Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 14:50 Autor: PAP

Podlaskie/ 15,6 mln zł dodatkowych pieniędzy mają dostać podlaskie szpitale sieciowe

15,6 mln zł mają dostać do końca 2022 r. podlaskie szpitale sieciowe w ramach mechanizmu korygującego tzw. 16 proc. – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.

Pieniądze mają pomóc placówkom bilansować koszty, mogą być wydane np. na podwyżki wynagrodzeń.


W Podlaskiem w sieci szpitali są 22 placówki. Olesiński powiedział, że dodatkowe środki powinna dostać – tak wynika ze wstępnych wyliczeń – zdecydowana większość z tych szpitali, ale konkretów jeszcze nie podał. Tłumaczył, że dodatkowe środki mają być dla tych szpitali, które po wzroście wycen od 1 sierpnia nie uzyskały 16 proc. wzrostu wartości umów.


"Teraz ten dodatkowy mechanizm korygujący będzie przeznaczony tym podlaskim szpitalom, które nie osiągnęły 16 proc. wzrostu wartości umów, licząc na 30 września. Współczynnik ten będzie dotyczył większości podlaskich szpitali. Na razie przeprowadzamy nasze robocze wyliczenia, analizy" – mówił Olesiński.


Przypomniał, że od października jest wzrost wycen świadczeń internistycznych, na SOR-ach, izbach przyjęć i w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.


"Zakładamy, że pozwoli to już do końca tego roku podlaskim szpitalom na to, by posiadane przez nich środki finansowe na tyle się zwiększyły, by szpitale te mogły realizować swoje zadania ustawowe. Mechanizm korygujący 16 proc. wprowadzono na okres od 1 września 2022 do 30 czerwca 2023" – powiedział Olesiński.


"Jeśli chodzi o ten rok, to szacujemy, że na Podlasiu nasze szpitale sieciowe otrzymają dzięki temu więcej o ok. 15,6 mln zł. Jednocześnie zakładamy, że od 1 stycznia do końca czerwca przyszłego roku pozytywny skutek finansowy dla podlaskich szpitali będzie wynosił ok. 39,1 mln zł, ale są to na razie nasze dane robocze, szacunkowe" – mówił dyrektor podlaskiego NFZ.


Wierzę w to, że (...) te pieniądze pozwolą na to, że dyrektorzy szpitali w większym zakresie mogli w taki sposób kształtować zarządzanie i finanse w swoich placówkach, by można było szczęśliwie realizować świadczenia zdrowotne na rzecz naszych mieszkańców, zbliżać się do bilansowania przychodów i kosztów i też mieć możliwości te koszty związane z funkcjonowaniem szpitali pokrywać" – mówił Olesiński.


Szpitale, które dostaną dodatkowe środki, będą przygotowywać plany optymalizacji funkcjonowania, analizę ekonomiczną, kadrową. "Tak, by dzięki temu można było wyciągnąć jakieś wnioski zmierzające do jeszcze większego usprawnienia pracy szpitali pod kątem równoważenia przychodów i kosztów i to jest nieodłączny element związany z otrzymaniem, tych środków finansowych" – mówił Olesiński.


Na pewno dodatkowe pieniądze dostaną w Podlaskiem szpital miejski w Białymstoku i szpital w Bielsku Podlaskim.


Dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim Mirosław Reczko powiedział, że w szpitalach powiatowych, takich jak w Bielsku, zgłaszano wiele problemów np. z zapewnieniem personelowi, głównie pielęgniarkom podwyżek płac. Ocenił, że przyjęte regulacje powinny szpitalowi znacznie pomóc.


"Planowany rodzaj jakiejś niewielskiej restrukturyzacji, który będzie temu towarzyszył też jest rzeczą istotną" – mówił Reczko. Dodał, że widać np. po pandemii, że pacjenci wymagają więcej rehabilitacji, dlatego zmiany, np. nowe oddziały – zmniejszanie czy zwiększanie liczby łóżek w zależności od zapotrzebowania – będą – jak to określił -sensowne.(PAP)


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2022-12-01, godz. 08:40 R.Fogiel o poprawce zwiększającej dofinansowanie dla TVP: wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego Przyjęta przez sejmową komisję finansów poprawka zwiększająca dofinansowanie dla telewizji publicznej do 2,7 mld zł wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego… » więcej 2022-12-01, godz. 08:30 SG: od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 8,097 mln osób Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 8 mln 97 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 6 mln 281 tys. - poinformowała w czwartek Straż Gran… » więcej 2022-12-01, godz. 08:30 ONZ zwróciła się o rekordowe wsparcie finansowe na pomoc humanitarną w 2023 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zwróciła się w czwartek do donatorów o wsparcie finansowe w wysokości 51,5 mld dolarów na cele związane z pomocą humanitarną… » więcej 2022-12-01, godz. 08:30 Warszawa/ Specjaliści kończą przygotowywanie ekspertyzy technicznej "szpiegowa" Specjaliści kończą przygotowywanie ekspertyzy technicznej obiektu. Na jej podstawie będą podejmowane decyzje o dalszym postępowaniu - powiedział PAP zastępca… » więcej 2022-12-01, godz. 08:20 Projekt fotowoltaicznej jednostki termicznej nr 1 Shanghai Electric w Dubaju zostaje podłączony do sieci (MediaRoom) Jest to największy na świecie projekt termicznej energetyki fotowoltaicznej pod względem mocy zainstalowanej, wielkości inwestycji i rezerwy ciepła ze stopionej… » więcej 2022-12-01, godz. 08:10 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Toronto Maple Leafs - San Jose Sharks 3:1Detroit Red Wings - Buffalo Sabres 4:5 (po karnych)Ottawa Senators -… » więcej 2022-12-01, godz. 08:00 MŚ 2022 - Wojciech Szczęsny - droga od pechowca do bohatera Wojciech Szczęsny w imponującym stylu zrywa z łatką pechowca w wielkich turniejach. Dwa obronione rzuty karne w Katarze pozwolą łatwiej zapomnieć o czerwonej… » więcej 2022-12-01, godz. 07:50 PSP: kolejna ofiara śmiertelna tlenku węgla; od początku października zginęło 21 osób Ostatniej doby strażacy zanotowali kolejną ofiarę śmiertelną zatrucia czadem; to 75-letni mieszkaniec Świnkowa (Wielkopolskie) - poinformował w czwartek… » więcej 2022-12-01, godz. 07:50 Warszawa/ W piątek utrudnienia na Woli i Białołęce Od piątku ul. Brożka pomiędzy Deotymy a Ciołka będzie nieprzejezdna. Tak samo będzie na ul. Annopol, pomiędzy Odlewniczą a Daniszewską. Na ulicach zostanie… » więcej 2022-12-01, godz. 07:40 Włochy/ Eksperci: Krzywa Wieża jest w nadzwyczajnym stanie “Jak na pacjenta, który ma 850 lat” Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie - orzekli eksperci po kolejnej inspekcji słynnego zabytku, uratowanego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »