwie nad Gawią w Inflantach.


234 lata temu w Warszawie rozpoczęły się obrady Sejmu, który uchwalił Konstytucję 3 maja i przeszedł do historii jako Sejm Wielki.


149 lat temu w Londynie zmarł Paweł Edmund Strzelecki, geolog, geograf, podróżnik, odkrywca, wybitny badacz Australii.


89 lat temu w Krakowie odbyły się obchody 250. rocznicy bitwy pod Wiedniem, w których wziął udział marszałek Józef Piłsudski. Na Błoniach krakowskich odbyła się największa w dziejach Polski rewia kawalerii, która miała zademonstrować siłę i gotowość Wojska Polskiego na wypadek wojny z Niemcami.


52 lata temu w Warszawie zmarł Julian Przyboś, poeta awangardowy, eseista, teoretyk literatury, członek POW, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.


22 lata temu w Warszawie otwarto most Świętokrzyski.


8 lat temu w Paryżu zmarł Igor Mitoraj, polski rzeźbiarz, tworzący we Francji i Włoszech, autor prac w brązie i w marmurze, nawiązujących estetyką do dzieł antycznych.


# # #


Dziś Sejm ma przystąpić do pierwszego czytania nowelizacji rozszerzającej obowiązujące od blisko dwóch lat przepisy określane jako tzw. ustawa antyprzemocowa. Obowiązująca od listopada 2020 r. tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Nowy projekt proponuje uzupełnienie tego narzędzia o zakaz zbliżania się do osoby, zakaz kontaktowania się przez telefon i środki komunikacji elektronicznej oraz zakaz wstępu np. w miejsce pracy osoby dotkniętej przemocą.


Posłowie mają też rozpocząć prace nad rządowym projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Umożliwia ona współdziałającej grupie osób zakup działki i budowę domu wielorodzinnego. Projekt zakłada, że w formule kooperatyw mieszkaniowych będą mogły działać co najmniej trzy osoby fizyczne, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej.


W bloku głosowań posłowie mają m.in. zająć stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Główne rozwiązania zawarte w przyjętych przepisach przewidują określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek, obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.


Sejm ma również wybrać dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej. Klub PiS zgłosił do RPP kandydatury: byłej prezes PKP Banku Polskiego i byłej prezes Alior Banku - Iwony Dudy i posłanki Gabrieli Masłowskiej. Obie uzyskały pozytywną rekomendację komisji finansów, więc najprawdopodobniej zostaną wybrane.


pś/


# # #


Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu; zaplanowano między innymi głosowania nad rozpatrzonymi dotąd punktami.


Senat zajmie się też ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie - przy użyciu systemu teleinformatycznego - rejestru obejmującego wykaz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej oraz osób, które osiągnęły pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej. Wprowadzona zostanie też możliwość powrotu do dotychczasowej rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka, placówki opiekuńczo wychowawczej albo regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej osoby, która opuściła już te formy pieczy i rozpoczęła proces usamodzielniania, jednak z różnych powodów chciałby wrócić do pieczy zastępczej.


Senatorowie rozpatrzą także nowelizację ustawy Prawo oświatowe, która zakłada, że zmieniony zostanie sposób obliczania kwoty refundacji rodzicom dowozu do placówek oświatowych dzieci z niepełnosprawnościami, a kwota dotacji podręcznikowej zostanie w tym roku zwiększona o 67 mln zł.


Senat ma też wybrać ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji. Liczbę ławników w SN określono na 30 osób. W drugiej połowie września senacka komisja pozytywnie zaopiniowała 25 osób spośród ponad 50 zgłoszonych kandydatur.


# # #


Dziś zaplanowano konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, na którym RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 6,75 proc. w skali rocznej.


# # #


Newsroom PAP


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 18:30 Czechy/ W Pradze stanął pomnik Putina jako goblina zakręcającego kurek z gazem Władimir Putin jako goblin zakręcający kurek z gazem - tak prezydent Rosji został przedstawiony na pomniku, który w poniedziałek stanął w jednej z dzielnic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 MŚ 2022 - FIFA odrzuciła protest Francji dotyczący meczu z Tunezją Protest Francuskiej Federacji Piłki Nożnej, która domagała się uznania gola Antoine'a Griezmanna dla 'Trójkolorowych' w meczu fazy grupowej mistrzostw świata… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 Opole/ Ireneusz Jaki może wrócić na fotel prezesa WiK Uchwały Rady Nadzorczej WiK w Opolu o odwołaniu ze stanowiska prezesa tej spółki Ireneusza Jakiego nie podlegają wykonaniu zdecydował sąd - powiedział… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Ukraina/ Władze lokalne: na skutek rosyjskiego ostrzału 40 proc. obwodu kijowskiego bez prądu Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli… Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Wicepremier Gliński: W najtrudniejszych czasach kultura daje nam siłę Mimo wojny za naszą granicą, kultura trzyma się mocno. Kultura jest ważna. O kulturze pamiętamy i stosujemy tę zasadę, że nawet w tych najtrudniejszych… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Białoruś/ Opozycjonistka Maryja Kalesnikawa po operacji jest w szpitalu więziennym; ojcu pozwolono na 10-minutowe s… Białoruska więźniarka polityczna Maryja Kalesnikawa po operacji wrzodów żołądka znajduje się w szpitalu w kolonii karnej. Jej ojcu pozwolono na 10-minutowe… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 MŚ 2022 - Japonia - Chorwacja 1:1, dogrywka 1/8 finału: Japonia - Chorwacja 1:1 (1:0), dogrywka. Bramki: 1:0 Daizen Maeda (43), 1:1 Ivan Perisic (55-głową). Żółta kartka - Chorwacja: Mateo Kovacic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 Pyzik: naszym obowiązkiem jest zapewnienie obywatelom dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie Naszym obowiązkiem jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów Piotr Pyzik… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 W. Brytania/ Partia Pracy zapowiada, że po przejęciu władzy zlikwiduje Izbę Lordów Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek zlikwidowanie Izby Lordów w ciągu pierwszej kadencji po objęciu przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »