Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 15:00 Autor: PAP

Podkarpackie/ Multitool dla astronauty wśród nagrodzonych projektów hackathonu

Multitool dla astronauty, aplikacja do obserwacji różnych powłok Słońca oraz program śledzący międzynarodowe stacje kosmiczne i satelity w 3D - te trzy rozwiązania zdobyły nagrody główne w drugiej lokalnej edycji międzynarodowego hackathonu NASA Space Apps Challenge w Rzeszowie.

Organizatorem wydarzenia Subcarpathian NASA Space Apps Challenge było Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) z Rzeszowa. Impreza to lokalna edycja międzynarodowego hackathonu, w trakcie, którego uczestnicy opracowywali rozwiązania będące odpowiedzią na wyzwania zaproponowane przez NASA.


W tegorocznym, w rzeszowskim konkursie udział wzięło blisko 150 uczestników, wśród których znaleźli się głównie uczniowie i studenci z podkarpackich szkół oraz uczelni.


Jak poinformował wiceprezes PCI Sławomir Kowalski, w konkursie zaprezentowano bardzo różnorodne rozwiązania. „Takie inicjatywy jak Subcarpathian NASA Space Apps Challenge są potrzebne, ponieważ dają szansę na to, aby powstały projekty, które mogą mieć realne zastosowanie w branży kosmicznej” – wyjaśnił.


Zwycięzcami tegorocznej lokalnej edycji międzynarodowego hackathonu został zespół SKNI „KOD”, których członkami byli studenci Politechniki Rzeszowskiej. Opracowali oni projekt multitoola dla astronautów. To wielofunkcyjne narzędzie o wymiarach 8x14x5cm, które waży zaledwie 350 g. Posiada ono wbudowaną przedłużkę, która może służyć jako uchwyt śrubokręta lub nasadki, a ponadto można ją wykorzystać do stworzenia dźwigni i odkręcić nawet mocno dociśniętą śrubę. Konstrukcja narzędzia posiada również asymetryczną końcówkę o ostrych końcach, którą można wykorzystać na przykład do kruszenia skał w celu uzyskania próbek materiału.


Drugie miejsce zajął zespół „Mleczni Ludzie” z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie. Zespół ten stworzył stronę, na której można obserwować różne powłoki Słońca w konkretnych dniach – zarówno zapisy archiwalne, jak i aktualne. W swoim projekcie, uczniowie wykorzystali dane z obserwatorium NASA oraz model 3D sondy Parker Solar Probe. Zespół ma dalsze plany dotyczące rozwoju aplikacji – planują przetłumaczyć ją na różne języki oraz dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


Na trzecim miejscu lokalnej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge znalazł się zespół „500 ISS” z Politechniki Rzeszowskiej. Zespół stworzył aplikację śledzącą międzynarodowe stacje kosmiczne i satelity w wymiarze 3D. Użytkownicy mogą także przeglądać niestandardowe dane satelitarne w określonym przedziale czasowym. (PAP)


Autor: Wojciech Huk


huk/ ekr/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 09:10 Opolskie/ Pożar mieszkania w Głuchołazach; jedna osoba poszkodowana Jedna osoba została poszkodowana w wyniku pożaru mieszkania w domu wielorodzinnym, do którego doszło w poniedziałek w Głuchołazach. » więcej 2022-12-05, godz. 09:10 Dera o niegłosowaniu Sejmu nad uchwałą ws. Rosji: poprawka PiS była niepotrzebna; ważna uchwała nie przeszła i to… Jeśli była zgoda polityczna ws. sejmowej uchwały o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm, trzeba było jej pilnować; poprawka PiS nie była potrzebna… » więcej 2022-12-05, godz. 09:00 Prezes PiS: jest pewne napięcie pomiędzy premierem Morawieckim a ministrem Ziobro Jest pewne napięcie pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro - przyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał… » więcej 2022-12-05, godz. 09:00 W. Brytania/ Resort obrony: liczba rosyjskich lotów bojowych nad Ukrainą znacząco spadła Liczba lotów bojowych przeprowadzanych przez rosyjskie samoloty nad Ukrainą zmniejszyła się znacząco w porównaniu z pierwszymi tygodniami wojny, a Rosja… » więcej 2022-12-05, godz. 09:00 MŚ 2022 - brytyjska prasa: Anglia znów wyglądała jak pretendent do mistrzostwa Piłkarska reprezentacja Anglii jeszcze raz pokazała, że jest poważnym pretendentem do mistrzostwa świata - komentuje brytyjska prasa po wygranym 3:0 meczu… » więcej 2022-12-05, godz. 08:50 Rosja/ Sześć osób zginęło w wyniku wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Niżniewartowsku Sześć osób zginęło, a sześć kolejnych zostało rannych w wyniku wybuchu gazu, do którego doszło w niedzielę po południu w czteropiętrowym budynku mieszkalnym… » więcej 2022-12-05, godz. 08:50 Australia/ Premier Anthony Albanese z pozytywnym testem na Covid-19; będzie pracować zdalnie Premier Australii Anthony Albanese otrzymał w poniedziałek pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Podda się samoizolacji i będzie pracować z domu -… » więcej 2022-12-05, godz. 08:40 Języki i umiejętności, które pomogą Ci w pracy. Czego szukają pracodawcy u kandydatów? (MediaRoom) Praca, która z jednej strony sprawia przyjemność, a z drugiej przynosi duże dochody - to z pewnością marzenie wielu Polaków. Jednak z odpowiednią wiedzą… » więcej 2022-12-05, godz. 08:40 SG: w niedzielę z Ukrainy przyjechało 22,2 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 22,2 tys. W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 22,2 tys. osób - podała na Twitterze Straż Graniczna. Od 24… » więcej 2022-12-05, godz. 08:30 Włochy/ Ponowne otwarcie masywu Marmolada, gdzie w lipcu zginęło 11 osób Pięć miesięcy po tragedii w masywie Marmolada, gdzie oderwał się fragment lodowca, ten najwyższy szczyt w Dolomitach we Włoszech został ponownie otwarty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »