Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-05, 20:40 Autor: PAP

Politechnika Łódzka liderem w pozyskiwaniu pieniędzy z UE

Politechnika Łódzka z powodzeniem pozyskuje wsparcie z Unii Europejskiej, m.in. 3 mln euro z programu Horyzont Europa. PŁ to lider wśród polskich uczelni technicznych w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy - powiedział w środę rektor uczelni prof. Krzysztof Jóźwik na rozpoczęcie roku akademickiego.

Tegoroczna 78. już inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się tradycyjnie przemówieniem rektora prof. Krzysztofa Jóźwika.


"Politechnika Łódzka jest liderem wśród polskich uczelni technicznych w pozyskiwaniu środków na badania z UE. Z powodzeniem pozyskujemy wsparcie zewnętrzne. Ponad 3 mln euro zdobyliśmy w programie Horyzont Europa. Nasi naukowcy zrealizują w jego ramach 10 projektów, w tym 3 w roli koordynatora" - podkreślił prof. Jóźwik.


"Znaleźliśmy się na czwartym miejscu w rankingu najbardziej aktywnych instytucji naukowych, które uzyskały dofinansowanie z programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju" - powiedział rektor PŁ zaznaczając, że rośnie poziom naukowy Politechniki Łódzkiej i zwiększa się rozpoznawalność uczelni na arenie krajowej i międzynarodowej.


"Na uwagę zasługuje dofinansowanie 474 publikacji Open Access, co przełożyło się też na awans w międzynarodowym rankingu Webometrics. Szczególnymi publikacjami są patenty. Politechnika Łódzka pozostaje w gronie liderów, utrzymując drugie miejsce w Polsce, z wynikiem 121 udzielonych patentów krajowych i zagranicznych" - zanaczył. "Przyznaliśmy już 56 nagród w programie o nazwie Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców" - dodał.


"Politechnika Łódzka jest otwartym miejscem wymiany poglądów na aktualne problemy, ale także tworzy przestrzeń do twórczej dyskusji o kierunkach rozwoju globalnego. Niewątpliwie jednym z takich tematów jest sztuczna inteligencja. Rozpoczęliśmy cykl seminariów i szkoleń poświęconych jej zastosowaniom" - wskazał rektor Jóźwik.


Wojewoda Tobiasz Bocheński podczas uroczystej inauguracji zazanaczył, że Politechnika Łódzka to szczególne połączenie umiejętności. "Uczelnia to spotkanie talentu młodych ludzi z mistrzostwem kadry akademickiej" - podkreslił wojewoda.


Metropolita łódzki apb Grzegorz Ryś podczas inauguracji mówił o "podziwie dla osiagnięć techniki", ale także o strachu, jaki "budzą niektóre jej objawy". Duchowny nawiązał w ten sposób do nuklearnych gróźb płynących z Rosji po jej napaści na Ukrainę.


Wykład inauguracyjny "Wizja komputerowa i sztuczna inteligencja, czyli jak komputery widzą i rozumieją świat" wygłosiła profesor Anna Fabijańska, która ten najwyższy tytuł naukowy otrzymała nie skończywszy 40 lat.


Politechnikę Łódzką utworzono w 1945 roku. Teraz uczelnia ma 9 wydziałów i 65 kierunków kształcenia. Studiuje tu ponad 11 tys. studentów, z czego 9,4 tys. na studiach stacjonarnych. W PŁ jest 1,2 tys. nauczycieli akademickich i ponad 2,7 pracowników.(PAP)


Autor: Hubert Bekrycht


hub/ mhr/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:50 MŚ 2022 - tenisistka Naomi Osaka dumna z piłkarzy Japonii Naomi Osaka jest dumna z piłkarzy Japonii, którzy awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata. Była liderka rankingu tenisistek WTA w jednym z postów porównała… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 P.Szrot: prace nad nowelą Prawa oświatowego odbywały się w absolutnej współpracy z ośrodkiem prezydenckim Prace nad nowelizacją Prawa oświatowego odbywały się w absolutnej współpracy z ośrodkiem prezydenckim, w innej atmosferze niż było to na wiosnę przy… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 GDDKiA: wszystkie drogi krajowe przejezdne; pracuje 746 pojazdów do zimowego utrzymania W sobotę rano wszystkie drogi krajowe są przejezdne; pracuje na nich 746 pojazdów do zimowego utrzymania dróg - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 SG: kontynuowana jest budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją Kontynuowana jest budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją. Budowa przebiega na trzech odcinkach w okolicach Górowa Iławeckiego, Dubeninek i Gołdapi -… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 Lublin/ Po ponad 80 latach znaleziono list Pinchasa - studenta Jeszywas Chachmej Lublin Po ponad 80 latach znaleziono i odczytano list studenta Jeszywas Chachmej Lublin, który znajdował się w jednej z książek pochodzących z oryginalnego księgozbioru… » więcej 2022-12-03, godz. 07:30 Europa/ Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik „Spiegel” szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ; jest ich ponad pół miliona Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Prezes Związku Głuchych: osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym, który jest ich naturalnym językiem - powiedział PAP… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 W sobotę ostatni raz w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach W sobotę po raz ostatni w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach w ramach ogólnopolskiej kampanii 'Twoje światła… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »