Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-05, 20:40 Autor: PAP

Sejm/ Wiceszef MON: opracowano nowy standard kształcenia wojskowego dla kandydatów na podoficerów

W wyniku intensywnych prac opracowano nowy standard kształcenia wojskowego dla kandydatów na podoficerów, którego modyfikacje i dostosowanie prowadzone jest do chwili obecnej - mówił w środę wiceszef MON Michał Wiśniewski na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

"Działalność szkoleniowa to bardzo wymagający obszar, który niesie za sobą konieczność ciągłych zmian i modyfikacji, zarówno jego treści, jak i założeń, do realiów współczesnych działań wojennych i zmieniającego się wyposażenia sił zbrojnych RP" - mówił w środę podsekretarz stanu w MON Michał Wiśniewski na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podczas której rozpatrywano informację Ministra Obrony Narodowej na temat szkolenia podoficerów i szeregowych zawodowych oraz ich gotowości bojowej.


Dodał, że wszystkie dysfunkcje w systemie szkolenia wskazane przez NIK stały się indykatorami do późniejszych zmian. "W wyniku intensywnych prac opracowano nowy standard kształcenia wojskowego dla kandydatów na podoficerów, minimalnych wymagań programowych w ramach bazowego kursu podoficerskiego oraz programu kształcenia w szkołach podoficerskich, którego modyfikacje i dostosowanie prowadzone jest do chwili obecnej" - powiedział.


Mówił, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sił zbrojnych RP w obszarze szkolenia pojedynczego żołnierza opracowano nowy program szkolenia podstawowego sił zbrojnych, którego główny wysiłek szkoleniowy skoncentrowany jest na doskonaleniu umiejętności praktycznych.


Gen. bryg. Cezary Janowski szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7 ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mówiąc o przyczynach dokonanych zmian, wskazał m.in. na dysfunkcje systemu szkolenia podoficerów i szeregowych, niedostosowanie treści szkolenia do nowych wymogów stawianych siłom zbrojnym na współczesnym polu walki, braki w ukompletowaniu jednostek szkolnictwa, a także brak mechanizmu kontroli wewnętrznej. "Brak było profilowych szkół podoficerskich" - dodał. Generał omówił również szczegółowo nowelizację procesu szkolenia.


Poinformował, że pierwsze zmiany, których dokonano nastąpiły w 2019 r. Wskazał m.in., że obecnie szeregowy zawodowy nie musi już czekać sześć miesięcy, żeby zostać podoficerem i dowodzić drużyną. "Dzisiaj trwa to dwa miesiące" - zapewnił. Opisał również zmiany, jakie zaszły w systemie nauczania, m.in. podział kursów na część e-learningową i część praktyczną.


Posłanka Anna Maria Siarkowska (PiS) pytała, czy zwiększyła się liczba instruktorów, Paweł Poncyljusz (KO) dopytywał o szczegóły szkolenia kontrolerów lotów oraz barki kadrowe, Antoni Macierewicz (PiS) pytał m.in. o bezpieczeństwo szkolenia e-learningowego, a przewodniczący komisji Michał Jach (PiS) jakie są braki w korpusie podoficerskim.


Odpowiadając na pytania posłów wiceminister Wiśniewski podkreślił, że od 2020 r. zostało stworzonych dodatkowych kilka szkół podoficerskich i zaznaczył, że łącznie jest już 14 nowych centrów szkolenia.


Również gen. Janowski zapewnił posłów, że nie brakuje podoficerów, ponieważ puste miejsca są systematycznie uzupełniane. Podkreślał, że programy e–learningowe są obecnie bardzo mocno zabezpieczone przez specjalistów. Odnosząc się z kolei do pytania o braki kadrowe, zaznaczył, że żadna armia na świecie nie ma jednostek w stu procentach pełnych, ale zapewnił, że nasza armia przeszła ogromną metamorfozę. (PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ godl/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:00 Raport: Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali w chińskie obozy pracy przymusowej Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali swoje składki emerytalne w chińskie obozy pracy przymusowej, a problem ten dotyczy także innych krajów. Zarządzający… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 RFN/ Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Beskidy/ Większość ośrodków narciarskich ruszy w połowie grudnia Beskidzkie ośrodki narciarskie, w tym te największe - w Szczyrku czy Wiśle, uruchomią wyciągi w połowie grudnia. Już teraz można jednak pozjeżdżać na… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Małopolskie/ Ruszają kolejne wyciągi narciarskie; można szusować na Podhalu i Sądecczyźnie Mroźna aura w ostatnim tygodniu pozwoliła na pracę armatek śnieżnych i dzięki temu w sobotę ruszają kolejne stoki narciarskie. W weekend będzie można… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Kofeina pomaga sprinterom Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Dr W. Frazik: komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako "sąd nad umierającym światem" Komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako 'sąd nad umierającym światem' - powiedział PAP historyk dr Wojciech Frazik z Oddziałowego… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Badanie: 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach dla swoich dzieci 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach świątecznych dla swoich dzieci - wynika z przekazanego PAP badania. Ponad połowa z nich… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota najchłodniejsza na Suwalszczyźnie; lokalnie możliwe marznące opady W sobotę biegunem zimna w Polsce nadal będzie Suwalszczyzna. Tam, jak podał PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, temperatura wyniesie maksymalnie do -3 stopni… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 W sobotę Rada Naczelna PSL omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne W sobotę w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania - jak poinformował PAP szef Rady Waldemar Pawlak - będą m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »