Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-05, 19:30 Autor: PAP

Szef MSZ: Oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę w sprawie reparacji

Trzymając się dobrych praktyk dyplomatycznych, my oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę - powiedział w środę szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, komentując odpowiedź niemieckiego MSZ na pytania Polskiego Radia dotyczące sprawy reparacji.

Po środowym spotkaniu szefów dyplomacji Polski i Grecji Zbigniewa Raua i Nikosa Dendiasa w Warszawie ministrowie byli pytani na konferencji prasowej o kwestię reparacji od Niemiec jako, że oba kraje formalnie domagają się takich odszkodowań. Dopytywano, czy podczas ich spotkania poruszono tę kwestię i czy są jakieś ustalenia dotyczące współpracy Polski i Grecji w tej sprawie.


Minister Rau był także proszony o komentarz do oświadczenia niemieckiego MSZ w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia, głoszącego, że Niemcy podtrzymują swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej, ale kwestia reparacji jest w opinii rządu federalnego zamknięta.


Szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że poruszali z Dendiasem wiele kwestii dotyczących współpracy europejskiej i transatlantyckiej. "Kwestia, którą pan porusza, nie była w centrum naszej uwagi" - zaznaczył.


Natomiast, jeśli chodzi o odpowiedź niemieckiego MSZ na pytania Polskiego Radia - powiedział Rau - "trzymając się dobrych praktyk dyplomatycznych, my oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę".


Dendias powiedział zaś, że dla greckiego rządu i społeczeństwa sprawa reparacji pozostaje otwarta, a jej rozstrzygnięcie jest jego zdaniem "kwestią zasad" i byłoby korzystne dla wszystkich zainteresowanych krajów oraz dla Unii Europejskiej.


Dwa dni temu minister Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej zaprezentowano 1 września. Straty oszacowano na ponad 6 bilionów złotych.


Autor raportu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował w środę, że przekazał raport szefowi greckiej dyplomacji. "Dziś z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i posłem PiS Danielem Milewskim odbyliśmy spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem, któremu przekazałem raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 r." - napisał w środę na Twitterze Mularczyk. Dodał, że była to "dobra rozmowa o współpracy Polski i Grecji".


Z kolei we wtorek szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która tego dnia w Warszawie spotkała się z ministrem Rauem oświadczyła, że kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ godl/


Kraj i świat

2022-12-09, godz. 14:30 PŚ w short tracku - rekord Polski sztafety mieszanej Polska sztafeta mieszana w short tracku w zawodach Pucharu Świata w kazachskich Ałmatach poprawiła rekord kraju. Natalia Maliszewska nie zawiodła i zapewniła… » więcej 2022-12-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-12-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-12-09 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-12-09, godz. 14:30 Francuski rolnik po 15 latach sądowej batalii dostanie odszkodowanie od firmy Bayer Nieco ponad 11 tysięcy euro odszkodowania od firmy Bayer dostanie Paul Francois. Rolnik pozwał ten koncern po tym, jak nawdychał się oparów środka chwastobójczego… » więcej 2022-12-09, godz. 14:30 Marszałek Senatu: bądźmy odważni, pomóżmy Ukrainie dołączyć do NATO i UE Bądźmy odważni i wizjonerscy, pomóżmy Ukrainie dołączyć do struktur NATO i UE. Ukraina i Ukraińcy mentalnie przynależą do świata zachodniego - mówił… » więcej 2022-12-09, godz. 14:30 Niemcy/ „Spiegel”: Obywatelom Rzeszy zależało na werbowaniu żołnierzy i policjantów Domniemana grupa terrorystyczna Obywatele Rzeszy zabiegała o werbowanie żołnierzy i policjantów. Podczas przeszukań śledczy znaleźli przy podejrzanych m.in… » więcej 2022-12-09, godz. 14:30 Premier: w ostatnich latach podjęliśmy ogromny wysiłek, by zmodernizować polską armię (opis) Wszyscy sąsiedzi Rosji zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie to sąsiedztwo, dlatego w ostatnich latach podjęliśmy ogromny wysiłek, by umocnić… » więcej 2022-12-09, godz. 14:20 Interia: Prezydent Częstochowy dorabia w miejskiej spółce z Krakowa Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk został członkiem rady nadzorczej miejskiej spółki w Krakowie. Miesięcznie będzie otrzymywał prawie 5 tys… » więcej 2022-12-09, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w piątek opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu W piątek w całym kraju będzie padało. W różnych miejscach będą to opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu i północnym zachodzie możliwe… » więcej 2022-12-09, godz. 14:20 Wiceszef MS: konkluzje przyjęte na Radzie UE poprawią współpracę przy gromadzeniu dowodów rosyjskich zbrodni Zacieśnienie współpracy państw UE w zakresie gromadzenia dowodów w śledztwie dot. zbrodni rosyjskich podczas wojny na Ukrainie, to jeden z głównych celów… » więcej 2022-12-09, godz. 14:20 Prognoza pogody na 10 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważający obszar kontynentu będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z głównymi ośrodkami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »