Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 12:30 Autor: PAP

Gen. Andrzejczak: NATO musi wysłać Rosji jasny komunikat, że dość znaczy dość

NATO musi wysłać Rosji jasny komunikat, że dość znaczy dość. Obecnie należy mówić nie o wschodniej flance NATO, a o wschodnim froncie, którego Polska jest środkiem ciężkości - powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak podczas Warsaw Security Forum.

Szef Sztabu generalnego wziął udział w zorganizowanej w ramach Warsaw Security Forum debacie "Poland - military centre of gravity in Europe?", w której uczestniczył gen. David Petraeus - w przeszłości dowódca sił sojuszniczych w Iraku oraz dowódca sił USA w Afganistanie, a także szef CIA.


Gen. Andrzejczak odnosząc się do pytania zawartego w tytule debaty stwierdził, że rola strategiczna i wojskowa Polski jest znaczna i wynika po części z położenia geograficznego oraz uwarunkowań historycznych, wskazując na położenie na szlaku z Moskwy do Berlina, a także na szlaku północ-południe łączącego Helsinki z Bukaresztem.


Szef Sztabu Generalnego podkreślił również obecne znaczenie stałej obecności wojsk sojuszniczych w Polsce, w tym w będącym hubem dla pomocy humanitarnej i sprzętowej dostarczanej Ukrainie Rzeszowie. "Właściwie wszystko, co trafia na Ukrainę, przechodzi przez Polskę - to jest ten punkt ciężkości; rozumiemy jego strategiczne znaczenie" - podkreślił.


Jak ocenił, obecnie należy raczej mówić nie o wschodniej flance NATO, ale o wschodnim froncie. Zwrócił także uwagę na kwestię rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego, zaznaczając zobowiązanie Polski do ochrony korytarza łączącego państwa bałtyckie z resztą Sojuszu.


Amerykański dowódca podkreślił z kolei, że wzrost znaczenia i "coraz bardziej centralne położenie" Polski widoczne było także przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę. Zwrócił uwagę na obecność dowództwa USA w Polsce oraz coraz większą wagę w Europie polskich sił pancernych.


Petraeus ocenił, że Polska jest kluczowym członkiem NATO, który odegrał ważną rolę w wielu misjach zagranicznych w Iraku, Afganistanie czy na Bałkanach Zachodnich. Dodał, że obecnie Polska jest również "wspaniałym sąsiadem" Ukrainy.


Gen. Petraeus spytany o sytuację na Ukrainie ocenił, że obecnie dysponuje ona na polu walki o wiele lepszym wojskiem od Rosji, i dlatego stopniowo odbija okupowane terytoria. "Putin nic nie może zrobić, by to odwrócić. Częściowa mobilizacja zaowocowała tym, że więcej osób opuściło Rosję niż pojawiło się w punktach konskrypcyjnych" - powiedział.


Jak mówił, ani pseudoreferenda na okupowanych terytoriach, ani nawet groźby nuklearne nie są w stanie zmienić sytuacji na korzyść Rosji. Ocenił, że nawet użycie taktycznej broni jądrowej przez Rosję na Ukrainie nie odwróciłoby dynamiki wojny, mimo olbrzymich strat, które by to spowodowało.


"Putin jest w desperackiej sytuacji, z której żadna z opcji, które widzę, nie jest w stanie go wyciągnąć" - ocenił. Dopytywany o zagrożenie użyciem broni jądrowej, Petraeus dodał, że w tej chwili nie widzi scenariusza, w którym użycie tej broni mogłoby opłacić się Rosji. Odniósł się do wypowiedzi doradcy prezydenta Joe Bidena Jake'a Sullivana, który stwierdził, że strona rosyjska została poinformowana przez USA o olbrzymich konsekwencjach, jakie poniosłaby w wypadku użycia broni jądrowej.


Ocenił, że takie działanie ma na celu raczej zniechęcenie Putina do rozważania takiego scenariusza, niż powstrzymanie go przed wcieleniem go w życie. Dodał, że ewentualne konsekwencje ze strony Zachodu spowodowałyby, że Rosja znalazłaby się w jeszcze trudniejszym położeniu. Generał zauważył też, że także rosyjskie wojsko nie jest przygotowane do działaniach w warunkach skażenia spowodowanego ewentualnym atakiem jądrowym lub zniszczeniem reaktora w elektrowni jądrowej.


Andrzejczak zaznaczył, że NATO musi wysłać Rosji jasny komunikat, że "dość znaczy dość". "A z naszej perspektywy już zdecydowanie dość" - dodał. Szef Sztabu Generalnego podkreślił, że artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego pozostaje w mocy i mógłby zostać zastosowany, gdyby do ataku doszło niedaleko od granicy państwa członkowskiego Sojuszu.(PAP)


autorzy: Mikołaj Małecki, Jakub Borowski


mml/ brw/ mok/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 10:00 A.Bielan: apeluję do kolegów z SP, by bardziej myśleli o tym co łączy Apeluję do kolegów z Solidarnej Polski, aby bardziej myśleli o tym co łączy, a mniej starali się budować siebie przez rozmaite ataki wewnątrz rządu -… » więcej 2022-12-05, godz. 10:00 Niemcy/ Media: w sprawie systemów Patriot dla Polski minister obrony popełniła "paskudny faul" Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht dla odrobiny autopromocji złamała tajemnicę negocjacji w sprawie dostarczenie Polsce systemów Patriot - napisała… » więcej 2022-12-05, godz. 10:00 Rosja/ Niezależne media: eksplozje na lotniskach pod Riazaniem i miastem Engels, nie żyją co najmniej trzy osoby W poniedziałek rano doszło do dwóch niemal jednoczesnych eksplozji na lotniskach pod Riazaniem i miastem Engels, w europejskiej części Rosji; w wyniku wybuchów… » więcej 2022-12-05, godz. 09:50 Łódź/ Maciej Aleksander Bierut z Grand Prix festiwalu polskich teledysków Teledysk w reżyserii Macieja Aleksandra Bieruta 'BOKKA - Walk On a Wire' zdobył Grand Prix tegorocznego PL Music Video Awards. Festiwal polskich teledysków… » więcej 2022-12-05, godz. 09:50 Lubelskie/ Ostrzeżenie IMGW przed marznącymi opadami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami marznącej mżawki i gołoledzią w północnej… » więcej 2022-12-05, godz. 09:50 Grzegorz Puda: zakończyliśmy negocjacje z KE ws. funduszy UE dla Śląskiego - to ponad 5 mld euro Zakończyliśmy negocjacje z Komisją Europejską programu Fundusze UE dla Śląskiego 2021-2027 - poinformował w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej… » więcej 2022-12-05, godz. 09:40 Liga NBA - Sochan opuścił kolejny mecz, 11. z rzędu porażka Spurs Jeremy Sochan z powodu kontuzji nie zagrał w kolejnym meczu koszykarskiej ligi NBA, a jego drużyna San Antonio Spurs uległa u siebie Phoenix Suns aż 95:135… » więcej 2022-12-05, godz. 09:40 Warszawa/ Pożar mieszkania przy ul. Nalewki; zginęła jedna osoba Jedna osoba zginęła w pożarze, do jakiego doszło w mieszkaniu przy ul. Nalewki - poinformował w poniedziałek mł. kpt. Łukasz Płaskociński z Komendy Miejskiej… » więcej 2022-12-05, godz. 09:30 MŚ 2022 – hiszpańskie media: Lewandowski wraca do domu, ale wciąż jako gwiazda Robert Lewandowski pomimo porażki Polski w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata może wracać do Barcelony jako futbolowa gwiazda, twierdzą hiszpańskie… » więcej 2022-12-05, godz. 09:30 Jarosław Kaczyński o debacie z Donaldem Tuskiem: tak, jeśli będzie to debata na uczciwych warunkach Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zgodzi się na wyborczą debatę z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, jeżeli debata odbędzie się na uczciwych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »