Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 15:00 Autor: PAP

Prezes PKN: w 2023 r. koncern przeznaczy 23 mld zł na inwestycje

PKN Orlen w 2023 r. przeznaczy 23 mld zł na inwestycje, a przychody mogą wynieść 400 mld zł - zapowiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że Orlen "nie ma nadwymiarowych zysków w stosunku do przychodów".

Prezes PKN Orlen pytany był we wtorek w RMF FM o to, czy regulacje podatkowe dotyczące nadmiarowych zysków mogą uderzyć w PKN Orlen i w kierowców. Obajtek powiedział, że Orlen realizuje "potężny proces inwestycyjny" w ramach swojej strategii o wartości 140 mld zł. Jak mówił, "spółka w przyszłym roku planuje wydać na inwestycje 23 mld zł".


"Mamy zawarte umowy, te procesy są rozłożone w czasie, niektóre trwają 4-5 lat. To są zobowiązania, które mamy zaciągnięte w stosunku do firm, które realizują te inwestycje" - zaznaczył Obajtek.


W sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że szczegóły projektu dotyczącego opodatkowania nadmiarowych marż będą przedstawione w ciągu dwóch tygodni. Chcemy przewidzieć mechanizm odpisywania od podstawy opodatkowania inwestycji, żeby dać impuls inwestycyjny - dodał. "W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli one będą pochodzić z rozszerzenia działalności i pozyskiwania nowych klientów" - zapewnił Sasin.


Obajtek przyznał, że rozmawia z wicepremierem Sasinem na temat wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków. "Tłumaczę (...) niejednokrotnie, także panu premierowi Sasinowi, że Orlen nie ma nadwymiarowych zysków w stosunku do przychodów" - powiedział w radiu Obajtek. Dodał, że w ciągu ostatnich 5 lat Orlen dokonał "dużych procesów inwestycyjnych", przejął także - jak mówił - dwa duże koncerny i jest w przededniu przejęcia "trzeciego dużego koncernu". "Nie może być na tym poziomie zysku jak w momencie, kiedy był stosunkowo niedużą firmą" - ocenił Obajtek.


Prezes PKN Orlen zapowiedział, że w tym roku firma planuje przychody w wysokości ok. 300 mld zł, a po sfinalizowaniu połączenia z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem wyniosą nawet 400 mld zł.


Obajtek uważa, że te firmy, które mają "nadwymiarowe zyski", powinny być opodatkowane. "Jeżeli jakakolwiek firma wykorzystuje sytuację na rynku, powinna być opodatkowana od nadwymiarowych zysków, natomiast PKN Orlen nie ma nadwymiarowych zysków" - powtórzył.


"Przez 5 lat wydaliśmy na inwestycje 40 mld zł, a Orlen osiągnął zysk 30 mld zł. Inwestujemy w elektrownie niskoemisyjne, inwestujemy w źródła niskoemisyjne, inwestujemy w modernizację rafinerii" - mówił Obajtek.


Podał, że w tym roku Orlen szacuje "wszelkie daniny do budżetu państwa na około 44 mld zł". "Również wypłacamy dywidendę naszym akcjonariuszom. W tym roku wypłaciliśmy 1,5 mld zł. W tym roku również inwestujemy około 15 mld zł w energetykę nisko- i zeroemisyjną, w rozwój detalu, rozwój petrochemii, inwestujemy w kwestie biometanowni" - przypomniał Obajtek. (PAP)


autor: Anna Bytniewska


ab/ pad/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 09:50 PŚ w saneczkarstwie - Egle i Loch najlepsi w jedynkach, Polacy bez sukcesów Austriaczka Madeleine Egle wygrała w kanadyjskim Whistler zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. Polski zajęły odległe miejsca - Klaudia Domaradzka była… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Atlanta Hawks 120:116Charlotte Hornets - New York Knicks 102:121Cleveland Cavaliers - Sacramento… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów hokejowej ligi NHL: Arizona Coyotes - Boston Bruins 4:3Chicago Blackhawks - Winnipeg Jets 1:3Vegas Golden Knights - Philadelphia… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Kraków/ Wybrane ulice zmieniły nazwy z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Wybrane ulice w Krakowie w sobotę na jeden dzień zmieniły swoje nazwy z okazji obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Inicjatywa ta… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Warszawa/ Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej W sobotę rano, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, delegacja polityków PiS, z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, złożyła w Warszawie… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Pomorskie/ Plaża w Gdyni coraz szersza; trwa drugi etap prac Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku… » więcej 2022-12-10, godz. 09:10 KGP: od początku roku na polskich drogach zginęło prawie 1,6 tys. osób Od początku roku przez 11 miesięcy na polskich drogach do ponad 18,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 1,6 tys. osób, a ponad 21,4 tys. zostało rannych… » więcej 2022-12-10, godz. 09:00 Prowincja Alberta chce suwerenności w ramach Kanady, Indianie chcą to zablokować Parlament Alberty uchwalił ustawę, która jednostronnie przyznaje rządowi prowincji większą niezależność od rządu federalnego. Premier Kanady Justin Trudeau… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 będą w północno-wschodniej części kraju Wszystkie 180 czołgów K2, które trafią do Polski z Korei Południowej, będzie na wyposażeniu 16 dywizji zmechanizowanej, trafią do jednostek w Morągu… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 Ukraina/ Armia zestrzeliła dziesięć irańskich dronów Armia Ukrainy zestrzeliła ostatniej nocy dziesięć z piętnastu irańskich dronów Shahed-131 i 136, którymi Rosja zaatakowała ukraińskie obwody na południu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »