Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 12:10 Autor: PAP

Francja/ Minister sprawiedliwości oskarżony przez sędziów o konflikt interesów; będzie proces

Minister sprawiedliwości Francji Eric Dupond-Moretti stanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki (CJR) z powodu oskarżeń o wykorzystywanie wpływów i konflikt interesów - poinformował rzecznik Trybunału. Skargi na ministra złożyły stowarzyszenia sędziowskie i organizacja antykorupcyjna Anticor, twierdzące, że Dupond-Moretti "wyrównywał rachunki" z sędziami, z którymi wcześniej pozostawał w konflikcie jako adwokat.

Obrońcy ministra złożyli apelację, która może wstrzymać rozpoczęcie procesu CJR do przyszłego roku. Minister zapewnił we wtorek, że jego dymisja nie jest na porządku obrad rządu i że on sam ma „pełne zaufanie prezydenta (Emmanuela Macrona) i premier (Elisabeth Borne)”, a kwestia oskarżeń nie przeszkadza mu w pełnieniu obowiązków ministra.


Za zarzucane czyny Dupond-Morettiemu grozi kara do pięciu lat więzienia i grzywna w wysokości 500 tys. euro.


Skargi, złożone pod koniec 2020 roku, doprowadziły do wszczęcia śledztwa w styczniu 2021 r. i dotyczyły dwóch spraw.


W pierwszej chodziło o wszczęcie przez Dupond-Morettiego postępowania dyscyplinarnego wobec trzech sędziów prokuratury finansowej po odkryciu niedociągnięć w zleconym przez nich śledztwie. Polecili oni policji zbadanie bilingów Dupond-Morettiego z czasów, gdy był adwokatem, w sprawie dotyczącej nielegalnego finansowania kampanii wyborczej byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Jeden z trzech sędziów został oczyszczony z zarzutów, pozostali czekają na decyzję.


Druga skarga dotyczy postępowania administracyjnego, które Dupond-Moretti wszczął wobec sędziego, który badał sprawę jego byłego klienta. Sędzia ten również został oczyszczony z zarzutów.


Przewodnicząca Związku Sędziów i autorka skargi do CJR sędzia Celine Parisot uważa, że „sytuacja, w jakiej znalazł się minister, jest bezprecedensowa”.


„Zachowanie stanowiska przez ministra Dupond-Morettiego, pomimo skierowania jego sprawy do CJR w związku z podejrzeniem konfliktu interesów, jest niepokojącym sygnałem, który może tylko wzmocnić nieufność Francuzów wobec krajowych instytucji politycznych i sądowniczych” – napisał we wtorek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”.


Przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki mogą zostać postawieni członkowie rządu za czyny popełnione w czasie pełnienia przez nich funkcji. W skład CJR wchodzi 15 osób, w tym 12 deputowanych i trzech sędziów Sądu Kasacyjnego, z których jeden przewodniczy Trybunałowi.


Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)


ksta/ akl/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 10:00 Lubuskie/ Po wypadku zablokowana autostrada A2 na wysokości Jordanowa Po wypadku w pobliżu Jordanowa (Lubuskie) został wstrzymany ruch w obu kierunkach na autostradzie A2. Doszło tam do zderzenia trzech pojazdów osobowych. Jedna… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 Litwa/ 43-centymetrowa choinka w Wilnie przypomina o nadmiernej konsumpcji w czasie Świąt Na Placu Ratuszowym w Wilnie w piątek zapłonęły światełka na najmniejszej choince w mieście mierzącej zaledwie 42 centymetry. Małe drzewko wykonane z… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 SG: w piątek z Ukrainy przyjechało 24,2 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 24,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia… » więcej 2022-12-10, godz. 09:50 PŚ w saneczkarstwie - Egle i Loch najlepsi w jedynkach, Polacy bez sukcesów Austriaczka Madeleine Egle wygrała w kanadyjskim Whistler zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. Polski zajęły odległe miejsca - Klaudia Domaradzka była… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Atlanta Hawks 120:116Charlotte Hornets - New York Knicks 102:121Cleveland Cavaliers - Sacramento… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów hokejowej ligi NHL: Arizona Coyotes - Boston Bruins 4:3Chicago Blackhawks - Winnipeg Jets 1:3Vegas Golden Knights - Philadelphia… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Kraków/ Wybrane ulice zmieniły nazwy z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Wybrane ulice w Krakowie w sobotę na jeden dzień zmieniły swoje nazwy z okazji obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Inicjatywa ta… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Warszawa/ Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej W sobotę rano, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, delegacja polityków PiS, z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, złożyła w Warszawie… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Pomorskie/ Plaża w Gdyni coraz szersza; trwa drugi etap prac Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku… » więcej 2022-12-10, godz. 09:10 KGP: od początku roku na polskich drogach zginęło prawie 1,6 tys. osób Od początku roku przez 11 miesięcy na polskich drogach do ponad 18,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 1,6 tys. osób, a ponad 21,4 tys. zostało rannych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »